Օսմանյան կայսրությունում հայերի ցեղասպանություն էր, ոչ թե ուղղակի տեղահանում. Օվե Բրինգ
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Շվեդական ռադիոյով փետրվարի 19-ին հեռարձակվել է Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ պրոֆեսոր Օվե Բրինգի հետ հարցազրույց: Օվե Բրինգը հանդիսանում է միջազգային իրավունքի ասպարեզում Շվեդիայի հեղինակավոր մասնագետներից մեկը և ցեղասպանությունների թեմայով բազմաթիվ մենագրությունների և հրապարակումների հեղինակ է։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` պրոֆեսոր Բրինգը ներկայացրել է Հայոց ցեղասպանության տարիներին Օսմանյան Թուրքիայում տիրող իրավիճակը՝ ընդգծելով, որ երկրի կառավարությունն ուներ կայսրության տարածքում ապրող հայ և այլ քրիստոնյա փոքրամասնությունների միաձուլման խնդիր, ինչն իրականացվեց բնաջնջման ճանապարհով՝ օգտվելով Առաջին համաշխարհային պատերազմի պայմաններում ստեղծված իրավիճակից:
Պրոֆեսոր Բրինգը ներկայացրել է Ցեղասպանության ընթացքը` ընդգծելով դրա փուլային բնույթը, ինչի արդյունքում նախ ձերբակալվեց և սպանվեց հայ մտավորականությունը, որից հետո տեղահանվեց և գաղթի ճանապարհին բնաջնջվեց բնակչության մյուս հատվածը՝ հիմնականում կանայք, երեխաներ և տարեցներ։ Համեմատականներ անցկացնելով այլ ցեղասպանությունների հետ՝ պրոֆեսոր Բրինգը նշել է, որ փուլային բնույթ են կրել նաև Հոլոքոստը, Կամբոջայում տեղի ունեցած ցեղասպանությունը և այլ զանգվածային բնաջնջումներ։
Օվե Բրինգն ընդգծել է, որ այն, ինչ կատարվեց հայերի հետ Օսմանյան կայսրությունում, ցեղասպանություն էր, այլ ոչ թե ուղղակի տեղահանում, քանի որ տեղահանումը ենթադրում է մարդկանց խմբի վերաբնակեցման կազմակերպում, նախապես անհրաժեշտ պայմանների ստեղծում և բնակավայրերի պատրաստում։ Շարունակելով իր խոսքը՝ պրոֆեսորը նշել է, որ հակառակ դրան` հրամայված էր գաղթի ճանապարհին որքան հնարավոր է շատ հայերի սպանել։
Ավարտելով իր խոսքը` Օվե Բրինգը նշել է, որ տարբեր հաշվարկներով Ցեղասպանության տարիներին սպանվել է 1-1.5 մլն մարդ, կան 1916թ. հրապարակված տվյալներ մոտ 900 հազար սպանվածների վերաբերյալ, ինչպես նաև բազմաթիվ վկայություններ: «Ցեղասպանության արդյունքում է, որ ներկայումս հայերը սփռված են ամբողջ աշխարհով մեկ», - շեշտել է պրոֆեսորը։

It was genocide against Armenians in Ottoman Empire, not just deportation: Ove Bring
YEREVAN, FEBRUARY 23, ARMENPRESS. On February 19, the Radio Sweden broadcasted an interview with Professor EmeritusOve Bring. Professor Bring is one of Sweden’sleading experts in international law, who authored a number of monographs and publications on genocide.
As reports “Arenpress”, Professor Bring introduced the situation in the Ottoman Turkey during the years of the Armenian Genocide. He noted that the Ottoman Government faced the issue of assimilating the Armenians and other Christian minorities living on the territory of the Empire, and did it through the annihilation, availing itself of the opportunity provided by the World War First.
The Professor introduced the process of the genocide, highlighting its phased character, due to which first the Armenian intellectuals were arrested and killed, after which the other part of the population (mostly women, children and elders) was deported and killed.
Among other things, Ove Bring underscored that what happened in the Ottoman Empire with the Armenians was genocide, not just deportation, as deportation implies re-settlement of groups of people, provision of necessary conditions and dwelling beforehand, but contrary to this, it was ordered to kill as many Armenians as possible on the way of deportation.