Նախագահ Սերժ Սարգսյանը հանդիպում է ունեցել Սերբիայի Նախագահ Տոմիսլավ Նիկոլիչի հետ
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Նախագահ Սերժ Սարգսյանի հրավերով հոկտեմբերի 10-ի երեկոյան պաշտոնական այցով Հայաստանի Հանրապետություն է ժամանել Սերբիայի Հանրապետության Նախագահ Տոմիսլավ Նիկոլիչը: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության եւ տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից, ՀՀ Նախագահի նստավայրում այսօր տեղի է ունեցել Սերբիայի Նախագահի դիմավորման պաշտոնական արարողությունը, որին հաջորդել է երկու երկրների նախագահների երկկողմ ձևաչափով հանդիպումը:
Ողջունելով բարձրաստիճան հյուրին՝ Նախագահ Սերժ Սարգսյանն ընդգծել է, որ հայ-սերբական բարեկամությունը խորը արմատներ ու պատմություն ունի, և այդ պատմության մեջ բարեկամության բազմաթիվ դրսևորումներ կան, որոնք լավ հիմք են այսօր միջպետական հարաբերությունները խորացնելու և ամրապնդելու համար: Սերժ Սարգսյանը հույս է հայտնել, որ Սերբիայի Նախագահի այցը նոր խթան կհաղորդի հայ-սերբական քաղաքական երկխոսությանը և երկկողմ համագործակցության օրակարգն առաջ մղելու գործին:
Տոմիսլավ Նիկոլիչը շնորհակալություն է հայտնել Նախագահ Սերժ Սարգսյանին ջերմ ընդունելության համար և նշել, որ Սերբիայի Նախագահի պաշտոնում ընտրվելուց հետո, իր համար կարևոր է եղել Հայաստանի և Սերբիայի միջև հարաբերությունների զարգացումը, որը, Նախագահ Նիկոլիչի խոսքով, այսօր բավարար մակարդակի վրա չէ: Սերբիայի Նախագահը վստահեցրել է, որ իր երկիրը կներդնի առավելագույն ջանքեր՝ հայ-սերբական միջպետական կապերը սերտացնելու և համագործակցությունը խորացնելու համար:
Հանդիպման ավարտին Նախագահ Սերժ Սարգսյանը Սերբիայի Նախագահ Տոմիսլավ Նիկոլիչին պարգևատրել է Փառքի շքանշանով՝ Հայաստանի Հանրապետություն պաշտոնական այցի առթիվ և ի նշանավորումն հայ-սերբական ավանդական բարեկամության: Նախագահ Տոմիսլավ Նիկոլիչը փոխադարձաբար Նախագահ Սերժ Սարգսյանին պարգևատրել է Սերբիայի Հանրապետության շքանշանով:

Президент Армении Серж Саргсян встретился с президентом Сербии ТомиславомНиколичем
По приглашению президента Армении Сержа Саргсяна вечером 10 октября в Армению с рабочим визитом прибыл президент Сербии ТомиславНиколич. Как сообщили Арменпресс в пресс-службе аппарата президента РА, сегодня в резиденции президента РА состоялась официальная церемония встречи президента Сербии, после которой состоялась встреча президентов в двустороннем формате.
Серж Саргсян отметил, что у армяно-сербской дружбы глубокие корни и богатая история, в которой немало проявлений искренней дружбы, и сегодня они служат прекрасной основой для углубления и укрепления межгосударственных отношений. Президент РА выразил уверенность, что визит главы Сербии станет новым стимулом для политического диалога и новой повестки сотрудничества.
ТомиславНиколич поблагодарил Сержа Саргсяна за оказанный прием и отметил, что после избрания на пост президента Сербии он считает для себя важным развитие отношений между Сербией и Арменией, что, по его мнению, сегодня на достаточно удовлетворительном уровне. Он заверил, что его страна приложит максимум усилий для укрепления двусторонних межгосударственных отношений и углубления сотрудничества.
В завершение встречи Серж Саргсян наградил ТомиславаНиколича орденом Почета - в честь встречи и в знак традиционной армяно-сербской дружбы. ТомиславНиколич в свою очередь наградил Сержа Саргсяна Орденом Сербской республики.