Սանֆորդում կներկայացվեն Հայոց ցեղասպանության վերապրածների պատմությունները
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայոց ցեղասպանության հարյուրերորդ տարելիցին ընդառաջ ԱՄՆ Սանֆորդի հանրային քաղաքականության դպրոցում տեղի կունենա «Վերապրածների պատմությունները» խորագիրը կրող միջոցառում:
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը` վկայակոչելով dukechronicle.com-ը, մարտի 3-ին անցկացվելիք միջոցառման կազմակերպիչները նշել են, որ վերապրածների հուզիչ պատմությունները ներկայացնելով` հարգանքի տուրք կմատուցվի Ցեղասպանության զոհերի և վերապրածների հիշատակին: Նրանք նշել են, որ պետք է հիշել մարդկության վատագույն շրջանը, որպեսզի մարդկությունը ոգեշնչվի դրա լավագույնով: Կազմակերպիչներն ընդգծել են Հայոց ցեղասպանության զոհերին հիշատակելով` հետագայում նման սարսափելի դեպքերը կանխելու անհրաժեշտությունը:
Միջոցառմանը խոսքով հանդես կգա Ցեղասպանության ականատես Երանուհի Ղազանչյան-Նաջարյանի թոռը` Ջեֆ Էսսենը: Երանուհին և նրա երկու քույրը իրենց ընտանիքի սակավաթիվ ներկայացուցիչներն են, ովքեր կարողացել են փրկվել Ցեղասպանությունից: Նրանց տատիկները ողջ-ողջ թաղվել էին, իսկ հայրը բանտարկվել, և իրենք հորը այլևս երբեք չեն տեսել: Աղջիկները մոր և եղբոր հետ հազարավոր հայերի կողքին հազարավոր մղոններ են անցել դեպի համակենտրոնացման ճամբարներ: Արտաքսման ժամանակ նրանց մորը թողել են սարերում մահանալու, իսկ եղբորը գլխատել են:

В Санфорде представят истории переживших Геноцид армян
В преддверии 100-летия Геноцида армян, в школе общественной политике Санфорда в США состоится мероприятие под заголовком «Истории переживших».
Как передает «Арменпресс», ссылаясь на dukechronicle.com, организаторы мероприятия заявили 3-го марта, что волнующие истории этих людей будут данью уважения памяти жертв Геноцида. Они также отметили, что человечество должно помнить эти черные страницы, чтобы ценить светлые; это также помешает повторению подобных злодеяний в будущем.
С речью выступит внук пережившей Геноцид Ерануи Казанчян Джефф Эссен. Ерануи и ее 2 сестры с семьями – из тех немногочисленных, которые смогли спастись в те годы. Их бабушек заживо похоронили, их отца – арестовали, и они его больше никогда не увидели. Девочки с матерью и братом прошли тысячи миль, были в концентрационных лагерях. На скорбном пути изгнания их мать оставили умирать в горах, брата обезглавили.