Գյումրիում ընթացող խորհրդակցությանը միացել են նաեւ ԱԺ պատգամավորները
ԳՅՈՒՄՐԻ, 19 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ոստիկանության Շիրակի մարզի վարչությունում շարունակվող խորհրդակցությանը, որը վարում էՀՀ ոստիկանապետ Վլադիմիր Գասպարյանը, միացել են նաեւ ՀՀ Ազգային ժողովի պատգամավորները: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ի Շիրակի մարզի թղթակիցը, ընթացող խորհրդակցությանը միացել են ՀՀ ԱԺ պատգամավորներ Արման Սահակյանը, Մարտուն Գրիգորյանը, Սուքիաս Ավետիսյանն ու Շիրակի մարզպետ Ֆելիքս Ցոլակյանը:
Գյումրիում հունվարի 12-ին՝ վաղ առավոտյան, ժամը 06:00-ի սահմաններում, տեղի է ունեցել Ավետիսյանների ընտանիքի 6 անդամների սպանությունը: Նրանց մահը վրա է հասել հրազենային վնասվածքներից։ Ավետիսյանների ընտանիքից ողջ էր մնացել 6 ամսական փոքրիկը՝ Սերյոժա Արմենի Ավետիսյանը, ով կտրող-ծակող գործիքից ստացած վնասվածքներով տեղափոխվել էր բժշկական կենտրոն: Երեխայի առողջական վիճակը հունվարի 19-ին վատացել էր: Խորացել էր երիկամային և սրտանոթային անբավարարությունը: Նրա կյանքը փրկել չի հաջողվել:
Ավետիսյանների ընտանիքի անդամների սպանության եւ փոքրիկ Սերյոժային բազմաթիվ վնասվածքներ հասցնելու գործով մեղադրյալը Գյումրիում տեղակայված 102-րդ ռազմական բազայի զինծառայող Վալերի Պերմյակովն է: Նրան ռուս սահմանապահները հայտնաբերել են հայ-թուրքական սահմանը հատելու փորձ կատարելիս եւ հանձնել 102-րդ ռուսական բազայի հրամանատարությանը: Պերմյակովը խոստովանել է մեղքը:

MPs join consultation in Gyumri
GYUMRI, 19 JANUARY, ARMENPRESS. Deputies of the National Assembly of the Republic of Armenia have joined the ongoing consultation moderated by Chief of Police of the Republic of Armenia Vladimir Gasparyan at the police department of Shirak Province. As “Armenpress”’s correspondent in Shirak Province reports, among those joining the consultation are MPs Arman Sahakyan, Martun Grigoryan, Sukias Avetisyan and Governor of Shirak Province Felix Tsolakyan.
The six members of the Avetisyan family were shot and killed in Gyumri in the early hours (around 6 a.m.) on January 12, 2015. The only survivor of the family was 6-month old Seryozha Avetisyan, who was transferred to a hospital with injuries caused by a cutting and piercing tool. The child’s health condition worsened on January 19. There was severe renal insufficiency and cardiac insufficiency, and doctors failed to save his life.
Soldier of the 102ndRussian military base stationed in Gyumri, Valery Permyakov is charged with killing the members of the Avetisyan family and causing numerous injuries to little Seryozha. Russian border guards found him when he was trying to cross the Armenian-Turkish border and handed him over to the commanders of the 102ndRussian military base. Permaykov has confessed his crime.