Հարություն Խաչատրյանի ֆիլմն արժանացել է Թուրինի կինոփառատոնի գլխավոր մրցանակին
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:Կինոռեժիսոր Հարություն Խաչատրյանի «Անվերջ փախուստ, հավերժ վերադարձ» ֆիլմաշարի առաջին ՝ «Հայկ. փախուստ» կինոնկարը Թուրինի 33-րդ միջազգային կինոփառատոնում արժանացել է «Լավագույն վավերագրական ֆիլմ» անվանակարգի գլխավոր մրցանակին: Բացի մրցանակից, կինոնկարը ստացել է հինգ հազար եվրո պարգև: «Հայկ. փախուստ» կինոնկարի հետ նույն մրցույթում ներկայացվել են 10 ֆիլմ ԱՄՆ-ից, Բրազիլիայից, Կանադայից, Գերմանիայից, Մեծ Բրիտանիայից, Սինգապուրից, Բելգիայից, Սիրիայից և Հայաստանից: Միջազգային ժյուրիի կազմում եղել են չեխ վավերագրող Մարեկ Հովորկան, գերմանացի կինոռեժիսոր և օպերատոր Ֆրեդ Քելեմենն ու ֆրանսիացի կինոքննադատ Ժան-Բատիստ Մորենը:
Ռեժիսորը լրագրողների հետ զրույցում ասաց, որ ֆիլմը ներկայացնում է հայ ազգին անհանգստացնող խնդիրները:
«25 տարի նկարահանված ֆիլմ է: Այնքան սեր կա հերոսների խոսքերում և հայրենիքի մասին խոսելու ցանկություն: Հերոսներիս պատահական եմ հանդիպել: Ֆիլմաշարիս երկրորդ կինոնկարի հերոսը մեխանիկ Լևոնն է, երրորդը՝ նկարիչ Վահանը, իսկ չորրորդ ֆիլմի հերոսը Ռուբեն Հախվերդյանը կլինի»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ նշեց Հարություն Խաչատրյանը:
Նրա խոսքով՝ Թուրինի կինոփառատոնը ամենակարևորներից է Իտալիայում: «Երեք անգամ ֆիլմի դիտում է անցկացվել: Մինչ այդ ֆիլմը երեք մրցանակների էր արժանացել. մեկը Կոսովոյում և երկուսը «Հայակ» մրցանակաբաշխությունում: Երբ սկսեցի նկարահանել իմ առաջին ֆիլմերը, ինձ թվում էր, որ բացի հայերից դրանք ոչ մեկին պետք չեն, սակայն պարզվեց, որ ֆիլմերը կարևոր են նաև արտասահմանցիների համար, որովհետև խնդիրները նույնն են ամենուր: Կինոն համամարդկային լեզու է, չկա ազգ, որ նման պրոբլեմներ չունենա»,-ընդգծեց Հարություն Խաչատրյանը:
Հայաստանի ազգային կինոկենտրոնի տնօրեն Գևորգ Գևորգյանը շնորհավորեց Հարություն Խաչատրյանին մրցանակի առթիվ: «Անգամ Անգլիայից խնդրել են նրա ֆիլմերը ցուցադրել, որպեսզի ուսանողները տեսնեն, թե ինչպես է վավերագրական ֆիլմ նկարահանվում»,-նշեց Գևորգյանը: Նա խոստացավ աջակցել Խաչատրյանի ֆիլմաշարի երկրորդ «Լևոն.փակուղի» կինոնկարի ստեղծման հարցում:
Կինոգետ Րաֆֆի Մովսիսյանը հավելեց, որ վավերագրական կինոն առաջնային խնդիրները երկրորդ պլան է մղել: «Այսօրվա վավերագրական կինոյի առաքելությունը գոյություն ունեցող խնդիրներին անդրադառնալն է և հարց առաջացնելն է»,-ընդգծեց նա:
Խաչատրյանի նոր աշխատանքի հիմքը Հայաստանից հեռացած և օտար հողում նոր կյանք սկսած մարդկանց պատմություններն են: «Անվերջ փախուստ, հավերժ վերադարձ» ֆիլմաշարը նվիրված է այսօրվա Հայաստանի ամենացավոտ խնդրին՝ արտագաղթին: Փախուստը հայրենիքից և ազգից մի շարք երկրների համար է խնդիր դարձել, և այդ բոլոր ազգություններն ուսումնասիրում են տվյալ հարցերը: Նման մի ուսումնասիրություն էլ հենց այս ֆիլմն է: 25 տարի անընդմեջ Հարություն Խաչատրյանը նկարել է տարբեր մարդկանց, ովքեր 1980-ականներից սկսած հեռացել են Հայաստանից, հետևել նրանց կյանքին, ճամփորդություններին, ձեռքբերումներին:
