«Նոր գիրք»-2/4. Վիտկոպից մինչև Սենտ-Էքզյուպերիի խոհերը և աղոթքը
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:«Արմենպրես» լրատվական գործակալությունը շարունակում է ներկայացնել «Նոր գիրք» նախագիծը: Այն ընթերցասերների դատին է հանձնում հայաստանյան հրատարակչությունների լույս ընծայած գեղարվեստական գրքերը: Գործակալության էջերում ընթերցասերները հնարավորություն ունեն տեղեկատվություն ստանալ նոր գրքերի վերաբերյալ, ծանոթանալ դասական երկերին և արդի գրականության զարգացման միտումներին: Մեր ցանկերից ընտրեք այն գրքերը, որոնք ձեզ դուր են գալիս և սկսեք ընթերցել:
Այս շաբաթ«Արմենպրես»-ը դարձյալ առանձնացրել է տարբեր հրատարակչությունների նոր հրատարակած և հանրության դատին հանձնած մի շարք ուշագրավ գրքեր՝ տարբեր խորագրերի ներքո:
Հայ ժամանակակից հեղինակներ
Մհեր Բեյլերյան, «Մեղքի հարյուր տարին»
Մհեր Բեյլերյանի «Մեղքի հարյուր տարին» ժողովածուն ներառում է վիպակ և մի շարք պատմվածքներ: Գիրքն այս տարի հրատարակել է «Անտարեսը»-ը:
Գաբրիել Վիտկոպ, «Դիասերը: Ս.-ի մահը»
Առաջին անգամ հայ ընթերցողին է ներկայացվում իր անհաշտվողական կեցվածքով հայտնի ֆրանսիացի գրող Գաբրիել Վիտկոպի (1920-2002) արձակը: Գիրքն ընդգրկել է մի շարք լեզուներով քանիցս վերահրատարակված «Դիասերը» և հեղինակի կողմից իր «ամենագեղեցիկ տեքստը» որակված «Ս.-ի մահը» վիպակները՝ երկու արտասովոր ու առինքնող երկ, որոնցից ամեն մեկը կեցության մռայլ բավիղները թափանցելու յուրատեսակ հնարավորություն է տալիս և անխուսափելիորեն տանում դեպի Մահ: Թարգմանությունը ֆրանսերենից և ծանոթագրությունները՝ Սարգիս Դավթյանի: Խմբագիր՝ Զավեն Բոյաջյան: Գիրքը հրատարակել է «Անտարես»-ը:
Համաշխարհային դասականներ
Անտուան դը Սենտ-Էքզյուպերիի խոհերը և աղոթքը, «Փոքրիկ Իշխանը»
«Փոքրիկ Իշխանը» վիպակը սիրում են և՛ փոքրերը, և՛ մեծահասակները: Այն Անտուան դը Սենտ-Էքզյուպերիի ամենահայտնի ստեղծագործությունն է: Գրքի վերջում ընդգրկված են նաև Էքզյուպերիի խոհերը և աղոթքը: Գիրքը հրատարակել է «Էդիթ պրինտ»-ը:

«Новая книга»-2/4: От Виткопа до Сент-Экзюпери, мысли и молитвы
Информационное агентство Арменпресспродолжает выступать перед своими читателями с новыми идеями и проектами. Каждый понедельник на сайте агентствa можно будет получить информацию о книгах, опубликованных по инициативе армянских издательств, об их содержании, ознакомиться с новыми изданиями классики, представляющей интерес и в наши дни, и тенденциями развития современной литературы. Мы продолжаем представлять проект «Новая книга».
На этой неделе Арменпресс представляет вниманию читателей книжные новинки, в традиционных разделах нашей рубрики.
Современная армянская литература
Мгер Бейлерян,«Сто лет греха»
Сборник Мгера Бейлеряна«Сто лет греха» включает повесть и рассказы. Издательство «Антарес».
Габриэль Виткоп,«Некрофил: Смерть С.»
Впервые армянский читатель может ознакомиться с прозой известного своей непримиримой позицией французского писателя Габриэля Виткопа (1920-2002). В книгу включены переведенный на множество языков «Некрофил» и охарактеризованный самим автором как «самый красивый текст» «Некрофил: Смерть С.».
Две необычные повести, которые ведут мрачными тропами бытия и неизбежно приводят к смерти. Перевод с французского и предисловие Саргиса Давтяна. Редактор Завен Бояджян. Издательство «Антарес».
Классики мировой литературы
Антуан де Сент-Экзюпери, «Маленький принц»
Повесть «Маленький принц» любима как детьми, так и взрослыми. Это самое известное произведение Сент-Экзюпери. В этом издании размещены также мысли и молитвы Сент-Экзюпери. Издательство «Эдит Принт».