Հայաստանը մեծապես կարևորում է ԱՄՆ-ի դերակատարությունը տարածաշրջանում անվտանգության պահպանման գործում
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀՆախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր ընդունել է Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների պետքարտուղարի՝ Եվրոպայի և Եվրասիայի հարցերով տեղակալ Վիկտորիա Նյուլանդին:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից,Նախագահը ողջունել է բարձրաստիճան հյուրին մեր երկրում և հույս հայտնել, որ տիկին Նյուլանդի այցը Երևան նոր շունչ կհաղորդի հայ-ամերիկյան բարձր մակարդակի երկխոսությանը: Հանրապետության Նախագահի համոզմամբ, այսպիսի այցերը լավ հնարավորություն են` քննարկելու ինչպես երկկողմ օրակարգի, այնպես էլ տարածաշրջանային հարցեր և համատեղ լուծումներ փնտրելու առկա խնդիրներին:
Նախագահը հույս է հայտնել, որ Հայաստանում ԱՄՆ նորանշանակ դեսպան Ռիչարդ Միլսը, ում հետ օրերս է հանդիպել, նույնպիսի ակտիվությամբ կշարունակի իր նախորդի՝ Ջոն Հեֆերնի գործը՝ մեծ ավանդ ունենալով հայ-ամերիկյան բարեկամական հարաբերությունների ամրապնդման գործում:
Սերժ Սարգսյանն ընդգծել է, որ Հայաստանը մեծապես կարևորում է Միացյալ Նահանգների դերակատարությունը մեր տարածաշրջանում անվտանգության և կայունության պահպանման գործում, հատկապես՝ որպես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող երկիր, ԱՄՆ-ի ակտիվ ներգրավվածությունը ԼՂ հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորման գործընթացում:
Նախագահը շնորհակալություն է հայտնել բարեկամ Միացյալ Նահանգների կառավարությանը՝ անկախությունից ի վեր Հայաստանին ցուցաբերած աջակցության համար:
Վիկտորիա Նյուլանդը գոհունակությամբ է խոսել Հայաստան այցի շրջանակներում մինչ այս պետական մարմինների և քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչների հետ ունեցած իր հանդիպումների մասին: Նա ընդգծել է, թե Միացյալ Նահանգները պատրաստակամ է քննարկելու Հայաստանին ԱՄՆ հետագա աջակցության հնարավորությունները: Տիկին Նյուլանդը նշել է, որ իր երկիրը խորապես շահագրգռված է օգտակար լինելու Հայաստանին՝ տնտեսության զարգացման, բարեփոխումների, ժողովրդավարության, քաղաքացիական հասարակության կայացման հարցերում և ընդգծել վերոհիշյալ ուղղություններով Հայաստանում արձանագրված դրական ձեռքբերումները: ԱՄՆ պետքարտուղարի տեղակալը շնորհակալություն է հայտնել Հայաստանին՝ խաղաղության և անվտանգության պահպանմանն ուղղված միջազգային հավաքական ջանքերին, մասնավորապես՝ Կոսովոյի և Աֆղանստանի խաղաղապահ գործողություններին շահագրգիռ մասնակցության համար:
Զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել ԼՂ հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորման բանակցային գործընթացում առկա մտահոգությունների վերաբերյալ, քննարկել բանակցություններն ի նպաստ տարածաշրջանի խաղաղության ու կայունության արդյունավետորեն շարունակելու հնարավորությունները:
Հանդիպմանն անդրադարձ է եղել նաև միջազգային և տարածաշրջանային արդի խնդիրներին, մարտահրավերներին, Հայաստանի ներքին և արտաքին քաղաքականության օրակարգային հարցերին, ինչպես նաև Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի կապակցությամբ ընթացիկ տարում Հայաստանում և արտերկրում նախատեսված միջոցառումներին:

Армения придает большое значение роли США в обеспечении безопасности и стабильности региона
Президент Армении Серж Саргсян Армении 18-го февраля принял помощника госсекретаря США по делам Европы и Евразии Викторию Нуланд.
Как сообщили Арменпресс в Управлении по связям с общественностью и СМИ аппарата президента Армении, Саргсян поприветствовал высокопоставленного гостя и выразил надежду на то, что визит г-жи Нуланд в Ереван придаст новый импульс армяно-американскому диалогу на высоком уровне. Президент уверен, что подобные визиты являются хорошей возможностью для обсуждения как двусторонней повестки, так и региональных вопросов, и поиска совместных решений наличествующих проблем.
Серж Саргсян выразил надежду на то, что новоназначенный посол США в Армении Ричард Милс, с которым он встречался на днях, активно продолжит дело своего предшественника Джона Хефферна, внеся большой вклад в укрепление армяно-американских дружественных отношений.
Президент подчеркнул, что Армения придает большое значение роли США в обеспечении безопасности и стабильности региона, особенно активной вовлеченности Соединенных Штатов, как страны-сопредседателя Минской группы ОБСЕ, в процессе мирного урегулирования нагорно-карабахского вопроса.
Серж Саргсян выразил благодарность правительству США за оказанную со дня независимости Армении поддержку.
Виктория Нуланд с удовлетворением отметила о своих встречах в рамках визита в Армению с представителями государственных органов и гражданского общества. Она подчеркнула, что США готовы обсудить возможности дальнейшего содействия Армении.
Помощник госсекретаря США отметила, что Соединенные Штаты желают быть полезными для Армении в вопросах развития экономики, реформ, демократии, становления гражданского общества, и подчеркнула достижения Армении в отмеченных сферах.
Нуланд выразила благодарность Армении за содействие международным коллективным усилиям по сохранению мира и безопасности, в частности, за заинтересованное участие в миротворческих действиях в Косово и Афганистане.
Собеседники обменялись мнениями вокруг переговорного процесса по урегулированию нагорно-карабахского вопроса, обсудили возможности эффективного продолжения переговоров во благо мира и стабильности в регионе.
На встрече были также затронуты актуальные международные и региональные проблемы, вызовы, вопросы внешней и внутренней повестки Армении, а также мероприятия, запланированные в Армении и за рубежом в текущем году в связи со 100-летием Геноцида армян.