Շարմազանովն այս տարին համարում է ցեղասպանությունների դատապարտման նոր փուլի սկիզբ
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանը 2015թ.-ին չի ավարտում ցեղասպանությունների միջազգային ճանաչման և դատապարտման համար պայքարը: 2015թ. ապրիլի 24-ից սկսվում է ցեղասպանությունների դատապարտման նոր փուլ: Այս մասին Ազգային ժողովում լրագրողների հետ զրույցում նշեց ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը: «Մենք այստեղ պետք է հետևողական աշխատանք կատարենք: Եվ մեր սփյուռքահայ օջախները, և մեր պետական կառույցները, և մեր կուսակցական գործընկերները պետք է միասնական աշխատանք կատարեն այս ուղղությամբ»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ նշեց Շարմազանովը:
Նա ընդգծեց, որ դա երկարատև պայքար է, որի հիմնական ուղղությունը հստակ մատնանշված է Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի համահայկական հռչակագրում: «Մեր պայքարի, մեր ռազմավարության և մարտավարության հիմքը հստակ նախանշված է համահայկական հռչակագրում»,- շեշտեց ԱԺ փոխնախագահը:
Շարմազանովն ընդգծեց, որ ՀՀ իշխանություններն ակտիվորեն աշխատում են Հայոց ցեղասպանության միջազգային դատապարտմանը հասնելու ուղղությամբ՝ հիշեցնելով, որ ակնկալիքներ կան, որ այս տարի եվրոպական մի երկիր կընդունի Հայոց ցեղասպանության ժխտումը դատապարտող օրենք: «Սակայն, շատ դեպքերում, քանի որ մեր կողմից տարվող աշխատանքները շատ կարևոր են, պետք չէ հրապարակել մեր կողմից արված քայլերը, քանի որ մեր դեմ գործում է 80 միլիոնանոց Թուրքիան: Եվ մենք կարևորում ենք ճիշտ, զուսպ և արդյունավետ աշխատանքը»,- եզրափակեց ԱԺ փոխնախագահը:

Вице-спикер НС Армении считает текущий год началом нового этапа осуждения геноцидов
Армения в 2015 году не завершает свою борьбу за международное признание и осуждение геноцидов. Как сообщает Арменпресс, об этом сказал журналистам вице-спикер Национального Собрания Армении Эдуард Шармазанов.
«Мы должны провести последовательную работу. И наши структуры в диаспоре, и наши государственные структуры, и наши партийные партнеры должны совершать объединенную работу в этом направлении», - сказал Шармазанов.
Он подчеркнул, что это длительная борьба, основные направления которой четко отмечены во Всеармянской декларации к 100-летней годовщине Геноцида армян.
«Основы нашей борьбы, наша стратегия и тактика отмечены во Всеармянской декларации», - подчеркнул вице-спикер.
Он отметил, что власти Армении активно работают по достижению междуанродного осуждения Геноцида армян. Шармазанов напомнил, что ожидается, что одна из европейских стран примет закон о криминализации отрицания Геноцида армян.
«Во многих случаях, так как проводящиеся нами работы очень важны, не надо озвучивать сделанные нами шаги, потому что против нас действует 80-миллионная Турция. Для нас важна правильная, сдержанная и эффективная работа», - заключил вице-спикер.