Բեռլուսկոնիին արդարացրած դատարանի նախագահը պաշտոնաթողություն է խնդրել
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Միլանի Վերաքննիչ դատարանի նախագահ Էնրիկո Տրանֆան ցուցադրաբար հեռացել է Իտալիայի մագիստրատուրայից (դատական մարմինների համակարգից) այն դատավճռի հիմնավորման մասն ստորագրելուց անմիջապես հետո, որը Սիլվիո Բեռլուսկոնիին արդարացնում Է սկանդալային «Ռուբիի գործով»: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, հոկտեմբերի 17-ին հաղորդել Է Corriere della Sera թերթը:
Միլանի հեղինակավոր հրատարակության տվյալներով՝ Տրանֆան Իտալիայի արդարադատության պատմության մեջ այս աննախադեպ քայլին Է դիմել ի նշան այն դատական կոլեգիայի վճռի դեմ բողոքի, որն ինքն Էր գլխավորում:
Միլանի առաջին ատյանի դատարանը 2013 թվականի հունիսի 24-ին Իտալիայի նախկին վարչապետ Սիլվիո Բեռլուսկոնիին յոթ տարվա բանտարկության Էր դատարապարտել «Ռուբիի գործով», որի շրջանակներում նա մեղադրվում Էր անչափահասների մարմնավաճառությանն առնչվելու եւ պաշտոնեական դիրքը չարաշահելու մեջ: Սակայն 2014 թվականի հուլիսի 18-ին Միլանի վճռաբեկ դատարանը արդարացրել Էր նախկին վարչապետին հանցանշանների անբավարարության պատճառով: Իտալիայում գործող պրակտիայի համաձայն՝ դատարանն այն ժամանակ միայն հրապարակել Էր դատավճիռը, իսկ դատական վճռի հիմնավորման մասը պաշտոնապես հրապարակվել Էր հոկտեմբերի 16-ին:
Լինելով դատական կոլեգիայի նախագահ՝ Տրանֆան չԷր կարող չստորագրել դատավճռի հիմնավորման մասը, նույնիսկ չնայած դրան իր անհամաձայնությանը: Ուստի ի նշան բողոքի տվյալ վճռի դեմ, մագիստրատուրայում 39 տարի ծառայած դատավորը դիմում Է գրել դատական համակարգից դուրս գալու մասին, թեեւ մինչեւ թոշակը նրան մնացել Էր ընդամենը 15 ամիս, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

СМИ: председатель суда, оправдавшего Берлускони, подал в отставку
Председатель Апелляционного суда Милана Энрико Транфа демонстративно покинул магистратуру (систему судебных органов) Италии сразу же после подписания мотивационной части приговора, оправдавшего Сильвио Берлускони поскандальному "делу Руби". Как передает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости, об этомсообщила впятницу газета Corriere della Sera.
По данным авторитетного миланского издания, Транфа предпринял этот беспрецедентный шаг вистории итальянской юстиции взнак протеста против решения судебной коллегии, которую он сам ивозглавлял.
Миланский суд первой инстанции 24 июня 2013 года приговорил бывшего премьер-министра Италии Берлускони ксеми годам тюремного заключения по "делу Руби", врамках которого он обвинялся впричастности кпроституции несовершеннолетних излоупотреблении служебным положением. Однако 18 июля 2014 года Апелляционный суд Милана оправдал экс-премьера занедостаточностью улик. Согласно действующей вИталии практике, суд тогда только огласил приговор, амотивационная часть судебного решения была официально обнародована вминувший четверг.
Будучи председателем судебной коллегии, Транфа немог неподписать мотивационную часть приговора, даже несмотря насвое несогласие сней. Тогда взнак протеста против данного решения судья, прослуживший вмагистратуре 39 лет, написал заявление овыходе изсудебной системы, хотя допенсии ему оставалось всего 15 месяцев.