«Հայկ. փախուստ» կինոնկարի համաշխարհային պրեմիերան տեղի է ունեցել այս տարվա ապրիլի 30-ին Շվեյցարիայի Նյոն քաղաքի «Vision du Reel» կինոփառատոնում: Մինչ օրս ֆիլմը մասնակցել է շուրջ տասը միջազգային կինոփառատոնի, այդ թվում՝ Մոսկվայի, Եկատերինբուրգի, Թբիլիսիի վավերագրական ֆիլմերի «Cinedoc», Ալժիրի, Ժնևի միջազգային կինոփառատոներին: Կոսովոյի ՄԿՓ-ում «Հայկ. փախուստ» ֆիլմը, որ վավերագրական միջազգային մրցութային անվանակարգում էր առաջադրված, արժանացել է ժյուրիի հատուկ մրցանակին:

Фильм Арутюна Хачатряна удостоился главного приза на кинофестивале в Турине
Фильм кинорежиссера Арутюна Хачатряна «Айк: побег» из серии фильмов «Бесконечный побег, вечное возвращение» удостоился главного приза на 33-м международном кинофестивале в Турине и премии в 5000 евро. В фестивали принимали участие 10 фильмов из США, Бразилии, Канады, Германии, Великобритании, Сингапура, Бельгии, Сирии и Армении. В состве жюри были чешский документалист Марек Говорка, немецкий кинорежиссер и оператор Фред Келемен и французский кинокритик Жан-Батист Морен.
Кинорежиссер в беседе с журналистами сказал, что фильм представляет вопросы, волнующие армянский народ.
«Фильм снимался 25 лет. Столько любви в словах героев и такое желание говорить о родине. Героев я встретил случайно. Герой второй части киноэпопеи – механик Левон, третьей – художник Ваган, а четвертым будет Рубен Ахвердян»,- сказал Арутюн Хачатрян.
Как передает «Арменпресс», по словам режиссера Туринский кинофестиваль – один из важнейших в Италии. «Фильм смотрели 3 раза. До этого фильм получил 3 награды: в Косово, и 2 награды в конкурсе «Айак». Когда я начинал снимать фильмы, мне казалось, что кроме армян они никому не нужны. Однако, выяснилось, что они интересны и иностранцам, так как проблемы везде одинаковые. Кино – общечеловеческий язык, нет народа, который не имел бы подобных проблем»,- сказал Арутюн Хачатрян.
Директор национального киноцентра Армении Гагик Геворкян поздравил Арутюна Хачатряна с наградой и сказал, что даже из Англии поступил запрос на его фильмы для показа студентам, чтобы те знали, как снимать документальное кино, и пообещал помочь в создании следующей ленты «Левон: тупик».
Киновед Раффи Мовсисян добавил, что документальное кино отбросило первичные задачи на второй план, и что задачей документального кино является генерация вопросов.
В основе работ Арутюна Хачатряна истории людей, начавших жизнь на чужбине. Ряд «Бесконечный побег, вечное возвращение» посвящен самой болезненной проблеме сегодняшней Армении – оттоку людей. Побег с родины стал проблемой для ряда стран, которые изучают эту проблему. Этот фильм – подобное изучение. 25 лет Арутюн Хачатрян снимал людей, которые в 80-х уехали из родины; он следил за их жизнями, дорогами, приобретениями.
Премьера фильма «Айк: побег» состоялась в апреле этого года на фестивале«Vision du Reel» в Швейцарии. Фильм принимал участие в 10 фестивалях, в том числе, в Москве, Екатеринбурге, в Тбилиси на фестивале«Cinedoc», в Алжире, в Женеве. В Косово фильм удостоился специального приза жюри.