Քիմ Քարդաշյանը հաստատել է իր այցը Հայաստան
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ամերիկահայ հեռուստաաստղ Քիմ Քարդաշյանը հաստատել է իր այցը Հայաստան: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ pagesix.com կայքը գրում է, որ Քիմ Քարդաշյանը շուտով հպարտության զգացողություն կպարգևի իր հանգուցյալ հորը՝ այցելելով հայրենի Հայաստան:
«Մեր հայրը կհպարտանար: Մենք ամբողջ ընտանիքով շատ խանդավառված ենք»,- նշել է Քարդաշյանը: Հեռուստաստղն իր հետ կբերի իր դստերը: Դեռևս հայտնի չէ՝ արդյոք Քիմի ամուսին Քանյե Ուեսթը կմիանա նրանց: Ըստ աղբյուրի՝ Քիմը հերքել է, թե ապրիլին Հայաստան է գալիս հենց Հայոց ցեղասպանության հարյուրամյակի բերումով: Page Six-ը, սակայն, գրում է, որ աստղի այցը կհամընկնի 1915-ի Հայոց ցեղասպանության հարյուրամյա տարելիցի օրերի հետ: Նշված է նաև, որ Քիմի երջանկահիշատակ հայրը՝ Ռոբերտ Քարդաշյանը հայ է եղել:
Կայքը մեջբերել է նաև Ամերիկայում Հայոց ցեղասպանության հարյուրերորդ տարելիցի հանձնաժողովի խոսնակ Ֆիլ Վոլինսկուն, ով նշել է, թե Քիմի այցը «իմաստլից է»: «Ցանկացած հայի համար կարևոր է իր արմատներին վերադառնալու ցանկությունը`հատկապես այդ տարելիցին»,- ասել է նա:

Kim Kardashian confirms news on her visit to Armenia
YEREVAN, JANUARY 17, ARMENPRESS. American TV star of Armenian origin Kim Kardashian has confirmed the information about her upcoming visit to Armenia. As reports “Armenpress”,pagesix.comstates that Kim Kardashian will make her late father “proud” with an upcoming trip to his family’s native Armenia.
“Our father would be so proud!” Kim told Page Six about the April trip, which will coincide with the 100th anniversary of the Armenian Genocide. “Our whole family is so excited.”
The 34-year-old reality TV fixture will bring daughter North West, though it’s unclear whether husband Kanye West will join them.
While Kim’s trip will take place as the country remembers the 1915 genocide, when the Ottoman Turks murdered 1.5 million men, women and children, her rep insists the trip isn’t tied to the anniversary.
But Phil Walotsky, a spokesperson for Armenian Genocide Centennial Committee of America, tells Page Six that Kim’s visit “makes sense.”
“I think it makes a lot of sense for anyone who is Armenian to want to connect with their roots and travel back there, whether they are famous or not. Especially in light of this anniversary,” Walotsky said.
The family’s Armenian ancestry was passed on by their late father, Robert Kardashian. Their background is often discussed on “Keeping Up with the Kardashians,” and Kim’s visit will be documented on an upcoming episode.