Բրեդ Շերմանը կոչ է արել պետքարտուղար Ջոն Քերիին ապրիլի 24-ին օգտագործել «ցեղասպանություն» բառը
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ Կոնգրեսի Ներկայացուցիչների պալատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի անդամ Բրեդ Շերմանը կոչ է արել ԱՄՆ պետքարտուղար Ջոն Քերիին «քաջություն» դրսևորել և Հայոց ցեղասպանության հարյուրերորդ տարելիցի տարում ճշմարտությունն ասել Հայոց ցեղասպանության մասին: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբˋ կոնգրեսականն այս հայտարարություն արել է փետրվարի 25-ին` Արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի լսումների ընթացքում պետքարտուղար Քերիի ելույթի ժամանակ: «Սենատոր եղած տարիներին Դուք եղել եք Հայոց ցեղասպանության ճանաչման ջատագովներից: Այժմ մենք պատրաստվում ենք ոգերկոչել Հայոց ցեղասպանության հարյուրերորդ տարելիցը, և ես հույս ունեմ, որ Դուք կդրսևորեք քաջությունը, որով Դուք անձամբ հայտնի եք, և ապրիլի 24-ին կօգտագործեք «ցեղասպանություն» բառը հարյուր տարի առաջ Անատոլիայում տեղի ունեցածը նկարագրելու համար»,- ասել է Շերմանը:
Ջոն Քերին առաջիկա շաբաթներին գրավոր կպատասխանի այս և կոնգրեսականների կողմից բարձրացված այլ հարցերին:

Rep. Brad Sherman Urges Secretary Kerry to Recognize the Armenian Genocide
YEREVAN, FEBRUARY 26, ARMENPRESS: House Foreign Affairs Committee senior Democrat, Rep. Brad Sherman (D-CA) called on Secretary of State John Kerry to have the "courage" to speak truthfully about the Armenian Genocide during this Armenian Genocide centennial year. As reports Armenpress, the statement came during Secretary Kerry's testimony before the House Foreign Affairs Committee on February 25, 2015. “As Senator Kerry you championed the recognition of the Armenian Genocide. We are now about to have 100th anniversary and I’d hope that you would show the courage that you are personally known for and on April 24 use the word genocide to describe what happened in Anatolia one hundred years ago,” said Rep. Brad Sherman.
Secretary Kerry will be offering written responses to this and other questions submitted by Congressman Sherman and other Committee members in the upcoming weeks.