«Նոր գիրք»-19. Ֆրիկի տաղերից մինչև մերօրյա գրականություն
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Արմենպրես» լրատվական գործակալությունը շարունակում է ձեզ ներկայացնել «Նոր գիրք» նախագիծը: Այն ամեն երկուշաբթի ձեր դատին է հանձնում հայաստանյան հրատարակչությունների լույս ընծայած գեղարվեստական գրքերը: Գործակալության էջերում ընթերցասերները հնարավորություն ունեն տեղեկատվություն ստանալ նոր գրքերի վերաբերյալ, ծանոթանալ դասական երկերին և արդի գրականության զարգացման միտումներին: Մեր ցանկերից ընտրեք այն գրքերը, որոնք ձեզ դուր են գալիս և սկսեք ընթերցել:
Ֆրիկ, «Տաղեր»
Միջնադարյան մեծատաղանդ հայ բանաստեղծ Ֆրիկի «Տաղերը» լույս են տեսել «Իմ գրադարանը» մատենաշարով: Ֆրիկից պահպանվել են մոտ 5 տասնյակ բանաստեղծություններ, որոնցից լավագույններն ընդգրկված են համաշխարհային պոեզիայի գանձարանում: Ֆրիկը գրել է ժողովրդին հասկանալի պարզ ու հստակ լեզվով։ Ահա թե ինչպես է հենց ինքը Ֆրիկը գրում իր մասին. «Ֆրիկը հանցեղ պարզ է խօսել, որ ամենայն մարդ իմանայ»: Ֆրիկի «Տաղերը» ընդգրկված են ՀՀ հանրակրթական դպրոցի և բուհական ընդունելության քննությունների ծրագրերում: Գիրքը հասցեագրված է ոչ միայն Հայաստանի դպրոցականներին, այլև աշխարհասփյուռ հայ պատանիներին ու պարմանուհիներին, ինչպես նաև մեծահասակ ընթերցողներին, բոլոր նրանց, ովքեր չեն կորցրել իրենց հետաքրքրությունը հայ բազմադարյան գրականության նկատմամբ: Խմբագիր՝ Աշոտ Գաբրիելյան: Գիրքը հրատարակել է «Էդիթ Պրինտ»-ը:
Անահիտ Հայրապետյան, «Սիրուն»
Անահիտ Հայրապետյանի նոր ժողովածուն ներառում է նրա՝ վերջին տասը տարիներին գրած բանաստեղծությունները, որոնք հատկանշվում են արտաքին թեթևության ու անհոգության խորքում թաքնված դրամատիզմով ու հուզականությամբ: Խմբագիր՝ Արքմենիկ Նիկողոսյան: Գիրքը լույս է ընծայել «Անտարես»-ը:
Գարրի Կունցև, «Կար-չկար մի Փարաջանով»
«Կար-չկար` մի Փարաջանով»-ը Սերգեյ Փարաջանովի երեք` «Սուրամի ամրոցի լեգենդը», «Աշուղ Ղարիբ» և «Խոստովանություն» (անավարտ) ֆիլմերի հնչյունային ռեժիսոր Գարրի Կունցևի բացառիկ հուշապատումն է հայազգի մեծ ռեժիսորի կյանքի մասին: Գրքում զետեղված են նաև Փարաջանովի երբևէ չհրապարակված լուսանկարները, որոնց մեծ մասի հեղինակն է ուկրաինացի հայտնի կինոօպերատոր Յուրի Հարմաշը: Գրքում հրատարակված է նաև Յուրի Հարմաշի `«Կինոօպերատորի ոչ գրական հիշողությունները» նովելը: Գրքի թարգմանիչը Հովհաննես Այվազյանն է, խմբագիրը՝ Հովիկ Չարխչյանը: Գիրքը հրատարակել է «Փրինտինֆո»-ն:
Չարլզ Դիքենս, «Օլիվեր Թվիստի արկածները»
Տարիներ առաջ հրատարակված այս վեպն այսօր էլ շարունակում է արդիական մնալ, քանի որ այժմ էլ մանկատներում բազմաթիվ երեխաներ կան, որոնք ամեն օր հանդիպում են անբարեհամբույր վերաբերմունքի ու արհամարհանքի: Օլիվեր Թվիսթը մեկն է այդ երեխաներից, որը, բազմաթիվ փորձություններ հաղթահարելով, հասնում է երջանիկ հանգրվանի: Գիրքը հրատարակել է «Անտարես»-ը:

«Новая книга»-19: От Фрика до современной литературы
Информационное агентство “Арменпресс” продолжает выступать перед своими читателями с новыми идеями и проектами. Каждый понедельник на сайте агентства можно будет получить информацию о книгах, опубликованных по инициативе армянских издательств, об их содержании, ознакомиться с новыми изданиями классики, представляющей интерес и в наши дни, и тенденциями развития современной литературы. Мы продолжаем представлять проект «Новая книга». На этой неделе “Арменпресс” представляет вниманию читателей 4 книжные новинки, опубликованные и представленные издательствами читателю в 2014 году, в следующих разделах:
Произведения армянских классиков:
Фрик, «Песни»
«Песни» великого средневекового поэта Фрика вышли под рубрикой «Моя библиотиека». Сохранились около 50 произведений Фрика, лучшие из которых вошли в мировую сокровищницу литературы. Фрик писал простым, понятным армянским языком. «Песни» Фрика изучаются по школьной программе и в ВУЗах. Книга адресована также диаспоре, всем тем, кто не потерял интерес к многовековой армянской литературе. Редактор – Ашот Габриэлян, издательство «Эдит Принт».
Анаит Айрапетян, «Красиво»
Новый сборник Анаит Айрапетян включает ее стихи за последние 10 лет, за внешней легкостью их скрываются глубина и драматизм. Издательство «Антарес».
Гарри Кунцев, «Жил-был Параджанов»
Книга «Жил-был Параджанов» - воспоминания звукооператора 3 фильмов Параджанова Гарри Кунцева о великом режиссере. В книге – прежде неопубликованные фото, в основном, за авторством украинского кинооператора Юрия Гармаша. Книгу перевел Ованес Айвазян. Издательство «Принтинфо».
Чарльз Диккенс, «Приключения Оливера Твиста»
Оливер Твист растет в приюте, среди чужих, безразличных людей. Плут Фейгин пытается сделать из него воришку. К счастью, Оливер находит добрых людей, и события меняют свой ход... Перевод Алвард Дживанян. Издательство «Антарес».