Ադրբեջանական բանակի չոր օրապահիկում հայկական ուտեստ է նախատեսված
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարությունը խոշորամասշտաբ զինավարժանքներին մասնակցող իր զինծառայողների չոր օրապահիկում նախատեսել է նաեւ հայկական ճաշատեսակ:
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը` վկայակոչելով haqqin.az լրատվական կայքը, թուրքական բանակի մասնակցությամբ օրերս Ադրբեջանում անցկացվող զինավարժանքների ժամանակ անձնակազմն առաջին անգամ չոր օրապահիկի տեսքով ստացել է նաեւ կոնսերվացված հայկական տոլմա: Հայկական այդ ազգային ճաշատեսակը ադրբեջանցի եւ թուրք զինծառայողները ճաշակել են սմբուկով, լոլիկով, պղպեղով եւ կաղամբով պատրաստված տեսքով:
Ադրբեջանի ՊՆ-ում համոզված են, որ հայկական այդ ճաշատեսակը բարձրացնում է զինվորներին տրվող սննդի էներգետիկ արժեքը:
Հայկական տոլմա ճաշատեսակի անվանունը ծագում է հին հայերեն «տոլ»` «խաղողի տերեւ» եւ «լցոնել» բառերից: Հայաստանում հնում տարածված են եղել խաղողի տերեւով փաթաթված, ինչպես նաեւ տարբեր բանջարեղենի եւ մրգերի մեջ լցոնված տոլմայի տեսակները, որոնք պատվավոր տեղ են զբաղեցնում նաեւ ժամանակակից հայկական խոհանոցում:

В сухом пайке азербайджанской армии значатся и блюда армянской кухни
Министерство обороны Азербайджана предусмотрело в сухом пайке военнослужащих, участвующих в широкомасштабных учениях, также блюда армянской кухни.
Как сообщает Арменпресс, ссылаясь на информационный сайт haqqin.az, на днях во время военных учений в Азербайджане с участием турецкой армии личный состав впервые получил в качестве сухого пайка консервированную армянскую толму. Азербайджанские и турецкие военнослужащие отведали национальное армянское блюдо – толму в виде фаршированных баклажанов, помидоров, перца и капусты.
В азербайджанском МО убеждены в том, что армянская толма повышает энергетическую ценность пищи военнослужащих.
Название армянской толмы происходит от древнеармянского «тол» - из слов «виноградные листья» и «фаршировать». В старину в Армении были распространены виды толмы в виноградных листьях, а также в виде фаршированных овощей, фруктов, которые занимают почетное место и современной армянской кухне.