Գյումրու ոճրագործության դատավարությունը պետք է տեղի ունենա Հայաստանում. Շավարշ Քոչարյան
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:Գյումրիում հունվարի12-իոճրագործությանդատավարությունը պետք է տեղի ունենա Հայաստանում՝ հայկական և ռուսական դատավարական մարմինների համագործակցության ներքո:«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ՀՀ կառավարության նիստի ավարտից հետո լրագրողների հետ զրույցում հայտարարեց ՀՀ փոխարտգործնախարար Շավարշ Քոչարյանը:
Նրա խոսքով՝ ըստ միջազգային համաձայնագրի, եթե ռուսական ռազմաբազայի զինծառայողը կամ նրա ընտանիքի անդամը հանցագործություն է կատարել բազայի տարածքից դուրս, ապա այդ գործը գտնվելու է հայկական իրավասության տակ: Եթե հանցագործությունը կատարվել է զինծառայողի տեղակայման տարածքում կամ ռազմական հանցագործություն է՝ այդ դեպքում իրավասությունը ռուսական կողմինն է:«Տվյալ դեպքում ունենք երկու տեսակի հանցագործություն, մեկը ծանր հանցագործություն է, կապված սպանությունների հետ, մյուսն այն հանցագործությունն է, որն իրենց իրավասության տակ է, դա զինծառայության վայրը լքելն է, ռազմաբազայի տարածքից դուրս զենքով հայտնվելը: Սա նշանակում է, որ պետք է լինի երկկողմ դատական մարմինների համագործակցություն, որպեսզի երկու ուղղություններով դատավարությունը մինչև վերջ ավարտվի»,- ասաց Քոչարյանը:
ՀՀ գլխավոր դատախազ Գեւորգ Կոստանյանն այսօր Գյումրիում կրկին հայտարարեց ու վերահաստատեց` հունվարի 12-ի ոճրագործության մեղավոր անձը պատասխանատվության է ենթարկվելու ՀՀ տարածքում եւ հնարավորություն է լինելու հետեւելու քրեական պատասխանատվության եւ պատժի ենթարկելու ողջ գործընթացին: Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպանի գրասենյակի ուսումնասիրությունները ևս ցույց են տալիս, որ Գյումրիում հունվարի 12-ի ոճրագործության մեղավոր անձի քրեական գործի քննությունը և պատժի ենթարկումը պետք է լինի ՀՀ օրենսդրությամբ և ՀՀ իրավապահ համակարգի կողմից:
Ավետիսյանների ընտանիքի 6 անդամների սպանությունը տեղի է ունեցել 2015 թվականի հունվարի 12-ին՝ վաղ առավոտյան, ժամը 06:00-ի սահմաններում, իսկ նրանց մահը վրա էհասել հրազենային վնասվածքներից։ Ավետիսյանների ընտանիքից ողջ է մնացել 6 ամսական փոքրիկը՝ Սերյոժա Արմենի Ավետիսյանը, ով կտրող-ծակող գործիքից ստացած վնասվածքներովտեղափոխվել է բժշկական կենտրոն: Նշանակվել են դատաբժշկական, դատատոքսիկոքիմիական, դատաձգաբանական փորձաքննություններ: Կասկածյալին ռուս սահմանապահները հայտնաբերել են հայ-թուրքական սահմանը հատելու փորձ կատարելիս եւ հանձնել 102-րդ ռուսական բազայի հրամանատարությանը: Նկատիունենալով, որ նախաքննությամբ ձեռք բերված ապացույցները բավարար հիմք են տալիս առ այն, որ հանցագործությունը կատարել է ՌԴ 102-րդ ռազմաբազայի թիվ N զորամասիզինծառայող Վալերի Պերմյակովը, ուստի՝ 2015թ. հունվարի 14-ին որոշում է կայացվել՝ վերջինիս ՀՀ քրեական օրենսգրքի 104-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին կետով որպես մեղադրյալներգրավելու մասին:

Суд по преступлению в Гюмри должен состояться в Армении: Шаварш Кочарян
Суд по преступлению 12-го января в Гюмри должен состояться в Армении, при взаимодействии армянских и российских судебных органов. Как передает «Арменпресс», об этом в беседе с журналистами, по завершении заседания правительства, сказал замминистра ИД Армении Шаварш Кочарян.
По его словам, уголовные дела по преступлениям, совершенным вне территории военной базы России, подлежат юрисдикции Армении – об этом говорит международный договор, заключенный между Арменией и Россией относительно наличия в Армении российской военной базы. Если бы преступление было совершено на территории военной базы России, то юрисдикция по такому делу отходила бы России. «В данном случае мы имеем дело с двояким преступлением: с одной стороны, это тяжкое преступление – убийства, с другой – военное преступление, которое относится к их компетенции – вооруженное дезертирство. Это означает, что должно наличествовать взаимодействие армянских и российских судебных органов, чтобы довести до конца оба направления судебного преследования»,- сказал Кочарян.
Сегодня в Гюмри генеральный прокурор Геворг Костанян еще раз подтвердил, что виновный понесет ответственность и наказание на территории Армении, и общество сможет проследить за всем процессом.
Убийство 6 членов семьи Аветисянов произошло 12 января в районе 06:00 утра, они были убиты в постелях, путем применения огнестрельного оружия. Седьмой, самый маленький член семьи – 6-месячный Сережа, был обнаружен с резано-колотой раной в области грудной клетки. Он был доставлен в больницу и прооперирован.
Назначены судебно-медицинская, судебно-токсикологическая, судебно-баллистическая экспертизы.
Подозреваемый был обнаружен российскими пограничниками и задержан при попытке пересечь армяно-турецкую границу, а затем был передан командованию 102-й российской военной базы. Учитывая очевидность преступления и достаточность доказательств, было сделано заключение о том, что преступление совершил военнослужащий российской военной базы 102 Валерий Пермяков, потому 14-го января было принято решение о привлечении его в качестве обвиняемого по возбужденному уголовному делу по второй части ст.104 УК Армении.