Իտալիայի նոր նախագահ Մատարելան հավատարմության երդում Է տվել հանրապետությանը
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իտալիայի Սահմանադրական դատարանի նախկին դատավոր Սերջո Մատարելան փետրվարի 3-ին երդում Է տվել որպես Իտալիայի նոր նախագահ, հաղորդում Է «Արմենպրես»-ը՝ հղում անելով տեղական լրատվամիջոցներին:
Անցած շաբաթ օրը Իտալիայի խորհրդարանի անդամները Մատարելային ընտրել են պետության նոր ղեկավար: Նա Իտալիայի Հանրապետության 12-րդ նախագահն Է հռչակվել երկրի խորհրդարանի երկու պալատների համատեղ նիստում անցկացված քվեարկության արդյունքում, որին մասնակցել են 20 մարզերի ներկայացուցիչներ:
Ինչպես նշում Է «Ինտերֆաքս»-ը, 73-ամյա Մատարելան 1987 թվականից մինչեւ 1990 թվականը եւ 1998 թվականից մինչեւ 2001 թվականը եղել Է Իտալիայի կառավարության վեց կազմի անդամ:
Նա զբաղեցրել Է պաշտպանության նախարարի, հանրակրթության նախարարի, խորհրդարանի հետ կապերի նախարարի, ինչպես նաեւ Նախարարների խորհրդի նախագահի տեղակալի պաշտոնները:

Новый президент Италии Серджо Маттарелла приведен к присяге
Судья Конституционного суда Италии Серджо Маттарелла во вторник принес присягу в качестве нового президента страны,сообщает Арменпресс со ссылкой на INTERFAX.RU.
В минувшую субботу члены итальянского парламентаизбралиМаттареллу новым главой государства. Он был провозглашен 12-м президентом Итальянской Республики по итогам голосования на совместном заседании обеих палат итальянского парламента с участием представителей 20 областей.
73-летний Маттарелла был членом шести составов правительства Италии в период с 1987 по 1990 год и с 1998 по 2001 год.
Он занимал посты главы Минобороны, министра общественного образования, министра по связям с парламентом, а также заместителя председателя Совета министров.