ԱՄՆ-ն հայ ժողովրդի հետ կհիշատակի 1915թ. ողբերգությունը. ԱՄՆ դեսպան
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանում ԱՄՆ դեսպանատունը հայ ժողովրդի հետ միասին կսգա եւ կհիշատակի 1915թ. Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակը: Հայաստանում ԱՄՆ դեսպան Ռիչարդ Միլսը հավաստիացնում է, որ ճանաչում է բազմաթիվ ամերիկացիների, ում համար 100-րդ տարելիցի միջոցառումները կարեւոր նշանակություն ունեն:
«Ես՝ որպես դեսպան, և մեր դեսպանությունը ցույց կտանք աշխարհին, որ ԱՄՆ-ն Հայաստանի, հայ ժողովրդի կողքին է հիշատակելու 1915թ. այս սարսափելի ողբերգական իրադարձությունները, որոնց ժամանակ մեկ միլիոնից ավելի հայեր զոհվել ու տեղահանվել են: Մենք նաև ակնկալում ենք, որ շատ ամերիկացիներ այստեղ կլինեն իրենց հիշատակի տուրքը մատուցելու համար»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` փետրվարի 13-ին կայացած ասուլիսի ժամանակ ասաց դեսպանը` միաժամանակ հավելելով, որ դեռեւս տեղյակ չէ, թե Վաշինգտոնից ով ներկա կգտնվի ապրիլի 24-ին Ծիծեռնակաբերդում` Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի ոգեկոչման արարողությանը:
«ԱՄՆ-ի Նախագահը պատիվ է ունեցել ստանալ հրավեր՝ մասնակցելու միջոցառումներին: Վաշինգտոնում իմ քննարկումների ժամանակ դեռևս որոշում կայացված չէր, թե ով է մասնակցելու, ով ներկա կլինի այդ օրը Հայաստանում: Երեկ և այսօր ՀՀ արտգործնախարարի ու ՀՀ Նախագահի հետ հանդիպումների ժամանակ նրանք նշեցին, որ շատ կարևոր է ԱՄՆ-ի բարձրաստիճան ներկայությունը: Մենք տեղյակ կպահենք, երբ պարզ դառնա, թե ով է գալու Երեւան: Մինչ այդ ԱՄՆ-ից բոլոր հետաքրքրվողները կկարողանան գալ, լինել այստեղ, ոգեկոչել»,- շեշտեց նա:
ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանը Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի առնչությամբ աշխարհի բազմաթիվ երկրների առաջնորդների հրավիրել է Երեւան` ապրիլի 24-ին միասին ոգեկոչելու Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակը: Արդեն հայտնի է, որ Ֆրանսիայի Նախագահ Ֆրանսուա Օլանդն ու Հռոմի Պապը այդ օրը կլինեն հայ ժողովրդի կողքին:

США вместе с армянским народом почтят жертв трагедии 1915 года: посол
Посольство США в Армении вместе с армянским народом будет скорбеть и чтить память жертв Геноцида армян 1915 года. Новоназначенный посол США в Армении Ричард Милс заверяет, что знает множество американцев, для которых мероприятия 100-летней годовщины имеют важное значение.
«Я, как посол, и наше посольство покажем миру, что США вместе с Арменией и армянским народом будет поминать эти страшные трагические события 1915 года, в ходе которых погибли и были выселены более миллиона армян. Мы также ожидаем, что многие американцы будут здесь, чтобы воздать дань памяти жертв», - как сообщает Арменпресс, на пресс-конференции 13 февраля сказал Милс, добавив, что он еще не знает, кто из Вашингтона будет присутствовать 24 апреля в Цицернакаберде на церемонии 100-летней годовщины Геноцида армян.
«Президент США имел честь получить приглашение для принятия участия в мероприятиях. В ходе моих обсуждений в Вашингтоне еще не было принято решения о том, кто примет участие, кто будет в Армении в этот день. Вчера и сегодня, в ходе моих встреч с президентом и главой МИД Армении они отметили, что высокопоставленное присутствие США очень важно. Мы сообщим, когда станет известно, кто приедет в Ереван. до этого все заинтересованные лица из США смогут приехать, побывать здесь и воздать дань уважения», - подчеркнул посол.
Отметим, что президент Армении Серж Саргсян в связи со 100-летием Геноцида армян лидером многочисленных стран пригласил в Ереван, чтобы 24 апреля вместе воздать дань уважения памяти жертв Геноцида. Уже известно, что в этот день рядом с армянским народом будут президент Франции Франсуа Олланд и Папа Римский Франциск.