ԵՄ-ն Հայաստանին 2014-2017թթ. ընթացքում կտրամադրի 140-170 մլն եվրո
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԵՄ անդամների, գործընկեր երկրների ու Եվրոպական խորհրդարանի հետ խորհրդատվությունից հետո Եվրոպական հանձնաժողովը որոշում է ընդունել առաջիկա տարիների ընթացքում ֆինանսավորել Հարեւանության եվրոպական քաղաքականության շրջանակներում գործընկերներին: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, վկայակոչելով Եվրամիության պաշտոնական էջը, փաթեթը ներառում է ծրագրային փաստաթղթեր Ալժիրի, Հայաստանի, Ադրբեջանի, Բելառուսի, Հորդանանի, Լիբանանի, Մարոկոյի, Թունիսի, ինչպես նաեւ արեւելյան ու հարավային հարեւանների տարածաշրջանային համագործակցության համար: Ծրագրի ընդհանուր ծավալը կազմում է ավելի քան 5.5 մլրդ եվրո:
Հայաստանի համար 2014-2017թթ. ընթացքում 140-170 մլն եվրո կտրամադրվի հետեւյալ ոլորտների համար՝ մասնավոր հատվածի զարգացում, պետական կառավարման եւ արդարադատության համակարգի բարեփոխում:
«Հարեւանության երկրների հետ մեր հարաբերությունները միշտ առաջնահերթության թվում էին: Մենք ամուր կապեր ունենք այս երկրների հետ, եւ մենք կարեւոր դեր ենք խաղում՝ օգնելով նրանց հաղթահարել քաղաքական ու տնտեսական խնդիրները, որոնց հետ նրանք բախվում են: Մենք ձգտում ենք նրանց կողքին գտնվել խաղաղության, ժողովրդավարության եւ սոցիալ-տնտեսական զարգացման ճանապարհին»,- հայտարարել է ԵՄ գերագույն ներկայացուցիչ Քեթրին Էշթոնը:
Եվրահանձնակատար Շտեֆան Ֆյուլեն էլ հայտարարել է, որ օգնության առաջնահերթությունները հիմնվել են սերտ երկխոսության հիմքի վրա` հետաքրքրված բոլոր կողմերի մասնակցությամբ, պատասխանատվության եւ գործընկերության ոգով: «Ֆինանսավորումը կօգնի նրանց լուծել հիմնական խնդիրները, որոնց բախվում են այդ երկրների հասարակությունները»,- հայտարարել է նա:

The Commission sets out cooperation priorities for the Eastern and the Southern Neighbourhood for coming years
YEREVAN, SEPTEMBER 8, ARMENPRESS. Following consultation with partner countries, EU member States and the European Parliament, the European Commission has taken decisions providing important EU funding to the partners in the EU Neighbourhood in the coming years. This package includes programming documents for Algeria, Armenia, Azerbaïjan, Belarus, Jordan, Lebanon, Libya, Morocco and Tunisia, as well as for regional cooperation in both the Eastern and Southern neighbourhood and for European Neighbourhood-Wide programmes. The total amount of these programmes is over €5,5 billion, report «Armenpress» citing by official page European Union. Armenia: the indicative allocation for the period 2014-2017 is between €140,000,000-€170,000,000. The three priority sectors of intervention to be financed through this envelope are the following.
Catherine Ashton said: "Our relationship with the countries in our Neighbourhood has always been one of my priorities. We have strong links with these countries and an important role to play in helping them deal with the political and economic challenges they face. We are committed to accompany them on their path to peace, democracy and socio-economic development."
Štefan Fule, European Commissioner for Enlargement and Neighbourhood Policy, said: "Ambition and commitment to reforms will guide the massive EU funding for our Neighbours for the coming years. Priorities for support have been established through close dialogue with our partners, involving all the relevant stakeholders, in the spirit of ownership and partnership. The funding will help them address key challenges their societies are facing".