Ջեյմս Ուորլիքը Լեհաստանում կհանդիպի Ադրբեջանի ԱԳ նախարար Էլմար Մամեդյարովին
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ամերիկացի համանախագահ Ջեյմս Ուորլիքը Twitter-ի իր միկրոբլոգում տեղեկացրել է, որ մեկնում է Լեհաստան` հանդիպելու Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարար Էլմար Մամեդյարովին: «Մեկնում եմ Լեհաստան, որտեղ հանդիպելու եմ Էլմար Մամեդյարովին եւ քննարկելու հրադադարի հարցն ու հաջորդիվ կայանալիք քայլերը: Առաջընթացն անհրաժեշտ է»,- գրել է Ուորլիքը:
Լեհաստանում հունվարի 27-ին կնշվի Կրակովից 60 կմ հեռավորության վրա գտնվող Աուշվիցի համակենտրոնացման ճամբարի ազատագրման 70-ամյակը: Երկրորդ աշխարհամարտի տարիներին Աուշվիցի համակենտրոնացման ճամբարում զոհվել է շուրջ 1 միլիոն 100 հազար մարդ, որոնց 90 տոկոսը` հրեաներ: 1945 թվականի հունվարի 27-ին ճամբարը ազատագրել է Խորհրդային բանակը: Ճամբարի ազատագրման օրը ՄԱԿ-ի կողմից սահմանվել է որպես Հոլոքոստի զոհերի հիշատակի միջոցագային օր:
Ադրբեջանի ԱԳՆ-ն ավելի վաղ հայտնել էր այն մասին, որ Ադրբեջանի արտգործնախարար Էլմար Մամեդյարովը և ԵԱՀԿ մինսկի խմբի համանախագահները հունվարի 27-ին կհանդիպեն Լեհաստանի Կրակով քաղաքում: Լեհաստան կմեկնի նաեւ ՀՀ ԱԳ փոխնախարար Աշոտ Հովակիմյանը:

James Warlick to meet with Azerbaijani FM Elmar Mammadyarov in Poland
YEREVAN, 26 JANUARY, ARMENPRESS.U.S. Co-Chair of the OSCE Minsk Group James Warlickwrote on his Twitter microblog that he is leaving for Poland to meet with Azerbaijan’s Minister of Foreign Affairs Elmar Mammadyarov.“I’m leaving for Poland where I’ll be meeting with Elmar Mammedyarov and will be discussing the ceasefire issue and the next steps. Progress is necessary,”Warlick wrote.
On January 27, Poland will mark the 70thanniversary of the liberation of the Auschwitz concentration camp located 60 km away from Krakow. Earlier, Azerbaijan’s Ministry of Foreign Affairs had announced that Azerbaijani Minister of Foreign Affairs Elmar Mammadyarov and the OSCE Minsk Group Co-Chairs would meet in Krakow on January 27. Armenia’s Deputy Minister of Foreign Affairs Ashot Hovakimyan will also be leaving for Poland.