Կարեն Բեքարյանը կարեւորում է, որ համահայկական հռչակագրում կա իրավական պահանջի հստակ ձեւակերպում
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ծիծեռնակաբերդում ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանի կողմից ներկայացրած Հայոց Ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին ընդառաջ համահայկական Հռչակագիրը շատ կարեւոր քայլ է եւ հարյուրամյակի հանգրվանից հետո սպասվող օրակարգն ու մոտեցումներն է ներկայացնում: Տեսակետը`«Եվրոպական ինտեգրացիա» հասարակական կազմակերպության նախագահ, քաղաքագետ Կարեն Բեքարյանինն է: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` Բեքարյանը կարեւորում է այն փաստը, որ հռչակագրում կա նաեւ անդրադարձ ապագա սերունդներին եւ դա տալիս է առիթ մտածելու, որ խնդիրը հարյուրերորդ տարելիցով չի ավարտվելու:
«Հիշողություն, երախտագիտություն, միջազգային պայքար, վերածնունդ: Սրանք այն չորս հենասյուներն են, որոնք ամփոփված են հռչակագրում: Մի քանի բավական հստակեցված կետերը շատ դիպուկ կերպով ներկայացնում եւ հստակեցնում են հայկական կողմի անելիքները: Պահանջների իրավական մակարդակի ներկայացնումն է անչափ կարեւոր: Եվ եթե իրավական փաթեթը պատշաճ մակարդակով պատրաստվի, ապա այն կլինի հարյուրամյակի ձեռքբերումներից մեկը»,- ասաց Կարեն Բեքարյանը: Նրա գնահատմամբ տարին անհանգիստ կլինի, Հայաստանը կլինի միջազգային մամուլի ուշադրության կենտրոնում, ուշադրությունը մեր երկրի վրա կկենտրոնանա ապրիլին, երբ բազմաթիվ երկրների առաջին այրերը կայցելեն Երեւան: Այս պարագայում, Բեքարյանը շեշտում է, որ չպետք է զգոնությունը թուլացնել սահմանին: Քաղաքագետը վստահ է, որ Թուրքիան իր փոքր եղբոր միջոցով կփորձի շեղել միջազգային հանրության եւ նաեւ հայ հասարակության ուշադրությունը Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցից:
«Տարին կլինի անհանգիստ սահմանին: Թուրքիան կշարունակի Ադրբեջանի միջոցով սադրանքներ կատարել` միջազգային հանրության եւ հայ հասարակության ուշադրությունը շեղելու Հայոց ցեղասպանության տարելիցից»,- ասաց Բեքարյանը` հավելելով, որ դրա ականատեսն ենք դեռեւս նախորդ տարվանից եւ Թուրքիայի այդ միտումը կշարունակի ամբողջ տարվա ընթացքում:
Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիրում հունվարի 29-ին տեղի է ունեցել Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի համահայկական հռչակագրի հրապարակման արարողությունը: Հռչակագիրը միաձայն ընդունվել է Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառումները համակարգող պետական հանձնաժողովի նիստում: Փաստաթուղթն ընթերցել է Նախագահ Սերժ Սարգսյանը և ի կատարումն Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի միջոցառումները համակարգող պետական հանձնաժողովի որոշման, հռչակագրի մայր օրինակը ի պահ է հանձնել Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտին: Հանրապետության Նախագահը նշել է, որ հռչակագրի մեկ օրինակը կուղարկվի Միացյալ ազգերի կազմակերպության Գլխավոր քարտուղարին, մեկ օրինակը կհանձնվի Հայաստանի Հանրապետության ազգային արխիվ:

Карен Бекарян придает важность закреплению во Всеармянской декларации юридических требований
Всеармянская декларация, приуроченная к 100-летней годовщине Геноцида армян и представленная 29-го января президентом Армении Сержем Саргсяном в мемориальном комплексе Цицернакаберд, является важным шагом, представляющим новые подходы в столетней истории вопроса. Такую точку зрения выразил председатель ОО «Европейская интеграция» Карен Бекарян. Как передает «Арменпресс», Карен Бекарян придает важность закреплению в Всеармянской декларации посылов к будущим поколениям, что дает основания полагать, что дело 100-летием Геноцида не завершится.
«Память, признательность, международная борьба и возрождение. Декларация опирается на эти 4 опоры. Несколькими пунктами четко обрисованы задачи армянской стороны. Большую важность имеет закрепление во Всеармянской декларации юридических требований. Если пакет документов будет подготовлен на надлежащем уровне, то это будет достижением столетия»,-сказал Карен Бекарян. По его оценке, год будет беспокойным, Армения будет в центре внимания прессы, когда в апреле в нашу страну приедут лидеры многих стран. Турция, по мнению Бекаряна, с помощью своего “младшего брата” (Азербайджана, - ред.) попытается отвлечь внимание международной общественности и армянского общества с вопроса Геноцида.
«На границе будет неспокойно. Турция продолжит провокации, пытаясь с помощью Азербайджана отвлечь внимание международной общественности и армянского общества с вопроса Геноцида»,- сказал Бекарян, добавив, что мы видим это, начиная с прошлого года.
В мемориальном комплексе Цицернакаберд 29-го января состоялась церемония оглашения Всеармянской декларации к 100-летней годовщине Геноцида армян. Декларация была единогласно принята 29 января на заседании Государственной комиссии по координации мероприятий, посвященных 100-летию Геноцида армян. Документ зачитал президент Армении Серж Саргсян и во исполнение решения Государственной комиссии по координации мероприятий, посвященных 100-летию Геноцида армян, оригинал Декларации сдал на хранение Музею-институту Геноцида армян. Президент Республики отметил, что один экземпляр Декларации будет направлен Генеральному секретарю Организации Объединенных Наций, один экземпляр будет передан в Национальный архив Республики Армения.