Շահինյանը կմնա որպես օլիմպիզմի խորհդանիշ. Թոմաս Բախ
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայ առաջին օլիմպիական չեմպիոն Հրանտ Շահինյանի անվան օլիմպիական հերթափոխի մարզադպրոցի բակում պաշտոնապես բացվեց Շահինյանի արձանը: Հանդիսավոր արարողությանը ներկա էին Միջազգային օլիմպիական կոմիետի նախագահ Թոմաս Բախը, Հայաստանի ազգային օլիմպիական կոմիտեի նախագահ Գագիկ Ծառուկյանը և Եվրոպական օլիմպիական կոմիտեի նախագահ Պատրիկ Հիկեն:
Հրանտ Շահինյանի այրին` տիկին Էմման, ողջունելով ներկաներին, շնորհակալություն հայտնեց արձանի ստեղծման համար: «Շահինյանի մարդկային որակները չես չափի մետրով կամ կշեռքով: Ֆիզկուլտուրա և հոգևոր կուլտուրա, այս ամենը համապատասխանում էր Հրանտ Շահինյանին»,-ասաց Շահինյանի այրին:
ՀԱՕԿ նախագահ Գագիկ Ծառուկյանը նշեց, որ Շահինյանի օրինակը վարակիչ պետք է լինի երիտասարդ սերնդի համար: «Այսօր մենք իրականություն դարձցրեցինք տիկին Էմմայի ցանկությունը, վառ պահելով իր սիրելի ամուսնու անունը և հիշականը: Այսօր Շահինյանի ազգանվան կրողները հպարտությամբ կհիշեն նրան: Շահինյանը մեծության է ողջ հայ ազգի համար»,-ընդգծեց Ծառուկյանը:
Օլիմպիական խաղերի չեմպիոն, ՄՕԿ նախագահ Թոմաս Բախը իր խոսքը սկսեց ներկաներին հայերեն «բարի լույս» մաղթելով: «Այսօր բոլոր հայերը կարող են հպարտ լինել, ամբողջ օլիմպիական շարժումը կարող է հպարտ լինել: Քանի որ այսօր մենք հարգանքի տուրք ենք մատուցում մեծագույն օլիմպիական չեմպիոններից մեկին: Նրանք մեր արժեքների խորհրդանիշներն են: Շահինյանն այն մեծ չեմպիոններից մեկն է, ում Հայաստանը տվել է աշխարհին: Շահինյանը կմնա որպես օլիմպիզմի խորհդանիշ: Հայերը կարող են հպարտ լինել իրենց մարզիներով: Գուցե Հայաստանը փոքր է և ունի քիչ բնակչության, սակայն Հայաստանը երկիր է, որն ունի մեծ սիրտ…»,-ասաց Բախը:
Հայ առաջին օլիմպիական չեմպիոն Հրանտ Շահինյանի արձանը պատրաստված է մոնոլիտ` ամբողջական բազալտից, այն ունի 5 մետր բարձրություն և կշռում է 31 տոնա: Արձանի ճարտարապետը Սարգիս Սարդարյանն է:

Грант Шагинян останется символом олимпизма: Томас Бах
Сегодня состоялась официальная церемония открытия памятника первому олимпийскому чемпиону Армении Гранту Шагиняну: памятник установлен во дворе спортшколы олимпийской смены имени Гранта Шагиняна. На церемонии присутствовали председатель Международного олимпийского комитета Томас Бах, председатель Национального олимпийского комитета Армении Гагик Царукян и председатель Европейского олимпийского комитета Патрик Хике.
Вдова Гранта Шагиняна г-жа Эмма, приветствовав присутствующих, выразила благодарность за создание этого памятника. «Человеческие качества Шагиняна не измеришь ни метром, ни весами. Физкультура и духовная культура, все это соотносилось с Грантом Шагиняном»,- сказала Эмма Шагинян.
Председатель НОКА Гагик Царукян отметил, что пример Шагиняна заразителен для молодого поколения. «Сегодня мы воплотили в жизнь желание г-жи Эммы, увековечив имя и память ее любимого супруга. Грант Шагинян был величиной для всей армянской нации», - подчеркнул Царукян.
Чемпион Олимпийских игр, председатель МОК Томас Бах, прежде всего, пожелал собравшимся «доброго утра» на армянском языке. «Сегодня все армяне, все олимпийское движение может испытывать гордость, поскольку мы воздаем дань уважения одному из великих олимпийских чемпионов. Они - символы наших ценностей. Шагинян был одним из тех великих чемпионов, которых миру подарила Армения. Шагинян остается как символ олимпизма. Армян могут гордиться своими спортсменами. Может, Армения и маленькая страна и имеет небольшое население, однако, у Армении - большое сердце», - сказал Бах.
Памятник первому олимпийскому чемпиону Армении Гранту Шагиняну изготовлен из монолитного куска базальта (высотой 5 метров, весом 31 т). Архитектор памятника Саргис Сардарян.