«Նոր գիրք»-20. Երվանդ Օտյանից մինչև «Մեդիտացիա»
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:«Արմենպրես»լրատվական գործակալությունը շարունակում է ձեզ ներկայացնել «Նոր գիրք» նախագիծը: Այն ամեն երկուշաբթի ձեր դատին է հանձնում հայաստանյան հրատարակչությունների լույս ընծայած գեղարվեստական գրքերը: Գործակալության էջերում ընթերցասերները հնարավորություն ունեն տեղեկատվություն ստանալ նոր գրքերի վերաբերյալ, ծանոթանալ դասական երկերին և արդի գրականության զարգացման միտումներին: Մեր ցանկերից ընտրեք այն գրքերը, որոնք ձեզ դուր են գալիս և սկսեք ընթերցել:
Այս շաբաթ«Արմենպրես»-ը դարձյալ առանձնացրել է տարբեր հրատարակչությունների նոր հրատարակած և հանրության դատին հանձնած չորս ուշագրավ գրքեր՝ չորս խորագրերի ներքո:
Երվանդ Օտյան, «Ընկեր Բ. Փանջունի»
Երվանդ Օտյանի «Ընկեր Բ. Փանջունի» երգիծական վեպը լույս է տեսել «Իմ գրադարանը» մատենաշարով: ​Երվանդ Օտյանի ստեղծագործությունները ընդգրկված են ՀՀ հանրակրթական դպրոցի և բուհական ընդունելության քննությունների ծրագրերում: Գիրքը հասցեագրված է ոչ միայն Հայաստանի դպրոցականներին, այլև աշխարհասփյուռ հայ պատանիներին ու պարմանուհիներին, ինչպես նաև մեծահասակ ընթերցողներին, բոլոր նրանց, ովքեր չեն կորցրել իրենց հետաքրքրությունը հայ բազմադարյան գրականության նկատմամբ: Խմբագիր՝ Աշոտ Գաբրիելյան: Գիրքը հրատարակել է «Էդիթ Պրինտ»-ը:
Նարեկ Կիրակոսյան
«Մեդիտացիա»
Հեղինակի երկրորդ գիրքն է, ուր զետեղված են բանաստեղծություններ և էսսեներ: ​
​Բառի կշիռն ու բառի միջանկյալ լռությունն իր զգայարաններում կրող բանաստեղծը փորձում է վերարտադրել ներաշխարհում կուտակված մտավարժանքների ալքիմիան, որ ժամանակի ու տարածության մեջ գոյություն ունեցող բացակա պատկերների թափանցիկ սինթեզն է: Գիրքը հրատարակել է «Էդիթ Պրինտ»-ը:
Էռնեստո Սաբատո, «Թունելը»
«Թունելը» վեպում Էռնեստո Սաբատոն իր հերոսի՝ նկարիչ Կաստելի գիտակցության միջոցով ապացուցում է, որ հույսը, որպես այդպիսին, գոյություն չունի, և որ մարդկային գիտակցությունը երբեք չի կարող հասնել անվերապահ կամ բացարձակ սիրո: Իսպաներենից թարգմանեց Ռուզաննա Պետրոսյանը: Խմբագիր՝ Արքմենիկ Նիկողոսյան: Գիրքը հրատարակել է «Անտարես»-ը:
Բրիգիտե Վերներ, «Դենին, Կլարան եւ համար 5 տունը»
Մանկապատանեկան տարիքի ընթերցողների համար նախատեսված այս վեպը պատմում է Դենի անունով տղայի մասին, ով իր յուրահատուկ արտաքինով եւ պահելաձեւով տարբերվում է բոլորից: Գրքի հերոսուհին` Կլարան, հասկանում է, որ շփումը Դենիի հետ անչափ հետաքրքիր է: Գրքում նկարագրվում են նրանց հետաքրքիր արկածները համար հինգ տանը: Գիրքը հրատարակել է «Անտարես»-ը:

«Новая книга»-20: От Ерванда Отяна до «Медитации»
Информационное агентство «Арменпресспродолжает выступать перед своими читателями с новыми идеями и проектами. Каждый понедельник на сайте агентств можно будет получить информацию о книгах, опубликованных по инициативе армянских издательств, об их содержании, ознакомиться с новыми изданиями классики, представляющей интерес и в наши дни, и тенденциями развития современной литературы.Мы продолжаем представлять проект «Новая книга».
На этой неделеАрменпресспредставляет вниманию читателей 4 книжные новинки, опубликованные и представленные издательствами читателю в 2014 году, в следующих разделах:
Произведения армянских классиков
Ерванд Отян,«Товарищ Б. Панджуни»
Сатирический роман Ерванда Отяна «Товарищ Б. Панджуни» выпущен в рубрике «Моя библиотека». Произведения Ерванда Отяна включены в школьную программу и в программу вступительных экзаменов в ВУЗ-ах. Книга адресована не только школьникам Армении, но и армянским юношам девушкам диаспоры, равно как и взрослой аудитории, всем тем, кто не утратил интереса к многовековой армянской литературе. Редактор Ашот Габриэлян, издательство «Эдит Принт».
Нарек Киракосян
«Медитация»
Это вторая книга автора, в которой нашли место стихи и эссе. Поэт пытается воссоздать алхимию умственных эксерсизов своего внутреннего мира, пользуясь весом слов и тишиной междусловья, что является прозрачным синтезом отсутствующих в пространстве и времени образов. Издательство «Эдит Принт».
Эрнесто Сабато,«Туннель»
Эрнесто Сабато в своем романе«Туннель» показывает, через мысль своего героя, что надежды не существует, а человеческое сознание не способно к безоговорочной или исключительной любви. Перевод с испанского Рузанны Петросян. Редактор Аркменик Никогосян, издательство «Антарес».
Бригитте Вернер, «Дэнни, Клара и дом номер 5»
Этот роман, предназначенный для юных читателей, рассказывает о мальчике, которого зовут Дэнни, которые и внешностью, и поведением отличается от других. Героиня романа Клара воспринимает общение с ним как чрезвычайно интересное, а книга описывает их занимательные приключения в доме номер 5. Издательство «Антарес».