Գալիպոլիի ճակատամարտի տարեդարձը Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի օրը նշելով` Անկարան վատ ծառայություն մատուցեց ինքն իրեն. ՀՀ նախագահ
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:Գալիպոլիի ճակատամարտի տարեդարձը Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի օրը նշելով` Անկարան վատ ծառայություն մատուցեց ինքն իրեն: Այս մասին նշել է ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանը`Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառումները համակարգող պետական հանձնաժողովի 5-րդ նիստում, որը վարում էր հանձնաժողովի նախագահ, ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանը:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` նա նշել է.«Մեր անցյալ նիստի ժամանակ, Ձեզ հետ խորհրդակցելով, հրավերներ հղեցի մի շարք պետությունների և միջազգային կարևորագույն կառույցների առաջնորդների՝ մասնակցելու 100-րդ տարելիցի միջոցառումներին: Պետք է տեղեկացնեմ ձեզ, որ ստացվել են դրական պատասխաններ մի շարք պետություններից և կազմակերպություններից: Որոշ երկրներ հաստատել են իրենց ներկայությունը բարձր պետական պատվիրակությունների մակարդակով: Ոմանք նշել են, որ կարևորում են այդ օրն անցկացնել իրենց երկրների հայ համայնքի հետ: Ես խնդրում եմ և՛ պետական հանձնաժողովի անդամներին, և՛ տարածաշրջանային հանձնախմբերին` Հայաստանի Հանրապետության դիվանագիտական ներկայացուցչությունների հետ միասին ձեռնամուխ լինել այդ օրերին կայանալիք միջոցառումներին, ինչպես նաև մարտի վերջին անցկացվող միջազգային մեդիաֆորումին հնարավորինս լայն մասնակցություն ապահովելու ուղղությամբ: Դա հատկապես կարևոր է՝ հաշվի առնելով Թուրքիայում կայացված անհեռատես և ցինիկ որոշումը` խմբագրել սեփական պատմությունը` Գալիպոլիի ճակատամարտի տարեդարձը Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի օրը նշելու միջոցով: Ասում են, որ քաղաքականության մեջ բոլոր միջոցները հարմար են, բայց կարծում եմ՝ այդ հարցում պաշտոնական Անկարան վատ ծառայություն մատուցեց ինքն իրեն:
Երբ ստացա այդ անպարկեշտ հրավերը, անհրաժեշտ համարեցի անմիջապես և հանրայնորեն պատասխանել Ռեջեփ Էրդողանին, քանի որ ակնհայտ էր, որ հրավերի փաստը կարող է թյուր կերպով հասկացվել և մեկնաբանվել միջազգային լրատվամիջոցների և հանրության կողմից: Կարծում եմ, որ իմ պատասխանը և դրան հետևած միջազգային և հենց Թուրքիայի ներսում տեղ գտած արձագանքները ապացուցում են այդ թերհաշվարկված քայլի սին լինելը:
Այդ քայլը սին է, ինչպես և ժխտողականության բոլոր դրսևորումները: Ժխտողականությունը ոչ միայն քաղաքական թուլության և անլիարժեքության բարդույթների դրսևորում է, այլև իրավական կատեգորիա: Այն կապում է Թուրքիայի գործող իշխանությունները ցեղասպանության հանցագործությունը կատարած իրենց նախորդների հետ, դարձնում նրանց մեղսակից մարդկության դեմ այդ ծանրագույն հանցատեսակում: Եվ հենց դրանով էր Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանում երեկ զբաղված Թուրքիայի Հանրապետությունը»:

Отмечая годовщину сражения при Галлиполи в День поминовения жертв Геноцида армян, Анкара оказала плохую услугу самой себе: президент Армении
Отмечая годовщину сражения при Галлиполи в День поминовения жертв Геноцида армян, Анкара оказала плохую услугу самой себе. Как сообщает Арменпресс, об этом заявил президент Армении Серж Саргсян на 5-м заседании Государственной комиссии по координации мероприятий, посвященных 100-летию Геноцида армян.
«В ходе нашего предыдущего заседания, посоветовавшись с Вами, я направил приглашения главам ряда государств и важнейших международных структур принять участие в мероприятиях по случаю 100-летней годовщины Геноцида армян. Должен сообщить вам, что из ряда стран и организаций мы получили положительные ответы. Некоторые страны подтвердили свое участие на уровне высокопоставленных государственных делегаций.
Некоторые отметили, что для них важно провести этот день вместе с армянской общиной своей страны. Я прошу и членов государственной комиссии, и региональных подкомиссий вместе с дипломатическими представительствами Армении приняться за проведение мероприятий в эти дни, а также за обеспечение максимально широкого участия в международном медиафоруме, который состоится в конце марта.
Это особенно важно, учитывая принятое в Турции недальновидное и циничное решение отредактировать собственную историю, отмечая годовщину сражения при Галлиполи в День поминовения жертв Геноцида армян. Говорят, что в политике все средства допустимы, однако я думаю, что в этом вопросе Анкара оказала плохую услугу самой себе.
Я получил это непристойное приглашение, посчитал необходимым незамедлительно и публично ответить Реджепу Эрдогану, так как было очевидно, что факт наличия приглашения могло было быть неправильно понято и прокомментировано международной прессой и сообществом. Думаю, что мой ответ и реакция международном, в том числе турецком, сообществе доказывают пустоту это недорассчитанного шага.
Этот шаг был пустым, как и все проявления отрицания. Отрицание является не только политической слабостью и проявлением комплекса неполноценности, но и правовой категорией. Оно связывает действующие власти Турции с совершившими геноцид их предками, делает их соучастниками в этом тяжелейшем преступлении против человечества. И именно этим была занята Турция вчера в Европейском суде по правам человека» (об этом см. здесь).