ԱՄՆ պետդեպը Սարգսյան-Քերի-Ալիեւ հանդիպման վերաբերյալ հայտարարություն է տարածել
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ուելսի Նյուպորտ քաղաքում կայացած Սարգսյան-Քերի-Ալիև հանդիպման ժամանակ ԱՄՆ պետքարտուղար Ջոն Քերին խորը մտահոգությունն է հայտնել հայ-ադրբեջանական շփման գծում տեղի ունեցած վերջին բռնությունների առիթով և կոչ է արել կողմերին ավելի պաշտոնական բանակցային գործընթաց թևակոխել: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին նշվում է Միացյալ Նահանգների պետքարտուղարության տարածած պաշտոնական հաղորդագրությունում:
«ԱՄՆ պետքարտուղար Քերին Նյուպորտում` ՆԱՏՕ-ի գագաթնաժողովի ժամանակ, հանդիպել է Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Սերժ Սարգսյանի և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ` քննարկելու Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման ջանքերը: Նա խորը մտահոգությունն է հայտնել շփման գծում տեղի ունեցած վերջին բռնությունների առիթով, որոնք նշանավորեցին հակամարտության ամենաշատ զոհեր տված ժամանակաշրջանը 1994 թվականի զինադադարի հաստատումից ի վեր:
Միացյալ Նահանգները հավատում է, որ թշնամանքի դադարեցումը, ինչպես նաև Հայաստանի և Ադրբեջանի հարաբերությունների կարգավորումը խաղաղություն և բարգավաճում կբերեն երկու երկրների ժողովուրդներին, կնպաստեն կայունության հաստատմանը Հարավային Կովկասում: Այս նպատակով, պետքարտուղար Քերին կոչ է արել նախագահներին խստորեն հարգել հրադադարը և լրացուցիչ քայլեր ձեռնարկել իրենց երկրների հասարակություններին խաղաղությանը նախապատրաստելու ուղղությամբ: ԱՄՆ պետքարտուղարը նաև կոչ է արել երկու երկրների նախագահներին աշխատել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների հետ, ովքեր հանձնառու են հիմնախնդրի խաղաղ և տևական կարգավորման նպատակով աջակցել կողմերին: Միաժամանակ` նա ողջունել է նախագահների պատրաստակամությունը` կարգավորման հիմնական տարրերի շուրջ երկխոսության շարունակականության հարցում:
Քերին հորդորել է Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահներին ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահների հովանու ներքո մտնել ավելի պաշտոնական բանակցային գործընթացի մեջ` այնպես, ինչպես առաջակել էր ԵԱՀԿ գործող նախագահող Շվեյցարիան: ԱՄՆ պետքարտուղարը վստահեցրել է, որ գործընթացի շարունակականությունը կհանգեցնի կողմերի միջև վստահության հաստատմանն ու խաղաղությանը, որին արժանի են տարածաշրջանի ժողովուրդները»,- հայտնում է ԱՄՆ պետդեպը:

YEREVAN, SEPTEMBER 5, ARMENPRESS. The U.S. Secretary of State John Kerry met with President of Armenia Serzh Sargsyan and President of Azerbaijan Ilham Aliyev at the NATO Summit in Newport, Wales and called on the sides to enter into a more formal negotiation process under the auspices of the Minsk Group Co-Chairs. As reports “Armenpress”, this was stated in the recent press statement issued by the U.S. Department of State. The statement runs as follows:
“Secretary Kerry met with President of Armenia Serzh Sargsyan and President of Azerbaijan Ilham Aliyev at the NATO Summit in Newport, Wales to discuss efforts to resolve the conflict in Nagorno-Karabakh. He expressed his strong concern for the recent violence along the Line of Contact, marking the deadliest period in the conflict since the 1994 ceasefire took effect.
The United States believes that the cessation of hostilities and the normalization of relations between Armenia and Azerbaijan will bring peace and prosperity to the peoples of both countries, and will contribute to stability in the South Caucasus. With these goals in mind, Secretary Kerry urged the Presidents to strictly respect the ceasefire and take additional steps to prepare their publics for peace.
Secretary Kerry encouraged the Presidents to work with the OSCE Minsk Group Co-Chairs, who are committed to helping the sides reach a peaceful and lasting settlement. He also applauded the Presidents for agreeing to continue their dialogue on key elements of a settlement. He called on the sides to enter into a more formal negotiation process under the auspices of the Minsk Group Co-Chairs as proposed by the Swiss Chairman-in-Office at the OSCE. A sustained process is necessary to increase trust between the sides and build momentum towards a lasting peace that the people of the region deserve.”