Պերմյակովի նկատմամբ դատաբժշկական փորձաքննություն Է նշանակվել
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Գյումրիում Ավետիսյանների ընտանիքի յոթ անդամների սպանության մեջ մեղադրվող ռուս զինծառայողի` Վալերի Պերմյակովի նկատմամբ դատաբժշկական փորձաքննություն է նշանակվել: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, «Ինտերֆաքս»-ին հայտնել է իրադրությանը ծանոթ մի աղբյուր:
«Փորձաքննությունն ստացիոնար անցկացվում Է Հայաստանի 102-րդ ռուսական ռազմակայանի տարածքում եւ պետք Է ավարտվի մոտավորապես երկու շաբաթ հետո»,-ասել Է գործակալության զրուցակիցը: Նրա խոսքով՝ փորձագետները պետք Է գնահատեն զինծառայողի հոգեկան առողջությունը եւ իրենց ախտորոշումը տան: «Բոլոր խոսակցություններն այն մասին, թե Պերմյակովի մոտ արդեն հոգեկան շեղումներ են հայտնաբերվել, հիմնված են լուրերի վրա: Փորձաքննության արդյունքներ առայժմ չկան»,-նշել Է աղբյուրը:
Գործակալության զրուցակիցն ընդգծել Է, որ «հետաքննությունն անցկացվում Է երկու երկրների իրավապահ մարմինների սերտ համագործակցությամբ»: Նա հերքել Է ԶԼՄ-ների այն ենթադրությունները, թե ռուսական կողմը չի ցանկանում օպերատիվորեն քննել «Պերմյակովի գործը» եւ այն հանձնել դատարան: «Հետաքննության ընթացքում ոչ մի քաշքշուկ չկա: Քննչական բոլոր գործողությունները ժամանակին են կատարվում»,-հավելել Է աղբյուրը:

Обвиняемому в убийстве семьи из Гюмри назначили судебно-психиатрическую экспертизу
В отношении российского военнослужащего Валерия Пермякова, которого обвиняют в убийстве армянской семьи в Гюмри, назначена судебно-психиатрическая экспертиза. Как передает Арменпресс, об этом "Интерфаксу" сообщил источник, знакомый с ситуацией.
"Экспертиза проводится стационарно в расположении 102-й российской военной базы в Армении и должна быть завершена примерно через две недели", - сказал собеседник агентства. По его словам, эксперты должны дать оценку психическому здоровью военнослужащего и вынести свой диагноз. "Все разговоры о том, что у Пермякова уже выявлены психические отклонения, основаны на слухах. Результатов экспертизы пока нет", - отметил источник.
Собеседник агентства подчеркнул, что "следствие ведется в тесном сотрудничестве правоохранительных органов двух стран". Он опроверг предположения СМИ о нежелании российской стороны оперативно расследовать "дело Пермякова" и довести его до суда. "Никакой волокиты в ходе расследования нет. Все следственные действия проводятся в срок", - подчеркнул источник.
12 января в Гюмри было совершено убийство семи членов семьи Аветисян. В совершении убийства обвиняется военнослужащий российской военной базы в Армении Пермяков, который признал вину. Уголовные дела заведены и армянской, и российской сторонами. По взаимной договоренности суд над солдатом должен пройти на территории Армении.