Գերմանացի գիտնականներն ու պատգամավորները Հայոց ցեղասպանության հարցում Բեռլինից հստակ դիրքորոշում են ակնկալում
ԲԵՌԼԻՆ, 27 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին նվիրված բեռինյան երեկոն փետրվարի 26-ին համախմբել էր գերմանացի պատգավորների, հասարակական, քաղաքական գործիչների, ՀՀ դեսպանատան, հայկական համայնքների ներկայացուցիչների եւ առհասաակ թեմայով հետաքրքրված անձանց: Գերմանիայում ՀՀ դեսպանատան, Բեռլինի հայկական համայնքի եւ «Genozid 1915» նախաձեռնության կողմից Բեռլինի պատգամավորների պալատում (Բեռլին երկրամասի խորհրդարան) հրավիրված հուշ-երեկոյի ընթացքում ներկայացվեցին 20-րդ դարի առաջին ցեղասպանությանը վերաբերող մանրամասներ, տրվեցին պատմանական եւ քաղաքական գնահատականներ, խոսվեց հայերի ոչնչացման ծրագրում Գերմանական կայսրության դերի եւ Բեռլինի ներկայիս դիրքորոշման մասին:
Բեռլինի հայկական համայնքի վարչության անդամՎարդգես Ալյանակը ներկայացրեց, որ Թուրքիան մինչ օրս ժխտողական քաղաքականություն է վարում, ավելին՝ հայերի ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի օրը՝ ապրիլի 24-ին, Թուրքիայի կառավարությունը ծրագրել է նշել Գալիպոլիի ճակատամարտի 100 ամյակը:
Հայկական համայնքի ներկայացուցիչը հավատացած է, որ Գերմանիան՝ իբրեւ Օսմանյան կայսրության երբեմնի դաշնակից, այնպիսի պատասխանատվություն է կրում, ինչպիսին չի կրում եւ ոչ մի ուրիշ երկիր: «Ասում են՝ խորհրդարաննները պատմական հարցերի քննարկման վայր չեն. այս հարցը պատմականից արդեն անցել է քաղաքական ոլորտ, խոսքն արդեն քաղաքական հերքման մասին է, որին պետք է տրվի քաղաքական պատասխան»,-«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` ասաց Ալյանակը` այդուհանդերձ, հույս հայտնելով, որ Բունդեսթագը հստակ դիրքորոշում կորդեգրի հարցի կապակցությամբ:
Գերմանիայի արխիվները բաց են
Գերմանիայում ՀՀ գործերի ժամանակավոր հավատարմատար Աշոտ Սմբատյանն իր ելույթում ընդգծեց, որ հայերի ցեղասպանությունն իրեն քաղաքակիրթ համարող մարդկության խայտառակությունն է եւ հայ ժողովրդի մեծագույն ցավը. «Ցեղասպանության հիշողության դեպքում խոսքն անձնական մեղադրանքի, վրեժի կամ փոխհատուցման պահանջների մասին չէ, խոսքը այսօրվա թուրքերի մեղքի մասին էլ չէ: Խոսքը հիշելու, հիշողությունը վառ պահելու մասին է, խոսքը նրա մասին է, որ մինչ օրս շարունակվող Ցեղասպանության ժխտմանը վերջապես վերջ տրվի, խոսքը կատարվածի իրավական ճանաչման մասին է, այն ամենի, ինչ եղել է՝ ցեղասպանության: Խոսքը նրա մասին է, որ Հայոց ցեղասպանության զոհերն արդարություն գտնեն, նրանց հանդեպ արժանի հուշ պահպանվի եւ նրանց սերունդներին խաղաղ ապագա երաշխավորվի»:
Բեռլինի պառլամենտի նախագահ Ռալֆ Վիլանդը (սոցիալ-դեմոկրատ) նշեց, որ հայերի ցեղասպանությունը 20-րդ դարի առաջին ցեղասպանությունն էր: Նա չմոռացավ նաեւ զոհ գնացած մյուս էթնիկ փոքրամասնություններին եւ կարեւորեց, որ Թուրքիայի քննադատ քաղաքացիական հասարակությունն այս խնդրի լուսաբանման հարցում օժանդակություն գտնի:Գերմանացի պատգամավորը հիշատակեց, որ աշխարհի շատխորհրդարաններ հայերի սպանդը ճանաչել են որպես ցեղասպանություն:
Նա հիշեցրեց, որ Գերմանիայի արտաքին գերատեսչության արխիվները բաց են հետազոտությունների համար, բացի այդ՝ հաշտեցմանն ու թեմայի լուսաբանմանն ուղղված գերմանական նախաձեռնություններ կան, իսկ բեռլինյան տարին, ըստ նրա, հագեցած է լինելու թեմային վերաբերող մի շարք միջոցառումներով:
Բունդեսթագի որոշման մեջ պակասում է Ցեղասպանություն բառը
«Մոզես Մենդելսոն» կետրոնի (Փոցդամի համալսարանի հրեագիտության գիտահետազոտական կենտրոն) տնօրեն դոկտոր-պրոֆեսոր Յուլիուս Շյոփսը, խոսելով Գերմանայի դերակատարման մասին, փաստեց, որ Գերմանական կայսրությունը, եթե ցանկանար, եթե լսեր զգուշացնող ձայնը, ապա կարող էր դադարեցնել հայերի սպանդը. «Մինչ օրս վիճելի է՝ արդյոք գերմանացի զինվորականները մասնակցե՞լ են ջարդերի պլանավորմանը»: Խոսելով գերմանական նախաձեռնություններից՝ գիտնականը հիշատակեց, մասնավորապես, Բեռլինում ներկայացված թուրք ռեժիսոր Ֆաթի Աքինի «Սպի» (The Cut) ֆիլմը, նույն քաղաքում Ռոլֆ Հոզֆելդի՝ «Մահ անապատում: Հայերի ցեղասպանությունը» գրքի հրատարակումը. «Գերմանիայում տեղի ունեցող այս զարգացումները ոգեւորող օրինակներ են»,-նկատեց նա:
Շյոփսի համար, այդուհաներձ, ցավալի է, որ Գերմանային մինչ օրս դժվարություն է պատճառում դեպքերն իրական անունով կոչելը, իսկ 2005-ի Բունդեսթագի որոշման մեջ պակասում է «ցեղասպանություն» բառը:
