Մեքսիկայում ձերբակալել են խոշորագույն թմրակարտելներից մեկի պարագլխին
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մեքսիկայում ձերբակալել են «Խուարես» թմրակարտելի՝ երկրում ամենախոշոր հանցախմբերից մեկի պարագլխին, տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը՝ հղում անելով Associated Press գործակալությանը: 51-ամյա Վիսենտե Կարիլյո Ֆուենտեսը բռնվել է Տորեոն քաղաքում:
Նրան բռնելու համար Մեքսիկայի իշխանությունները պարգեւատրում էին առաջարկում 30 մլն պեսոյի (2,2 մլն դոլարի) չափով: Վճարվել է արդյոք այդ գումարը, չի հաղորդվում: Չեն բացահայտվում նաեւ նրա ձերբակալման գործողության մանրամասները: Հայտնի է, որ Վիսենտե Ֆուենտեսը կարտելը գլխավորել է 1997 թվականին՝ եղբոր՝ Ամադո Կարիլյո Ֆուենտեսի մահվանից հետո:
«Խուարեսը» Մեքսիկայի խոշորագույն թմրակարտելներից մեկն է, որը հաստատվել է Սյուդադ-Խուարես քաղաքում: Այն գործում է երկրի 21 նահանգներում: Այդ կազմակերպությունն զբաղվում է ԱՄՆ-ին եւ Եվրոպային թմրանյութերի մատակարարմամբ: 2007 թվականից այն «Սինալոա» կարտելի դեմ պայքարում է Խուարես նահանգի նկատմամբ հսկողության համար: Այս երկու կազմակերպությունների միջեւ պայքարը հազարավոր մարդկանց կյանք է խլել Չիուաուա նահանգում:

В Мексике поймали главаря одного из крупнейших наркокартелей
В Мексике арестовали лидера наркокартеля «Хуаресե, одного из самых крупнейших в стране, сообщает Арменпресс со ссылкой на Lenta.ru. 51-летний Висенте Каррильо Фуэнтес (Vicente Carrillo Fuentes) был задержан в городе Торреон.
За его поимку мексиканские власти предлагали награду в 30 миллионов песо (2,2 миллиона долларов). Была ли выплачена эта сумма, не сообщается. Не раскрываются также и подробности операции по задержанию.
Известно, что Висенте Фуэнтес возглавил картель в 1997 году, после смерти брата Амадо Каррильо Фуэнтеса, известного как «Властелин небесե. Это прозвище он получил после того, как провез в США на самолете крупную партию наркотиков.
«Хуарес» — один из крупнейших мексиканских наркокартелей, базирующийся в городе Сьюдад-Хуарес, действует в 21 штате страны. Эта организация занимается поставками наркотиков в США и Европу. С 2007 года она ведет активную войну с картелем «Синалоаե за контроль над штатом Хуарес. Борьба между этими двумя организациями привела к гибели тысяч людей в штате Чиуауа.