«Նոր գիրք»-2/1. Տարին՝ նոր հրատարակություններով
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Տարին դեռ նոր է մեկնարկել, սակայն հրատարակչությունները հասցրել են անակնկալներ պատրաստել ընթերցասերների համար: «Արմենպրես» լրատվական գործակալությունը շարունակում է ներկայացնել «Նոր գիրք» նախագիծը: Այն ընթերցասերների դատին է հանձնում հայաստանյան հրատարակչությունների լույս ընծայած գեղարվեստական գրքերը: Գործակալության էջերում ընթերցասերները հնարավորություն ունեն տեղեկատվություն ստանալ նոր գրքերի վերաբերյալ, ծանոթանալ դասական երկերին և արդի գրականության զարգացման միտումներին: Մեր ցանկերից ընտրեք այն գրքերը, որոնք ձեզ դուր են գալիս և սկսեք ընթերցել:
Այս շաբաթ «Արմենպրես»-ը դարձյալ առանձնացրել է տարբեր հրատարակչությունների նոր հրատարակած և հանրության դատին հանձնած մի շարք ուշագրավ գրքեր՝ տարբեր խորագրերի ներքո:
Հայ ժամանակակից գրականություն
Հակոբ Սողոմոնյան, «Թլփատվածները»
Հակոբ Սողոմոնյանի «Թլփատվածները» եռերգության երրորդ գրքում բացահայտվում է, թե ովքեր են «Թլփատվածները»: Նրանք հարված են հասցնում, և հարվածի ալիքը Արարատի գագաթից տարածվելով, լանջերն ի վար սպանդի է ենթարկում թուրքերին, ստիպում նրանց դիմել սարսափահար փախուստի: Տեսարանը նույնն է, ինչ 1915 թվականի Հայոց ցեղասպանության ժամանակ, սակայն դերակատարներն են փոխվել: Առեղծվածային երևույթից շփոթահար աշխարհն այդ ամենը բացատրում է իբրև նորահայտ հիվանդության հետևանք, որին կնքում են «թուրքական գրիպ» անունը: ​Ուխտավորների բազմությունը ուղևորվում է դեպի Արարատի գագաթ և հայտնաբերում Նոյյան տապանը, որտեղ պիտի կատարվի ծիսական մի արարողություն և հայերին պիտի ազատի ցեղասպան դառնալուց, իսկ թուրքերին՝ ցեղասպան լինելուց, այդպիսով փրկագործի մարդկությունը: Զղջումն ու ներումը նույն մարմնավորման մեջ է: Գիրքը հրատարակել է «Էդիթ Պրինտ»-ը:
Հերման Զուդերման, «Հոգսը»
Գերմանացի գրող Հերման Զուդերմանի «Հոգսը» վեպը հայերեն առաջին անգամ լույս է տեսել ավելի քան 100 տարի առաջ՝ 1913 թվականին, Թիֆլիսում: Այս հրատարակության մեջ կատարվել են անհրաժեշտ խմբագրական միջամտություններ՝ պահպանելով, սակայն, թարգմանչի ժամանակին հատուկ ոճական-շարահյուսական որոշ ձևեր: Գիրքը հրատարակել է «Անտարես»-ը:
Համաշխարհային դասականներ
Ֆրենսիս Սքոթ Ֆիցջերալդ, «Գիշերն անույշ է»
Մարդկային տարօրինակ ու կործանարար հարաբերությունների պատմություն, որտեղ կարեկցանքը վերաճում է սիրո, իսկ սերը՝ դառնում ճահիճ՝ դեպի անդունդը քաշելով հույսերը, երազներն ու լույսերը: Ֆիցջերալդի այս վեպը գրեթե մեկ դար հեռավորությունից ընթերցողին է կանչում իր հակասական հարցերով ու փշրված երջանկության հմայքով: Թարգմանությունը` Սոնա Սեֆերյանի: Գիրքը հրատարակել է «Զանգակ»-ը:

«Новая книга»-2/1: Новые издания в новом году
Год пока только начался, однако издательства успрли подготовить читателям сюрпризы. Информационное агентство Арменпресс продолжает выступать перед своими читателями с новыми идеями и проектами. Каждый понедельник на сайте агентств можно будет получить информацию о книгах, опубликованных по инициативе армянских издательств, об их содержании, ознакомиться с новыми изданиями классики, представляющей интерес и в наши дни, и тенденциями развития современной литературы. Мы продолжаем представлять проект «Новая книга». На этой неделе Арменпресс представляет вниманию читателей книжные новинки, в самых разнообразных разделах.
Современная армянская литература
Акоп Согомонян, «Обрезанные»
Во второй части трилогии Акопа Согомоняна «Обрезанные» выясняется, кто такие эти «Обрезанные». Они наносят удар, волна удара, распространяясь с вершин Арарата, убивает турок, обращая их в паническое бегство. Картина та же, что и в 1915 году, однако исполнители поменялись местами. Растерянный мир объясняет это эпидемией новой болезни, названной «турецким гриппом».
Толпы паломников взбираются на вершину Арарата, где находят Ноев ковчег, на котором должно быть сотворено ритуальное действие, которое освободит армян от необходимости делать геноцид, а турок – подвергаться геноциду. Раскаяние и прощение в одном олицетворении. Издательство «Эдит Принт».
Герман Зудерман, «Забота»
Роман немецкого писателя Германа Зудермана «Забота» впервые увидел свет на армянском языке более ста лет назад – в 1913 году, в Тифлисе. В этом издании сделаны необходимые редакционные вставки, сохраняя при этом своеобразный стиль переводчика. Издательство «Антарес».
Всемирная классика
Фрэнсис Скотт Фитцджеральд,«Ночь нежна»
История странных и губительных человеческих взаимоотношений, где сочувствие перерастает в любовь, а любовь превращается в затягивающее болото, губящее надежды и мечты. Перевод Сона Сеферян. Издательство «Зангак».