Նա հիշեցրեց, որ Բունդեսթագի ձախերի կուսակցության ներկայացուցիչների հարցմանն ի պատասխան՝ դաշնային կառավարությունը հայտնել է, որ այս պահի դրությամբ կառավարությունը 1915 թվականին նվիրված հիշատակի միջոցառում չի պլանավորել:
«Մոզես Մենդելսոն» կետրոնի տնօրենն անհրաժեշտություն է տեսնում, որ Գերմանիան հստակ դիրքորոշում որդեգրի Հայոց ցեղասպանության հարցում:

Немецкие ученые и депутаты ожидают от Берлина четкой позиции по вопросу Геноцида армян
26-го февраля берлинский вечер, посвященный 100-летию Геноцида армян, объединил немецких ученых, депутатов, общественно-политичских деятелей, представителей армянской общины и армянского посольства, а также интересующихся тематикой лиц. По инициативе посольства Армении в Берлине, армянской общины и группы «Genozid 1915» в депутатской палате Берлина состоялся вечер памяти жертв первого геноцида 20-го века; прозвучали исторические и политические оценки, говорилось о роли кайзеровской Германии в программах уничтожения армян и о нынешней позиции Берлина.
Член правления армянской общины Берлина Вардгес Альянак представил политику отрицания, которую Турция проводит по сей день, тем более, что на день 24-го апреля в этом году назначены официальные празднования битвы при Галлиполи.
Он уверен, что Германия – тогдашний союзник Османской империи, несет ответственность, несравнимую с ответственностью прочих стран. «Говорят, что парламент – не место для обсуждения исторических вопросов, однако этот вопрос из исторической плоскости перешел в политическую; политическому отрицанию должен быть дан политический ответ»,- сказал Вардгес Альянак. Как передает «Арменпресс», он выразил надежду, что Бундестаг выразит четкую позицию по вопросу Геноцида армян.
Архивы Германии открыты
Временный поверенный по делам Армении в Германии Ашот Смбатян в своем выступлении подчеркнул, что величайшая боль армянского народа – позор для человечества, считающего себя цивилизованным. «Память о Геноциде не означает личных обвинений или требований о мести и возмещении, вопрос не о вине нынешних турок. Речь идет о памяти, о том, чтобы прекратить отрицание Геноцида, юридически признать его, назвать все то, что случилось, геноцидом. Жертвы должны найти справедливость, память о них должна сохраниться, их потомки должны иметь мирное будущее».
Председатель берлинского парламента Ральф Виланд (социал-демократ) сказал, что Геноцид армян был первым в 20-м веке; он вспомнил и другие нацменьшинства, ставшие жертвой геноцида и придал важность тому, чтобы критически настроенное гражданское общество Турции нашло помощь в освещении этого вопроса. Он отметил факт, что многие парламенты мира признали Геноцид армян.
Он напомнил, что архивы внешних ведомств Германии открыты, кроме того, есть немецкие инициативы по достижению примирения; по его мнению, год в Берлине будет наполнен мероприятиями по данной теме.
В решении Бундестага отсутствует слово Геноцид
Директор центра «Мозес Мендельсон» (центр евреистики Потцдамского униврситета)доктор-профессор Юлиус Шепс, говоря о роли Германии, сказал, что при желании она услышала бы предостерегающие голоса и прекратила бы уничтожение армян. «До сих пор спорно участие немецких военных в планировании погромов»,- сказал он. Говоря о немецких инициативах, он также упомянул фильм Фатиха Акына «Шрам» (The Cut), издание книги Рольфа Хозфельда «Смерть в пустыне. Геноцид армян».
Тем не менее Шепс считает неверным, что до сих пор Германия затрудняется назвать вещи своими именами, в решении Бундестага от 2005-го года отсутствует слово Геноцид.
Он напомнил, что в ответ на запрос левых в Бундестаге, федеральное правительство заявило, что на данный момент правительство не планирует мероприятий, посвященных событиям 1915 года.
Директор центра «Мозес Мендельсон» видит необходимость в том, чтобы Германия выразила четкую позицию по вопросу Геноцида армян.