Ավետիսյանների հարազատներն արդար դատավճիռ են պահանջում. հայտարարություն
ԳՅՈՒՄՐԻ, 16 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Գյումրիում հունվարի 12-ին սպանված Ավետիսյանների հարազատները հանդես են եկել հայտարարությամբ` արժանի ու խիստ պատիժ պահանջելով ոճրագործի նկատմամբ: «Շիրակ» գերեզմանատանն Ավետիսյանների ինքնահողի արարողությանը նրանց շիրիմների մոտ մահացած Սերյոժա Ավետիսյանի մորեղբոր տղան` Սամվել Հովհաննիսյանը, Ավետիսյանների ընտանիքի բոլոր հարազատների անունից հանդես եկավ հայտարարությամբ` նշելով, որ իրենք որեւէ կապ չեն ունեցել երեկվա միջադեպի հետ, սակայն արդար դատավճիռ են ակնկալում ոճրագործի համար: «Բոլոր հարազատների անունից ուզում եմ ասել, որ մեր հարազատներից ոչ մեկը երեկ միջադեպին չի մասնակցել եւ չի մասնակցել նաեւ կազմակերպչական աշխատանքներին: Մենք սգացել ենք մեր կորուստն ու ցավը: Մեր պահանջն է միայն արդարությունը, պահանջում ենք, որ այդ մարդուն օրենքի ամբողջ խստությամբ պատժի ենթարկեն մեր հանրապետությունում եւ պարզել, թե ինչի համար է տեղի ունեցել ոճիրը եւ ինչ պատճառով: Ցանկանում ենք, որ չկրկնվի այն, ինչ տեղի ունեցավ Ավետիսյանների հետ: Ոչ միայն մենք ենք սգում, այլ ողջ հայ ազգը: Թող դա լինի առաջին ու վերջին անգամ: Կրկին պնդում ենք` մենք պահանջում ենք արդար դատավճիռ: Թող չկրկնվի այն, ինչ եղավ մեր ընտանիքի հետ»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` հայտարարեցին հարազատները:
Ավետիսյանների ընտանիքի 6 անդամների սպանությունը տեղի է ունեցել 2015 թվականի հունվարի 12-ին՝ վաղ առավոտյան, ժամը 06:00-ի սահմաններում, իսկ նրանց մահը վրա էհասել հրազենայինվնասվածքներից։ Ավետիսյանների ընտանիքից ողջ է մնացել 6 ամսական փոքրիկը՝ Սերյոժա ԱրմենիԱվետիսյանը, ով կտրող-ծակող գործիքից ստացած վնասվածքներովտեղափոխվել է բժշկական կենտրոն: Նշանակվել են դատաբժշկական, դատատոքսիկոքիմիական, դատաձգաբանական փորձաքննություններ: Կասկածյալին ռուս սահմանապահները հայտնաբերել են հայ-թուրքական սահմանը հատելու փորձկատարելիս եւ հանձնել 102-րդ ռուսական բազայի հրամանատարությանը: Նկատիունենալով, որնախաքննությամբ ձեռք բերված ապացույցները բավարար հիմք են տալիս առ այն, որհանցագործությունը կատարել է ՌԴ 102-րդ ռազմաբազայի թիվ N զորամասիզինծառայող ՎալերիՊերմյակովը, ուստի՝ 2015թ. հունվարի 14-ին որոշում է կայացվել՝ վերջինիս ՀՀ քրեական օրենսգրքի104-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին կետով որպես մեղադրյալներգրավելու մասին:
Հունվարի 15-ին Գյումրիում Ավետիսյանների ընտանիքի հուղարկավորությունից հետո իրավիճակըԳյումրիում լարվել է: Հանրահավաքի մասնակիցները Շիրակի մարզի դատախազության շենքի առջև հանդիպել են ՀՀ գլխավոր դատախազ Գևորգ Կոստանյանին, ով վստահեցրել է, որ դիմելու է ռուսականկողմին` ոճրագործին հայաստանյան իրավապահներին հանձնելու համար: Այնուհետև հանրահավաքի մասնակիցները պահանջել են նկարահանել ոճրագործին, որպեսզի հավաստիանան, որ նա գտնվում էԳյումրիում: Դատախազության շենքի մոտից հանրահավաքի մասնակիցներն ուղևորվել են ՌԴ հյուպատոսարանի շենք, որտեղ էլ ցուցարարների և ոստիկանների միջև արձանագրվել է բախում: Երեկոյան չնախատեսված հավաք է տեղի ունեցել նաև Երևանի Ազատության հրապարակում:

Родные Аветисянов требуют справедливого приговора: заявление
Родные Аветисянов, убитых 12-го января в Гюмри, выступили с заявлением, требуя заслуженного и строгого наказания для преступника. Как передает «Арменпресс», после похорон семьи на кладбище Гюмри у их могил выступил кузен Сережи Аветисяна – Самвел Ованнисян, который от имени всех родственников семьи сделал заявление, отметив, что они не участвовали во вчерашнем инциденте, однако требуют справедливого приговора. «Хочу сказать от имени всех родственников, что никто из нас не участвовал во вчерашнем инциденте, не принимал участия в организации похорон. Мы скорбели о нашем горе и потерях. Наше требование – только справедливость, мы требуем, чтобы виновника наказали в нашей республике, чтобы выяснили причины его злодеяния. Мы хотим, чтобы подобное никогда не повторилось. Скорбим не только мы, но и весь наш народ. Повторяю, мы требуем справедливого приговора, пусть никогда не повторится то, что случилось с нашей семьей»,-заявили родные.
Убийство 6 членов семьи Аветисянов произошло 12 января в районе 06:00 утра, они были убиты в постелях, путем применения огнестрельного оружия. Седьмой, самый маленький член семьи – 6-месячный Сережа, был обнаружен с резано-колотой раной в области грудной клетки. Он был доставлен в больницу и прооперирован.
Подозреваемый был обнаружен российскими пограничниками и задержан при попытке пересечь армяно-турецкую границу, а затем был передан командованию 102-й российской военной базы. Учитывая очевидность преступления и достаточность доказательств, было сделано заключение о том, что преступление совершил военнослужащий российской военной базы 102 Валерий Пермяков, потому 14-го января было принято решение о привлечении его в качестве обвиняемого по возбужденному уголовному делу по второй части ст.104 УК Армении.
После похорон семьи Аветисян 15-го января в Гюмри, ситуация в Гюмри накалилась. Участники митинга у здания областной прокуратуры встретились с Геворгом Костаняном, генеральным прокурором Армении, который уверял собравшихся, что обратится к российским властям с требованием о выдаче преступника. Демонстранты потребовали свидетельств, чтобы убедиться, что преступник находится в Гюмри. От здания прокуратуры митингующие прошествовали к зданию консульства РФ, где и произошло столкновение с полицией. Вечером на площади Свободы в Ереване имел место несанкционированный митинг.