Սան Ֆրանցիսկոյի ծոցում հայտնաբերվել Է 1901 թվականին խորտակված մարդատար շոգենավը
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Սան Ֆրանցիսկոյի ծոցում (Կալիֆոռնիայի նահանգ) հայտնաբերվել Է ամերիկյան «Քաղաք Ռիո դե Ժանեյրո» շոգենավը, որը ջրասույզ Է եղել 1901 թվականի փետրվարին: Այս մասին, ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, դեկտեմբերի 10-ին հայտնել Է San Francisco Chronicle թերթը՝ վկայակոչելով Օվկիանոսի եւ մթնոլորտի հիմնախնդիրների վարչության մասնագետներին:
Աղետի հետեւանքով զոհվել Է 128 մարդ: Նավի գտնվելու վայրը մնացել Էր ամենամեծ առեղծվածներից մեկը Կալիֆոռնիայի նավագնացության պատմության մեջ:
Հրատարակության տվյալներով՝ նավապետ Ուիլյամ Ուարդի սխալի պատճառով խորտակված նավը հաջողվել Է հայտնաբերել մեկ ամիս առաջ: Շոգենավը գտել են բատիսկաֆի եւ «ԿոդաՕկտոպուս» սարքավորանքի միջոցով՝ Սան Ֆրանցիսկոյից ընդամենը մեկ կիլոմետր հեռու՝ 87 մետր խորության վրա: Նավը թաղված Է կավի հաստ շերտի տակ: Այժմ գիտնականներն ունեն դրա 3D-լուսանկարները, ինչպես նաեւ հիդրոլոկատորների միջոցով ստացված պատկերները:
«Քաղաք Ռիո դե Ժանեյրոն» տեղափոխում Էր 210 ուղեւորների եւ անձնակազմին: Այն մեկնել Էր Չինաստանից ԱՄՆ՝ Ճապոնիայում եւ Հավայան կղզիներում կանգառներով:
1901 թականի փետրվարի 22-ի վաղ առավոտյան նավը բախվել Է ժայռերի եւ 10 րոպեում ջրասույզ եղել: Փրկվել Է 82 ուղեւոր, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

В заливе Сан-Франциско обнаружен затонувший в 1901 году пассажирский пароход
В заливе Сан-Франциско (штат Калифорния)обнаружен американский пароход "Город Рио-де-Жанейро", затонувший 22 февраля 1901 года.Как передает Арменпресс, об этом в среду сообщила газета San Francisco Chronicleсо ссылкой на специалистов Национального управления по проблемам океана и атмосферы.
В результате катастрофы погибли 128 человек. Местоположение судна оставалось одной из самых больших загадок в истории калифорнийского мореходства.
По данным издания, обнаружить судно, затонувшее из-за ошибки капитана Уильяма Уарда, удалось месяц назад. Пароход нашли с помощью батискафа и оборудования "КодаОктопус" всего в километре от Сан-Франциско, на глубине 87 метров. Судно похоронено под толстым слоем глины. Сейчас ученые располагают его 3D-снимками, а также изображениями, полученными с помощью гидролокаторов.
"Город Рио-де-Жанейро" перевозил 210 пассажиров и экипаж. Он следовал из Китая в США с остановками в Японии и на Гавайских островах.
Ранним утром 22 февраля 1901 годапароход налетел на скалы и в течение 10 минут затонул. Выжили 82 пассажира.