«Գեբարդ գրուպի» դեմ հաղթանակից հետո ամերիկահայերը կշարունակեն կոչ անել մյուս 200 ընկերություններին
ԼՈՍ ԱՆՋԵԼԵՍ, 25 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Լոս Անջելեսը չեղյալ համարեց 845 հազար դոլար արժողությամբ պայմանագիրը Թուրքիայի վարձու լոբբիստական ընկերության հետ: Այս թեմային է անդրադարձել «Կալիֆորնիա Կուրիեր» թերթի հրատարակիչ և խմբագիր Հարութ Սասունյանն իր նոր խմբագրականում:«Արմենպրես»-ը ներկայացնում է այն ամբողջությամբ:
«Անցյալ տարի օգոստոսին իմ գրած խմբագրականում նախազգուշացրել էի, որ ամերիկահայ համայնքը և բարի կամքի տեր բոլոր մարդիկ կբոյկոտեն «Անհեսեր բուշ», «Բոինգ», «Շևրոն», «Ինթըրփրայս ռենթ է քար», «Ջեներալ էլեկտրիկ», «Գոլդման սաքս», «Գուգլ», Լոս Անջելեսի օդանավակայան, Ֆուտբոլի ազգային լիգա, Օքլենդի նավահանգիստ և «Յունայթեդ էյրլայնս» ընկերությունների ապրանքներն ու ծառայությունները, եթե նրանք չեղյալ չհամարեն իրենց պայմանագրերը Թուրքիայի տխրահռչակ լոբբիստական վարձու ընկերություններից մեկի՝ «Գեբարդ գրուպի» հետ:
Զարմանելիորեն, Ներկայացուցիչների պալատի մեծամասնության նախկին ղեկավար Դիկ Գեբարդը Կոնգրեսում իր երկարատև գործունեության ընթացքում պայքարել է ի նպաստ Հայոց ցեղասպանության ճանաչման: Սակայն պաշտոնաթողությունից շատ չանցած, նա դարձավ հայկական հարցերի մոլի հակառակորդ՝ փող աշխատելով Հայոց ցեղասպանության թուրքական ժխտումներից: ԱՄՆ արդարադատության նախարարության փաստաթղթերը բացահայտում են, որ «Գեբարդ գրուպին» վճարվել է տարեկան 1.4 միլիոն դոլար՝ Թուրքիայի շահերը Վաշինգտոնում առաջ մղելու համար:
Ըստ «Օտարերկրյա գործակալների գրանցման մասին» օրենքի՝ Արդարադատության նախարարություն «Գեբարդ գրուպի» ներկայացրած փաստաթղթերը ցույց են տալիս, որ Գեբարդը և նրա գործընկերներն անցյալ տարի հանդիպումներ են ունեցել Ներկայացուցիչների պալատի և Սենատի տասնյակ անդամների հետ՝ աշխատանքներ տանելով ընդդեմ. 1) Կոնգրեսի բանաձևերի՝ Հայոց ցեղասպանության և Թուրքիայի կողմից քրիստոնեկան եկեղեցիները վերադարձնելու վերաբերյալ, և 2) բացահայտումների, որ Թուրքիան աջակցել է իսլամական ջիհադականներին՝ Սիրիայի հայաբնակ Քեսաբ քաղաք նրանց ներխուժման ժամանակ:
Ավելի նողկալի է, որ Արդարադատության նախարարության փաստաթղթերը ցույց են տալիս, թե ինչպես 2014 թվականի ապրիլի 24-ի հենց նախօրեին Գեբարդի գործընկեր Ջանիս Օ՛Քոնելը կապ է հաստատել Սպիտակ տան Ազգային անվտանգության խորհրդի աշխատակազմի ղեկավար Բրայան ՄաքՔեոնի և Պետքարտուղարի օրենսդրական հարցերով տեղակալի օգնական Չադ Քրեյկեմիերի հետ, որպեսզի ձևափոխի Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ նախագահ Օբամայի ամենամյա հայտարարությունը՝ Թուրքիայի վարչապետ Էրդողանի խեղաթյուրված և կեղծավոր ներողությունից հետո, որ նա հայտնել էր Օսմանյան կայսրությունում Առաջին համաշխարհային պատերազմի տարիներին բոլոր զոհերի համար:
Արդարադատության նախարարության փաստաթղթերը նաև բացահայտում են, որ Գեբարդը և Օ՛Քոնելը 2014 թ. մարտի 3-ին «Թուրքական ավիաուղիներով» մեկնել են Ստամբուլ և Անկարա՝ Թուրքիայի ազգային անվտանգության խորհրդականի հետ հանդիպելու նպատակով: Գեբարդը Ստամբուլ և Անկարա է մեկնել Փարիզից, երթուդարձի համար ծախսելով 1513 դոլար, իսկ Օ՛Քոնելը Ստամբուլ և Անկարա է մեկնել Վաշինգտոնից՝ ծախսելով 6986 դոլար երթուդարձի համար: Երկու լոբբիստները երեք օր գիշերել են Ստամբուլի «Կոնրադ» հյուրանոցում, և յուրաքանչյուրի ծախսը կազմել է 710 դոլար: Թուրքիայում եղած ժամանակ նրանք ծախսել են 600 դոլար լիմուզինների ծառայության վրա:
