ԼՂ հակամարտության կարգավորման բանակցային գործընթացում առաջընթացի բացակայության պատճառն Ադրբեջանն է. ՀՀ ԱԳ նախարար
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԼՂ հակամարտության կարգավորմանբանակցային գործընթացում առաջընթացի բացակայության պատճառը ոչ Ղարաբաղն է, ոչ Հայաստանը և ոչ էլ ԵԱՀԿ Մինսկի համանախագահները: Պատճառը Ադրբեջանն է։ Այս մասինԱզգային ժողովում կառավարության հետ հարցուպխատասխանից հետո, լրագրողներիխնդրանքով պատասխանելով Փարիզում Ֆրանսիայի նապխագահի նախաձեռնությամբնախատեսված Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների հանդիպման վերաբերյալհարցին, ասել է ՀՀ ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` նա նշել է.
«Մենք բարձր ենք գնահատում Ֆրանսիայի նախագահ Ֆրանսուա Օլանդինախաձեռնությունը։ Փարիզում կայանալիք հանդիպումը երրորդ գագաթաժողովն է,որ նախաձեռնվել է համանախագահ երկրների կողմից վերջին երեք ամսվաընթացքում։ Դա ցույց է տալիս եռանախագահ երկրների հաստատակամությունըշարունակելու միասնական ակտիվ ջանքերը՝ ղարաբաղյան հիմնախնդրի խաղաղկարգավորման գործըթնացում առաջընթաց ապահովելու նպատակով։
Իսկ թե ինչու բանակցային գործընթացում առաջընթաց չկա, կարծում եմ` պարզ էբոլորի համար: Պատճառը ոչ Ղարաբաղն է, ոչ Հայաստանը և ոչ էլեռանախագահները: Պատճառը Ադրբեջանն է։ Եթե ոչ վաղ անցյալում Ադրբեջանիգործելաոճը բանակցային գործընթացում կարելի էր բնորոշել որպես «մեկ քայլառաջ, երկու քայլ ետ», ապա այժմ այն կարծես թե արտահայտվում է «ոչ միքայլ առաջ և մի քանի քայլ ետ» սկզբունքով:
Թե ինչքանով հնարավոր կլինի կառուցողական դաշտ բերել ադրբեջանականկողմին՝ ցույց կտա ժամանակը»։
Հայաստանը մշտապես դրական է արտահայտվել եռանախագհ երկրների կողմիցհանդիպումների, հատկապես՝ ամենաբարձր մակարդակով հանդիպումների,կազմակերպման վերաբերյալ և, ինչպես միշտ, մենք կառուցողականտրամադրվածությամբ ենք գնում Փարիզի հանդիպմանը։”

Причиной отсутствия прогресса в переговорах по нагорно-карабахскому урегулированию является Азербайджан: Глава МИД Армении
Причиной отсутствия прогресса в переговорах по нагорно-карабахскому урегулированию не являются ни Армении, ни Карабах, ни сопредседатели Минской группы ОБСЕ. Как сообщает Арменпресс, об этом, отвечая на вопрос журналистов о предстоящей в Париже встрече президентов Армении и Азербайджана, сказал министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян.
Налбандян отметил, что Армения высоко ценит инициативу президента Франции Франсуа Олланда. «Предстоящая в Париже встреча станет третьим саммитом, организованным странами-сопредседателями за последние три месяца. Это показывает, что твердость намерения сопредседателей продолжать активные совместные усилия по обеспечению прогресса в мирном урегулировании нагорно-карабахского конфликта.
А почему нет прогресса в переговорном процессе, думаю, понятно для всех. Причина не в Карабахе, не в Армении, и не в сопредседателях. Причина в Азербайджане. Если в недавнем прошлом метод действий Азербайджана можно было охарактеризовать, как «шаг вперед, два шага назад», то сегодня он движется по принципу «ни одного шага вперед и несколько шагов назад. Насколько возможно будет привести Азербайджан в конструктивное поле, покажет время.
Армения всегда положительно отзывалась по поводу организацией странами-сопредседателями встреч, особенно встреч на высшем уровне, и, как всегда, мы отправляемся в Париж с конструктивным настроем», - отметил Налбандян.