Գալիպոլիի ճակատամարտի տարեդարձը Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի օրը նշելով` Անկարան վատ ծառայություն մատուցեց ինքն իրեն. ՀՀ նախագահ
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:Գալիպոլիի ճակատամարտի տարեդարձը Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի օրը նշելով` Անկարան վատ ծառայություն մատուցեց ինքն իրեն: Այս մասին նշել է ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանը`Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառումները համակարգող պետական հանձնաժողովի 5-րդ նիստում, որը վարում էր հանձնաժողովի նախագահ, ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանը:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` նա նշել է.«Մեր անցյալ նիստի ժամանակ, Ձեզ հետ խորհրդակցելով, հրավերներ հղեցի մի շարք պետությունների և միջազգային կարևորագույն կառույցների առաջնորդների՝ մասնակցելու 100-րդ տարելիցի միջոցառումներին: Պետք է տեղեկացնեմ ձեզ, որ ստացվել են դրական պատասխաններ մի շարք պետություններից և կազմակերպություններից: Որոշ երկրներ հաստատել են իրենց ներկայությունը բարձր պետական պատվիրակությունների մակարդակով: Ոմանք նշել են, որ կարևորում են այդ օրն անցկացնել իրենց երկրների հայ համայնքի հետ: Ես խնդրում եմ և՛ պետական հանձնաժողովի անդամներին, և՛ տարածաշրջանային հանձնախմբերին` Հայաստանի Հանրապետության դիվանագիտական ներկայացուցչությունների հետ միասին ձեռնամուխ լինել այդ օրերին կայանալիք միջոցառումներին, ինչպես նաև մարտի վերջին անցկացվող միջազգային մեդիաֆորումին հնարավորինս լայն մասնակցություն ապահովելու ուղղությամբ: Դա հատկապես կարևոր է՝ հաշվի առնելով Թուրքիայում կայացված անհեռատես և ցինիկ որոշումը` խմբագրել սեփական պատմությունը` Գալիպոլիի ճակատամարտի տարեդարձը Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի օրը նշելու միջոցով: Ասում են, որ քաղաքականության մեջ բոլոր միջոցները հարմար են, բայց կարծում եմ՝ այդ հարցում պաշտոնական Անկարան վատ ծառայություն մատուցեց ինքն իրեն:
Երբ ստացա այդ անպարկեշտ հրավերը, անհրաժեշտ համարեցի անմիջապես և հանրայնորեն պատասխանել Ռեջեփ Էրդողանին, քանի որ ակնհայտ էր, որ հրավերի փաստը կարող է թյուր կերպով հասկացվել և մեկնաբանվել միջազգային լրատվամիջոցների և հանրության կողմից: Կարծում եմ, որ իմ պատասխանը և դրան հետևած միջազգային և հենց Թուրքիայի ներսում տեղ գտած արձագանքները ապացուցում են այդ թերհաշվարկված քայլի սին լինելը:
Այդ քայլը սին է, ինչպես և ժխտողականության բոլոր դրսևորումները: Ժխտողականությունը ոչ միայն քաղաքական թուլության և անլիարժեքության բարդույթների դրսևորում է, այլև իրավական կատեգորիա: Այն կապում է Թուրքիայի գործող իշխանությունները ցեղասպանության հանցագործությունը կատարած իրենց նախորդների հետ, դարձնում նրանց մեղսակից մարդկության դեմ այդ ծանրագույն հանցատեսակում: Եվ հենց դրանով էր Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանում երեկ զբաղված Թուրքիայի Հանրապետությունը»:

YEREVAN, JANUARY 29, ARMENPRESS:Celebrating the Gallipoli Battle anniversary on the Armenian Genocide centenary day, Ankara offered itself a bad service. This was stated by the President of the Republic of Armenia Serzh Sargsyan at the 5thsession of the State Commission Coordinating the Events Dedicated to the 100thAnniversary of the Armenian Genocide.
Armenpress reports that the President stated:“During our last session, after the consultation with you, I sent invitations to the leaders of states and international organizations to take part in the events devoted to the centenary of the Armenian Genocide. I should inform you that we have got positive responses from many countries and organizations. Some countries confirmed their presence at the level of high ranking delegations. Some stated that they consider it important to spend that day with the Armenian communities of their countries.
I ask the members of the state commission and the regional committees to initiate the events along with the diplomatic representatives of the Republic of Armenia, to be held on those days, as well as provide for a wider participation in the international media forum in the end of March. It is very important, taking into account the cynical and shortsighted decision, made in Turkey to edit their history via celebrating the Gallipoli Battle anniversary on the 100th anniversary of the Armenian Genocide. They say that in politics all the means are appropriate, but I think that in this case the official Ankara offered itself a bad service”.
When I received that obscene invitation, I deemed it necessary to immediately and publicly respond to Recep Erdoğan since it was clear that the invitation could have been misunderstood and misinterpreted by foreign media and the international community. I believe my response and the reactions from the international community and within Turkey prove that that poorly calculated step was in vain.
That step was in vain, and so are all the expressions of denial. Denial is not only an expression of political weakness and incompleteness, but also a legal category. It links Turkey's current authorities to their predecessors having perpetrated the crime of genocide and makes them accomplices to the gravest crime against humanity. And that is exactly what the Republic of Turkey was busy with yesterday at the European Court of Human Rights.”