Անցյալ ամիս Ամերիկայի Հայ Դատի հանձնախումբը, Ամերիկայի հայկական համագումարը և Հայ երիտասարդաց դաշնակցությունը (Արևելյան և Արևմտյան ԱՄՆ) ավելի քան 200 նամակ են ուղարկել «Գեբարդ գրուպի» և Թուրքիայի համար աշխատող չորս այլ լոբբիստական ընկերությունների՝ «Դիկշտայն շապիրո» ՍՊԸ-ի, «Գրինբերգ թրորիգ», «Ալփայթակ» և «Միջազգային ԼԲ» հաճախորդ հանդիսացող գործարարներին, համալսարաններին և հասարակական կազմակերպություններին: Նման մի նամակով նրանք խնդրել են «Յունայթեդ էյրլայնսից» պահանջել լոբբիստական ընկերությունից դադարեցնել իր պայմանագիրը Թուրքիայի կառավարության հետ, հակառակ դեպքում ավիաընկերությունը պետք է խզի իր պայմանագիրը լոբբիստական ընկերության հետ: Եթե մինչև փետրվարի 28-ը ոչ մի գործողություն չձեռնակվի՝ ամերիկահայերը պետք է բողոքի ակցիա անցկացնեն ինչպես լոբբիստական ընկերության, այնպես էլ «Յունայթեդ էյրլայնսի» դեմ:
Թուրքիայի լոբբիստական ընկերություններին հակազդելու ջանքերը տվեցին իրենց առաջին պտուղները: Փետրվարի 23-ին Արևմտյան Ամերիկայի Հայ Դատի հանձնախումբը հայտարարեց, որ Լոս Անջելեսի «Միջազգային օդանավակայանները» [LAWA], որն ամբողջությամբ պատկանում է Լոս Անջելես քաղաքին, որոշել է խզել իր 845 հազար դոլար արժողությամբ պայմանագիրը «Գեբարդ գրուպի» հետ, այն բանից հետո, երբ անցյալ տարվա դեկտեմբերին Ամերիկայի Հայ Դատի հանձնախումբը կոչ է արել քաղաքապետ Էրիկ Գարսետիին՝ «վերջ դնել Լոս Անջելես քաղաքի և Դիկ Գեբարդի միջև եղած բոլոր կապերին»:
Արևմտյան Ամերիկայի Հայ Դատի հանձնախմբի ատենապետ Նորա Հովսեփյանը ողջունեց «LAWA-ի և Լոս Անջելես քաղաքի պաշտոնատար անձանց՝ զրոյական հադուրժողականության քաղաքականություն ցուցաբերելու սկզբունքային դիրքորոշման համար ընդդեմ ցեղասպանության ժխտողականության: LAWA-ի որոշումն արտացոլում է ճիշտ կառավարման ամենաբարձր չափանիշները և ավելի է ամրապնդում Լոս Անջելեսի՝ պետական և միջազգային առաջնորդ հպարտ դիրքորոշումը ցեղասպանության կանխարգելման և մարդու իրավունքների պաշտպանության հարցերով: Որպես ցեղասպանությունը ժխտող անձ՝ Գեբարդն արժանի չէ Լոս Անջելեսի բնակիչների անգամ մեկ դոլարին, և չպետք է որևէ կապ ունենա մեր քաղաքի հետ»:
Ըստ Արեմտյան Ամերիկայի Հայ Դատի հանձնախմբի ձեռք բերած փաստաթղթերի՝ «Գեբարդ գրուպ» ընկերությունը «845 հազար դոլար արժողությամբ պայմանագիր է ունեցել LAWA-ի հետ, որի շուրջ պայմանավորվածություն էր ձեռք բերվել 2012 թ. Լոս Անջելեսի նախկին քաղաքապետ Անտոնիո Վիլարագոսայի պաշտոնավարության ժամանակ: LAWA-ի հետ պայմանագրի հաստատումից հետո, «Գեբարդ գրուպը» ստանում էր ամսական ավելի քան 23 հազար դոլար վարձատրություն իր աշխատանքի դիմաց օդանավակայանի համար, միաժամանակ ներկայացնելով Թուրքիայի կառավարության շահերն ընդդեմ ամերիկահայ համայնքի շահերի»:
Այս առաջին խոշոր հաղթանակից հետո ամերիկահայերը պետք է շարունակեն կոչ անել մնացած 200 ընկերություններին՝ «Գեբարդ գրուպի» և Թուրքիայի կողմից վարձու այլ լոբբիստական ընկերությունների հաճախորդներին՝ խզել իրենց պայմանագրերը, քանի որ ցեղասպանության ժխտողներին վարձելըթե անբարոյական է, թե վատ բիզնեսի որոշում...»:

LOS ANGELES, FEBRUARY 25, ARMENPRESS: Los Angeles cancels $845,000 contract with Turkey’s lobbyist Gephardt Group. As reports "Armenpress" the Publisher and Editor of "California Courier" Harut Sassounian stated this in his new article. The article runs as follows:
“I wrote a column last August warning that the Armenian-American community and all people of good will would boycott the products and services of Anheuser-Busch, Boeing, Chevron, Enterprise Rent-A-Car, General Electric, Goldman Sachs, Google, Los Angeles Airport, National Football League, Port of Oakland, and United Airlines, unless these companies cancelled their contracts with the Gephardt Group, one of Turkey’s notorious lobbying firms.
