Հունաստանի խորհրդարանում ցեղասպանության ժխտումը քրեականացնող օրինագիծը կքվեարկվի շաբաթվա վերջին
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հունաստանի խորհրդարանում քննարկման դրված Ցեղասպանության ժխտումը քրեականացնող օրինագծի լրամշակված տարբերակն արժանացել է պատգամավորների մեծամասնության հավանությանը: «Այլատյացության դեմ պայքար» անունը կրող օրինագիծը, որը պահանջում է Հունաստանի տարածքում քրեական պատասխանատվության ենթարկել ոչ միայն հրեաների, այլեւ հայերի եւ պոնտոսի հույների ցեղասպանության ժխտումը, քվեարկության կդրվի ուրբաթ օրը` սեպտեմբերի 5-ին:
«Արմենպրես»-ի հետ զրույցում Աթենքում հրապարակվող «Ազատ օր» պարբերականի գլխավոր խմբագիր Հռիփսիմե Հարությունյանն ասաց, որ սկբնական շրջանում քննարկվում էր օրինագիծը աշնանային նստաշրջան տեղափոխելու հարցը, սակայն խորհրդարանում ակտիվ քննարկումների արդյունքում վերջին պահին ընդունվել է օրինագծի լրամշակված տարբերակը:
«Օրինագծի լրամշակված տարբերակում Հունաստանի արդարադատության նախարարությունն էական բարելավումներ է կատարել եւ հատկապես կենտրոնացել Ցեղասպանության պարագայի վրա: Օրինագծով արգելվում է հերքել Հունաստանի խորհրդարանի կողմից ճանաչված ցեղասպանությունները: Արդարադատության նախարար Հարալամբոս Աթանասիուն իր ելույթում ասաց, որ օրինագիծն առաջին հերթին պաշտպանում է ժողովրդավարությունն ու պայքարում խտրականության եւ անհանդուրժողականության դեմ»,- ասաց Հռիփսիմե Հարությունյանը:
Վեց կետից բաղկացած օրենքի նախագիծը նախատեսում է դրամական խոշոր տուգանք և բանտարկություն այն անձանց նկատմամբ, ովքեր դիտավորյալ կստորացնեն, կնվաստացնեն և կժխտեն միջազգային դատարաններում և Հունաստանի խորհրդարանի կողմից ճանաչված ցեղասպանությունները, մարդկության դեմ կատարված հանցագործությունները:
Խորհրդարանի 101 պատգամավորներից 51-ի կողմ քվեարկելու պարագայում օրենքի նախագիծը կընդունվի:
Հարությունյանի գնահատմամբ, հայ համայնքի հետ հանդիպումների ժամանակ պարզվել է, որ խորհրդարանի մեծամասնությունը կողմ է օրենքի ընդունմանը: Օրենքի լրամշակված տարբերակի ընդունմանը խորհրդարանում առկա երկու կուսակցություն կողմ է քվեարկել, երկուսը` դեմ, եւս մեկ կուսակցություն` ձեռնպահ:
Հունաստանի խորհրդարանը ճանաչել է Հայոց ցեղասպանությունը, իսկ ապրիլի 24-ը ճանաչել հիշատակի օր: Յուրաքանչյուր տարի ապրիլի 24-ին Հունաստանի կառավարությունը 3 խոշոր քաղաքներում կազմակերպում է հիշատակի միջոցառումներ:

Bill on criminalization of denial of Armenian Genocide to be discussed at Greek parliament at the end of the week
YEREVAN, SEPTEMBER 3, ARMENPRESS: The amended version of the bill on criminalization of the denial of the Armenian Genocide, which has been proposed for discussion at the Greek parliament, has deserved the approval of the majority of the MPs. The bill called “Fight against Xenophobia”, which requires criminal liability in case of denying not only the genocide of the Jews but Armenians and Pontic Greeks as well, will be discussed on Friday – September 5.
“In the amended version of the bill the Justice Ministry of Greece has implemented essential reforms and has predominantly focused on the case of the genocide. The bill forbids denial of the genocides recognized by the Greek parliament. GreekMinisterofJustice Atanasiu Haralambosstated in his speech that the bill first defends the democracy and fights against discrimination and intolerance”, Editor-in-Chief of “Free Day” (“Azat Or”) periodical Hripsime Harutyunyantold Armenpress.
The bill, which consists of six points, defines monetary penalty and prison for the persons, who will intentionally humiliate and deny at international courts the genocides recognized by the Greek parliament, as well the other crimes committed against humanity.
The bill will be adopted if the 101 out of the 51 PMs vote for it.
Accoridng to Hripsime Harutyunyan, during the meetings with the Armenian community it has turned out that the majority of the parliament is for adopting of the bill.
The parliament of Greece has recognized the Armenian genocide and every year on 24th ofApril the Greek government organizes memorial events in three big cities.