Երևանի կինոյի տանը նախատեսվում է կինոդպրոց հիմնել
Հայաստանի կինոգործիչների միության և ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության միջև կնքված հուշագրի շրջանակում Երևանի կինոյի տան շենքում նախատեսվում է կինոդպրոց բացել։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ դեկտեմբերի 23-ին լրագրողների հետ հանդիպմանը կինոռեժիսոր, Հայաստանի կինոգործիչների միության նախագահ Հարություն Խաչատրյանն ասաց, որ Կինոյի տան շենքում կան տարածքներ, որոնք ազատ են և վերանորոգված չեն։ Այժմ բավականին լուրջ զբաղվում են նորոգման աշխատանքներով։
Ապագա կինոդպրոցի տեխնիկական հագեցվածությունն ապահովելու գործում կինոմիությանն աջակցելու են ՀՀ կառավարությունն ու ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարությունը։
Հարություն Խաչատրյանի խոսքով՝ տեխնիկան ուսանողներին հնարավորություն կտա նկարահանել իրենց առաջին փոքր ֆիլմերը, հետագայում աշխատել ավելի ծավալուն գործերի վրա։
«Կարող են դիմել ինչպես տեղացիներ, այնպես էլ այլ երկրներից ուսանողներ։ Կինոդպրոցում կարող են սովորել բարձրագույն կրթությամբ մարդիկ՝ բարձրագույն ռեժիսորական կուրսերի համար, որոնք կտևեն երկու տարի և միջնակարգ կրթություն ունեց դիմորդները՝ երկրորդական մասնագիտություններ ձեռք բերելու համար. այդ կուրսը կտևի մեկ տարի։ Կինոյի ոլորտում երկրորդական մասնագիտությունների պակաս շատ ենք զգում։ Կարծում եմ՝ այս կուրսում կարող ենք ընդունել 15-20 դիմորդի»,-նշեց Խաչատրյանն ու հավելեց՝ կինոյով պետք է լուրջ զբաղվել, քանի որ այն կարևոր գործիք է։
Նա դժվարացավ ասել, թե երբ պատրաստ կլինի կինոդպրոցը և երբ հնարավոր կլինի ընդունելություն կազմակերպել, սակայն վստահեցրեց, որ կանեն հնարավորը ծրագիրն արագ իրագործելու համար։

Планируется открыть киношколу при Доме кино Еревана
В рамках меморандума, подписанного между Союзом кинематографистов Армении и Министерством образования, науки, культуры и спорта Республики Армения, планируется открытие киношколы при Доме кино Еревана.
Как передает “Арменпресс”, на встрече с журналистами 23 декабря кинорежиссер, президент Союза кинематографистов Армении Арутюн Хачатрян заявил, что в здании Дома кино есть пустующие и не отремонтированные помещения, которые в настоящее время нуждаются в серьезном ремонте.
Правительство Армении и Министерство образования, науки и спорта окажут Союзу помощь, обеспечив будущую киношколу техническим оснащением.
Это оборудование позволит студентам снимать свои первые малобюджетные фильмы, а затем работать над более масштабными проектами.
“Приглашаются как местные жители, так и студенты из других стран. Лица с высшим образованием могут поступить в киношколу на двухгодичные курсы повышения квалификации по режиссуре, а абитуриенты со средним образованием — на курсы по промежуточным специальностям. Эти курсы продлятся год. Мы испытываем большую нехватку специалистов по промежуточным специальностям в области кино. Думаю, в этом году мы сможем принять 15-20 человек”, — отметил Хачатрян и добавил, что к кино следует относиться серьезно, поскольку это важный инструмент.
Он затруднился сказать, когда киношкола будет готова и когда начнется прием, но заверил, что они сделают все возможное, чтобы программа была реализована как можно скорее.