Բրեդ Շերմանը կոչ է արել պետքարտուղար Ջոն Քերիին ապրիլի 24-ին օգտագործել «ցեղասպանություն» բառը
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ Կոնգրեսի Ներկայացուցիչների պալատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի անդամ Բրեդ Շերմանը կոչ է արել ԱՄՆ պետքարտուղար Ջոն Քերիին «քաջություն» դրսևորել և Հայոց ցեղասպանության հարյուրերորդ տարելիցի տարում ճշմարտությունն ասել Հայոց ցեղասպանության մասին: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբˋ կոնգրեսականն այս հայտարարություն արել է փետրվարի 25-ին` Արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի լսումների ընթացքում պետքարտուղար Քերիի ելույթի ժամանակ: «Սենատոր եղած տարիներին Դուք եղել եք Հայոց ցեղասպանության ճանաչման ջատագովներից: Այժմ մենք պատրաստվում ենք ոգերկոչել Հայոց ցեղասպանության հարյուրերորդ տարելիցը, և ես հույս ունեմ, որ Դուք կդրսևորեք քաջությունը, որով Դուք անձամբ հայտնի եք, և ապրիլի 24-ին կօգտագործեք «ցեղասպանություն» բառը հարյուր տարի առաջ Անատոլիայում տեղի ունեցածը նկարագրելու համար»,- ասել է Շերմանը:
Ջոն Քերին առաջիկա շաբաթներին գրավոր կպատասխանի այս և կոնգրեսականների կողմից բարձրացված այլ հարցերին:

Бред Шерман призвал госсекретаря Джона Керри применить 24-го апреля слово Геноцид
Член комиссии по внешним сношениям Конгресса США Бред Шерман призвал госсекретаря Джона Керри «проявить храбрость» и 24-го апреля, в год 100 летия Геноцида армян, употребить слово “геноцид”. Как передает «Арменпресс», Бред Шерман сказал об этом 25-го февраля во время выступления Керри на слушаниях в комиссии по внешним сношениям Конгресса США.
«В те годы, когда вы были сенатором, вы были сторонником признания Геоцида. Сейчас мы готовимся помянуть 100-летие Геноцида армян, и я надеюсь, что вы проявите храбрость и 24-го апреля, в год 100 летия, употребите слово Геноцид для описания того, что произошло 100 лет назад в Анатолии»,- сказал Шерман.
В ближайшее время Джон Керри письменно ответит на вопросы, поднятые в Конгрессе, в том числе, и на этот.