Ոստիկանությունը պարզաբանում է ներկայացրել Գյումրիի և Երևանի միջադեպերի առնչությամբ
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի ոստիկանությունը պարզաբանում է ներկայացրել դեկտեմբերի 15-ին Գյումրիում և Երևանում տեղի ունեցած միջադեպերի առնչությամբ:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ ոստիկանության լրատվական ծառայությունից, պարզաբանման մեջ, մասնավորապես, նշված է. «ՀՀ ոստիկանությունը ՀՀ Սահմանադրությամբ, ՀՀ միջազգային պարտավորություններով, «Հավաքների ազատության մասին» ՀՀ օրենքով, ինչպես նաև «Ոստիկանության մասին» օրենքով սահմանված դրույթներին համապատասխան մշտապես իրականացրել և իրականացնում է իր գործառույթները` խաղաղ հավաքների մասնակիցների իրավունքների լիարժեք իրացումն ապահովելու համար: Դրա հետ մեկտեղ, ՀՀ ոստիկանությունը, բացառապես օրենքով նախատեսված միջոցների կիրառմամբ, ապահովել է նաև պետական անվտանգության, հասարակական կարգի պահպանման, հանցագործությունների կանխման, հանրության առողջության, այլոց սահմանադրական իրավունքների և ազատությունների պաշտպանությունը: 2015թ. հունվարի 15-ին Գյումրի քաղաքում, Շիրակի մարզի դատախազության շենքի մոտ սկսված խաղաղ հավաքի մասնակիցները երթով շարժվել են դեպի ՌԴ հյուպատոսության շենք:
Ոստիկանության ներկայացուցիչները հավաքի մասնակիցներին մի քանի անգամ կոչ են արել իրենց կարծիքն ազատ արտահայտելու և խաղաղ հավաքներ անցկացնելու սահմանադրական իրավունքներն իրացնելիս ձեռնպահ մնալ հասարակական կարգի խախտումներ և հակաիրավական այլ գործողություններ կատարելուց: Այդուհանդերձ, երթին միացած մի խումբ անձինք քարեր և այլ առարկաներ են նետել ոստիկանների ուղղությամբ, ինչպես նաև դիմադրություն ցույց տվել հավաքի բնականոն ընթացքն ապահովելուն և հասարակական կարգի պահպանությանն ուղղված իրենց պարտականությունները կատարող ոստիկաններին: Բազմաթիվ զգուշացումներից հետո, բացառապես առանձին անհատների հակաիրավական վարքագիծը և դրա հնարավոր բացասական հետևանքները կանխելու և այդ անձանց մեկուսացնելու միջոցով հավաքի խաղաղ ընթացքը երաշխավորելու նպատակով, ՀՀ ոստիկանությունը ստիպված է եղել կիրառել զսպիչ և խափանող բնույթի նվազագույն միջոցներ, որի արդյունքում հասարակական կարգը խախտելու և ոստիկանության ծառայողների իրավաչափ պահանջները չկատարելու համար ՀՀ ոստիկանության տարածքային բաժիններ են բերվել հավաքի մի շարք մասնակիցներ:
Ցավոք, հնարավոր չի եղել խուսափել նաև բախումներից, որոնց արդյունքում վնասվածքներ են ստացել հավաքի մասնակիցներ և ոստիկաններ: Նրանց ցուցաբերվել է անհրաժեշտ բժշկական օգնություն: Միևնույն ժամանակ, ՀՀ ոստիկանությունը տեղեկացնում է, որ այսօր ժամը 22.00-ի սահմաններում, Երևան քաղաքի Ազատության հրապարակից, իրավախախտում կատարելու կասկածանքով, ոստիկանության բաժին բերման են ենթարկվել մի խումբ անձինք: ՀՀ ոստիկանությանը հետագայում ևս հանրությանը կտրամադրի լրացուցիչ կամ նոր տեղեկատվություն»:

Полиция Армении дала разъяснения в связи с инцидентами в городах Гюмри и Ереван
Полиция Армении дала разъяснения в связи с инцидентами в городах Гюмри и Ереван. Как сообщили Арменпресс в пресс-службе полиции Армении, в разъяснении, в частности, говорится:
“Полиция Армения, в соответствии с Конституцией Армении, международными обязательствами Армении, законом “О свободе собраний”, а также законом “О полиции Армении”, всегда с выполняла и выполняет свои функции для обеспечения полноценной реализации права граждан на мирные собрания. Вместе с тем, полиция Армении, исключительно с применением определенных законом средств, обеспечивала защиту государственной безопасности, соблюдение общественного порядка, предупреждение преступлений, защиту конституционных прав и свобод других. 15 января 2015 года в городе Гюмри, участники мирной акции у здания прокуратуры Ширакской области шествием двинулись к зданию генконсульства РФ.
Представители полиции несколько раз призвали манифестантов при применении своих конституционных прав на свободное выражение мнения и проведение мирных собраний воздержаться от нарушений общественного порядка и других противозаконных действий.
Тем не менее, присоединившаяся к акции группа лиц начала бросать камни и другие предметы по направлению полицейских, а также оказывали сопротивление полицейским, выполняющим свои обязательства по соблюдению общественного порядка.
После многократных предупреждений, с исключительной целью обеспечения мирного хода акции и предупреждению негативных последствий противозаконных действий отдельных лиц посредством их изоляции, полиция Армении была вынуждена применить сдерживающие минимальные меры, в результате которых в региональное отделение полиции Армении был приведен ряд участников акции.
К сожалению, было невозможно избежать столкновений, в результате которых получили травмы участники акции и полицейские. Им была оказана необходимая медпомощь. Вместе с тем, полиция Армении сообщает, что 15 января, в районе 22:00, с площади Свободы города Еревана, с подозрением на совершение правового нарушения, приводу была подвергнута группа лиц.