ԵՄ-ն Հայաստանին 2014-2017թթ. ընթացքում կտրամադրի 140-170 մլն եվրո
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԵՄ անդամների, գործընկեր երկրների ու Եվրոպական խորհրդարանի հետ խորհրդատվությունից հետո Եվրոպական հանձնաժողովը որոշում է ընդունել առաջիկա տարիների ընթացքում ֆինանսավորել Հարեւանության եվրոպական քաղաքականության շրջանակներում գործընկերներին: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, վկայակոչելով Եվրամիության պաշտոնական էջը, փաթեթը ներառում է ծրագրային փաստաթղթեր Ալժիրի, Հայաստանի, Ադրբեջանի, Բելառուսի, Հորդանանի, Լիբանանի, Մարոկոյի, Թունիսի, ինչպես նաեւ արեւելյան ու հարավային հարեւանների տարածաշրջանային համագործակցության համար: Ծրագրի ընդհանուր ծավալը կազմում է ավելի քան 5.5 մլրդ եվրո:
Հայաստանի համար 2014-2017թթ. ընթացքում 140-170 մլն եվրո կտրամադրվի հետեւյալ ոլորտների համար՝ մասնավոր հատվածի զարգացում, պետական կառավարման եւ արդարադատության համակարգի բարեփոխում:
«Հարեւանության երկրների հետ մեր հարաբերությունները միշտ առաջնահերթության թվում էին: Մենք ամուր կապեր ունենք այս երկրների հետ, եւ մենք կարեւոր դեր ենք խաղում՝ օգնելով նրանց հաղթահարել քաղաքական ու տնտեսական խնդիրները, որոնց հետ նրանք բախվում են: Մենք ձգտում ենք նրանց կողքին գտնվել խաղաղության, ժողովրդավարության եւ սոցիալ-տնտեսական զարգացման ճանապարհին»,- հայտարարել է ԵՄ գերագույն ներկայացուցիչ Քեթրին Էշթոնը:
Եվրահանձնակատար Շտեֆան Ֆյուլեն էլ հայտարարել է, որ օգնության առաջնահերթությունները հիմնվել են սերտ երկխոսության հիմքի վրա` հետաքրքրված բոլոր կողմերի մասնակցությամբ, պատասխանատվության եւ գործընկերության ոգով: «Ֆինանսավորումը կօգնի նրանց լուծել հիմնական խնդիրները, որոնց բախվում են այդ երկրների հասարակությունները»,- հայտարարել է նա:

ЕС предоставит Армении в 2014-2017 году 140-170 млн евро
Еврокомиссия после консультацией со странами-членами и партнерами Евросоюза, а также с Европарламентом приняла решение в течение ближайших лет финансировать своих партнеров в рамках политики Европейского соседства. Как сообщает Арменпресс, ссылаясь на официальную страницу ЕС, пакет включает в себя программные документы о региональном сотрудничестве с Алжиром, Арменией, Азербайджаном, Беларусью, Иорданией, Ливаном, Марокко. Тунисом, а также с восточными и южными соседями. Общий объем программы составляет более 5,5 млрд евро.
Армении в 2014-2017 году будет предоставлено 140-170 млн евро на следующие сферы: развитие частного сектора, реформирование систем государственного управления и юстиции.
«Наши отношения со странами «соседства» всегда были для нас в числе приоритетов. Мы имеем тесные связи с этими странами и играем важную роль, помогая им преодолеть политические и экономические проблемы, с которыми они сталкиваются. Мы стремимся быть рядом с ним на пути к миру, демократии и социально-экономическому развитию», - сказала Верховный представитель ЕС Кэтрин Эштон.
А Еврокомиссар Штефан Фюле заявил, что приоритеты содействия основаны на тесном диалоге с участием всех заинтересованных сторон, в духе ответственности и партнерства. «Финансирование поможет решить основные проблемы, с которыми сталкиваются общественности этих стран», - сказал он.