Օսմանյան կայսրությունում հայերի ցեղասպանություն էր, ոչ թե ուղղակի տեղահանում. Օվե Բրինգ
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Շվեդական ռադիոյով փետրվարի 19-ին հեռարձակվել է Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ պրոֆեսոր Օվե Բրինգի հետ հարցազրույց: Օվե Բրինգը հանդիսանում է միջազգային իրավունքի ասպարեզում Շվեդիայի հեղինակավոր մասնագետներից մեկը և ցեղասպանությունների թեմայով բազմաթիվ մենագրությունների և հրապարակումների հեղինակ է։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` պրոֆեսոր Բրինգը ներկայացրել է Հայոց ցեղասպանության տարիներին Օսմանյան Թուրքիայում տիրող իրավիճակը՝ ընդգծելով, որ երկրի կառավարությունն ուներ կայսրության տարածքում ապրող հայ և այլ քրիստոնյա փոքրամասնությունների միաձուլման խնդիր, ինչն իրականացվեց բնաջնջման ճանապարհով՝ օգտվելով Առաջին համաշխարհային պատերազմի պայմաններում ստեղծված իրավիճակից:
Պրոֆեսոր Բրինգը ներկայացրել է Ցեղասպանության ընթացքը` ընդգծելով դրա փուլային բնույթը, ինչի արդյունքում նախ ձերբակալվեց և սպանվեց հայ մտավորականությունը, որից հետո տեղահանվեց և գաղթի ճանապարհին բնաջնջվեց բնակչության մյուս հատվածը՝ հիմնականում կանայք, երեխաներ և տարեցներ։ Համեմատականներ անցկացնելով այլ ցեղասպանությունների հետ՝ պրոֆեսոր Բրինգը նշել է, որ փուլային բնույթ են կրել նաև Հոլոքոստը, Կամբոջայում տեղի ունեցած ցեղասպանությունը և այլ զանգվածային բնաջնջումներ։
Օվե Բրինգն ընդգծել է, որ այն, ինչ կատարվեց հայերի հետ Օսմանյան կայսրությունում, ցեղասպանություն էր, այլ ոչ թե ուղղակի տեղահանում, քանի որ տեղահանումը ենթադրում է մարդկանց խմբի վերաբնակեցման կազմակերպում, նախապես անհրաժեշտ պայմանների ստեղծում և բնակավայրերի պատրաստում։ Շարունակելով իր խոսքը՝ պրոֆեսորը նշել է, որ հակառակ դրան` հրամայված էր գաղթի ճանապարհին որքան հնարավոր է շատ հայերի սպանել։
Ավարտելով իր խոսքը` Օվե Բրինգը նշել է, որ տարբեր հաշվարկներով Ցեղասպանության տարիներին սպանվել է 1-1.5 մլն մարդ, կան 1916թ. հրապարակված տվյալներ մոտ 900 հազար սպանվածների վերաբերյալ, ինչպես նաև բազմաթիվ վկայություններ: «Ցեղասպանության արդյունքում է, որ ներկայումս հայերը սփռված են ամբողջ աշխարհով մեկ», - շեշտել է պրոֆեսորը։

В Османской империи было не перемещение, а геноцид армян: Ове Бринг
19-го февраля по шведскому радио транслировалось интервью о Геноциде армян с профессором Ове Брингом, являющимся одним из авторитетных авторов в области международного права в Швеции и автором множества трудов о геноциде. Как передает «Арменпресс», профессором Ове Брингом была представлена ситуация, царящая в Османской империи в годы Геноцида армян. Он подчеркнул, что правительство ставило задачу ассимиляции армянского и христианского населения империи, что и было сделано путем их уничтожения, используя обстановку, связанную с Первой мировой войной.
Профессор Бринг представил ход Геноцида, подчеркнув его поэтапный характер: сначала арест и уничтожение интеллигенции, затем изгнание населения – в основном, женщин и детей, и его уничтожение на дорогах. Профессор Бринг подчеркнул, что поэтапный характер носили также Холокост, геноцид в Камбодже и другие массовые уничтожения населения.
Ове Бринг подчеркнул, что произошедшее с армянами в Османской империи – Геноцид, а не просто изгнание, поскольку, в последнем случае, должны были быть подготовлены место и условия для их дальнейшего расселения, однако людей гнали в никуда, пытаясь уничтожить на путях как можно больше народа.
В заключении, Ове Бринг сказал, что по разным подсчетам в эти годы было уничтожено от 1 до 1,5 миллиона человек; есть публикации за 1916 год, где говорится о 900 тысячах убитых, а также множество свидетельств. «Результатом Геноцида стало расселение армян по всему миру», - подчеркнул профессор.