Ironically, former House Majority Leader Dick Gephardt had championed recognition of the Armenian Genocide during his long years in Congress. Yet, soon-after his retirement, Gephardt became a staunch opponent of Armenian issues by peddling Turkish denials of the Armenian Genocide. The latest contract on file with the U.S. Justice Department reveals that the Gephardt Group is paid $1.4 million a year to lobby for Turkey in Washington.
Documents filed by the Gephardt Group with the Justice Department under the ‘Foreign Agent Registration Act’ indicate that Gephardt and his colleagues contacted dozens of House and Senate Members last year to lobby against: 1) congressional resolutions on the Armenian Genocide and return of Christian Churches by Turkey, and 2) revelations that Turkey supported Islamic Jihadists during their invasion of the Armenian-inhabited town of Kessab in Syria.
More ominously, Justice Department records show that just before April 24, 2014, Janice O’Connell, Gephardt’s colleague, contacted Brian McKeon, Chief of Staff of the National Security Council at the White House and Chad Kreikemeier, Deputy Assistant Secretary of State for Legislative Affairs, to modify Pres. Obama’s annual statement on the Armenian Genocide, following Prime Minister Erdogan’s deceptive and disingenuous apology for all victims of World War I in Ottoman Turkey.
Justice Department’s records also reveal that Gephardt and O’Connell traveled to Istanbul and Ankara on Turkish Airlines on March 3, 2014 to meet Turkey’s National Security Advisor. Gephardt flew from Paris to Istanbul and Ankara at a round trip cost of $1,513, while O’Connell flew from Washington, DC to Istanbul and Ankara at a round trip cost of $6,986. The two lobbyists stayed at the Conrad Hotel in Istanbul for three nights at the cost of $710 each. While in Turkey, they spent $600 on limousine service.
Last month, the Armenian National Committee of America, Armenian Assembly of America, and Armenian Youth Federation (Eastern and Western U.S.) sent over 200 letters to businesses, universities, and NGOs that are clients of the Gephardt Group and four other lobbying firms for Turkey: Dickstein Shapiro, LLC; Greenberg Traurig; Alpaytac; and LB International. One such letter asked the United Airlines to demand the lobbying firm to end its contract with the Turkish government, if not, the airline should then terminate its own contract with the lobbying firm. If neither action is taken byFeb. 28, Armenian-Americans would carry out a protest campaign against both the lobbying firm and United Airlines.
The efforts to counter Turkey’s lobbying firms already bore its first fruits. On February 23, ANCA-WR announced that Los Angeles World Airports [LAWA], a wholly-owned entity of the City of Los Angeles, has decided to terminate its contract worth over $845,000 with the Gephardt Group, after ANCA called uponMayor Eric Garcetti last December, “to end any ties between the City of Los Angeles and Dick Gephardt.”
ANCA-WR Chair Nora Hovsepian applauded “LAWA and City of Los Angeles officials for their principled stand enforcing a zero-tolerance policy against deniers of genocide. LAWA’s action reflects the highest standards of good governance and reinforces the proud standing of Los Angeles as a leader -- nationally and internationally -- on issues of genocide prevention and human rights. As a genocide denier, Gephardt does not deserve a single dollar from the citizens of Los Angeles, and should have no association with our city.”
According to U.S. Government documents obtained by ANCA-WR, the Gephardt Group “had a contract worth over $845,000 with LAWA, which was agreed to in 2012 during the term of former Los Angeles Mayor Antonio Villaraigosa. Since the approval of the contract with LAWA, the Gephardt Group has been drawing over $23,000 a month for its work for the airport, while simultaneously representing the interests of the Turkish Government against the interests of the Armenian-American community.”
After this first major victory, Armenian-Americans should continue urging the remaining 200 companies that are clients of the Gephardt Group and other lobbying firms hired by Turkey to terminate their contracts, because hiring genocide denialists is patently unethical and bad for business!”