Ֆրանսուա Օլանդի մասնակցությամբ մեկնարկել է Ֆրանսիայում Ցեղասպանության տարելիցի միջոցառումների ծրագիրը
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՀՈւՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Փարիզում հունվարի 28-ին տեղի է ունեցել Ֆրանսահայ կազմակերպությունների համակարգող խորհրդի (CCAF) ամենամյա հանդիսավոր ընթրիքը, որն առաջին անգամ անցկացվել է Ֆրանսիայի նախագահ Ֆրանսուա Օլանդի մասնակցությամբ: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ արտգործնախարարության մամուլի, տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապի վարչությունից, Նախագահին ուղեկցել են Ֆրանսիայի կառավարության անդամներ` Եվրոպական հարցերով պետքարտուղար Արլեմ Դեզիրը և Նախկին ռազմիկների և հիշատակի պետքարտուղար Ժան-ՄարկՏոդեսկինին, Փարիզի քաղաքապետ Անն Իդալգոն: Հրավիրյալների շարքում են եղել Ֆրանսիայում ՀՀ դեսպան Վիգեն Չիտեչյանը, Շվեյցարիայում ՀՀ դեսպան Շառլ Ազնավուրը, Ֆրանսիայի պետական և տեղական իշխանությունների բարձրաստիճան ներկայացուցիչներ, պատգամավորներ, սենատորներ, ֆրանսահայ կազմակերպությունների ղեկավարներ և հոգևոր հայրեր:
Ֆրանսիայի նախագահը հանդես է եկել պաշտոնական ելույթով, որում, մասնավորապես, կոչ է արել թուրքական իշխանություններին ջանքեր գործադրել ճշմարտությանը առերեսվելու ուղղությամբ և հույս է հայտնել, որ Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցը իրողության ճանաչման ճանապարհի նոր փուլեր անցնելու և գործընթացին նոր շունչ տալու առիթ կհանդիսանա: Խոսելով Հայոց ցեղասպանության ժխտողականության մասին` նախագահ Օլանդն ընդգծել է. «Խոսքի ազատությունը, որ մենք ամեն գնով ցանկանում ենք պաշտպանել, երբեք չպետք է իրողության խեղաթյուրման միջոց դառնա» և այն «չի հանդուրժի երբեք մարդկության դեմ ուղղված հանցագործության արդարացումներ»:
Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության առնչությամբ նախագահ Օլանդը նշել է, որ Ֆրանսիան չի հանձնվելու և շարունակելու է իր ջանքերը հակամարտության խաղաղ կարգավորման ուղղությամբ:
Ֆրանսուա Օլանդն իր ելույթում վերահաստատել է 2015թ. ապրիլի 24-ին Երևան այցելելու և Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին Ֆրանսիայի անունից հարգանքի տուրք մատուցելու իր որոշումը: «Այսօր, երբ մեր երկիրը դարձել է բարբարոսության, անհանդուրժողականության, ատելության, ահաբեկչության թիրախ, Դու՛ք, Ֆրանսիայի հայե՛ր, արժանապատվության օրինակ եք տալիս մեզ բոլորիս, ինչը ձեր և մեր բոլորիս հպարտությունն է», - ավարտել է իր ելույթը Ֆրանսիայի նախագահը:
Ելույթներով են հանդես եկել Ֆրանսահայ կազմակերպությունների համակարգող խորհրդի համանախագահներ Արա Թորանյանը, Մուրադ Փափազյանը և Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի հանձնախմբի (Mission 2015) ղեկավար Ալեքսի Գովցյանը: Միջոցառման ընթացքում Շառլ Ազնավուրը պարգևատրվել է «CCAF Արիության շքանշանով»:
Այնուհետև Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի հանձնախմբի կողմից հյուրերին ներկայացվել է Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի հիշատակի միջոցառումների լայնածավալ ծրագիրը, որը 2015թ. ողջ ընթացքում իրականացվելու է Ֆրանսիայի հարյուրավոր քաղաքներում:

В Париже при участии президента Франции стартовала программа мероприятий во Франции, посвященных 100-летию Геноцида армян
В Париже 28-го января состоялся ежегодный торжественный ужин Координационного совета армянских организаций Франции (CCAF), который впервые прошел при участии президента Франции Франсуа Оланда.
Как сообщили Арменпресс в Управлении информации и связей с общественностью МИД Армении, президента Олланда сопровождали члены правительства Франции: госсекретарь по европейским делам Франции Арлем Дезир, госсекретарь Франции по вопросам ветеранов и памяти Жан-Марк Тодескини, мэр Парижа Анн Идальго. В числе приглашенных были посол Армении во Франции Виген Читечян, посол Армении в Швейцарии Шарль Азнавур, высокопоставленные представители государственной и муниципальной властей Франции, депутаты, сенаторы, руководители армянских организаций Франции и духовные отцы.
Президент Франции выступил с речью, где, в частности, призвал турецкие власти прилагать усилия предстать перед истиной и выразил надежду, что 100-летие Геноцида армян станет поводом для перехода на новый этап познания истины и придаст процессу новый стимул. Говоря об отрицании Геноцида армян, президент Оланд подчеркнул: “Свобода слова, которую мы пытаемся защищать, никогда не должна стать средством искажения реальности” и она “никогда не потерпит оправданий преступлений против человечества.”
По поводу нагорно-карабахского конфликта президент Оланд отметил, что Франция не сдастся и продолжит свои усилия по мирному урегулированию конфликта.
Франсуа Оланд в своей речи вновь подтвердил свое решение посетить Ереван 24-го апреля 2015г. и от имени Франции отдать дань жертвам Геноцида армян.
“Сегодня, когда наша страна стала мишенью варварства, нетерпимости, ненависти, терроризма, вы, армяне Франции, являетесь примером достоинства для всех нас, и это гордость для вас и всех нас.”
С речами выступили сопредседатели Координационного совета армянских организаций Франции Ара Торанян, Мурад Папазян и президент коммиссии по 100-летию Геноцида армян (Mission 2015) Алекси Говцян. Во время мероприятия Шарль Азнавур получил “Медаль за отвагу CCAF”.
Затем комиссия по 100-летию Геноцида армян представила расширенную программу мероприятий по 100-летию Геноцида армян, которая будет осуществляться за весь период 2015г. в сотнях городах Франции.