Երևանում քննարկվեցին միջուկային զինաթափման ոլորտում Հայաստանի և Ղազախստանի համատեղ ջանքերը
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանում Ղազախստանի Հանրապետության դեսպանության և Եվրոպական ինտեգրման կազմակերպության նախաձեռնությամբ օգոստոսի 27-ին Երևանում տեղի ունեցավ «Միջուկային զինաթափում։ Միջազգայինհարթակում Հայաստանի և Ղազախստանի համատեղ ջանքերը» թեմայով կլոր-սեղանքննարկում: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` քննարկմանը ներկա էր Հայաստանում Ղազախստանի արտակարգ և լիազոր դեսպան Այիմդոս Բոզժիգիտովը, ում խոսքով` միջուկային զենքից հրաժարվելու շնորհիվ իր երկիրը պատասխանատու և հուսալի գործընկեր է դարձել միջազգային հարթակում:
«Ղազախստանի Հանրապետության կառավարության կշռադատված և հեռատես քաղաքականության շնորհիվ այսօր Ղազախստանը միջազգային հարթակում իր դիրքն է ամրապնդել որպես պատասխանատու և հուսալի գործընկեր: Այսօր մենք մասնակցում են ինչպես տարածաշրջանային, այնպես էլ միջազգային շատ հարցերի կարգավորման գործընթացում: Առաջին քայլերից մեկը, որը գնահատվեց միջազգային հանրության կողմից, աշխարհում իր չափերով չորրորդ միջուկային զենքից հրաժարումն էր»,- ասաց դեսպանը` բարձր գնահատելով նաև Հայաստանի աջակցությունը միջուկային զենքի տարածման դեմ պայքարում:
Նրա խոսքով` 2009 թվականին Գլխավոր վեհաժողովի կողմից բանաձև է ընդունվել օգոստոսի 29-ը միջուկային զենքի հակազդեցության օր հռչակելու մասին, բանաձև, որի համահեղինակն է եղել Հայաստանը: Ուստի Ղազախստանը շատ բարձր է գնահատումն նման աջակցությունը:
Մինչ օրս միայն երկու միջուկային զենք է օգտագործվել պատերազմի ընթացքում, երկուսն էլ Միացյալ Նահանգների կողմից Երկրորդ համաշխարհային պատերազմի ավարտից առաջ: Միայն մի քանի երկիր ունեն այդպիսի զենք կամ կասկածվում են դրանց ստեղծելու փորձեր անելու մեջ։ Պայթեցրած միջուկային զենք ունեցող և իրենց այդպիսի զենք ունենալը հաստատող երկրներն են Ամերիկայի Միացյալ Նահանգները, Ռուսաստանի Դաշնությունը, Միացյալ Թագավորությունը, Ֆրանսիան, Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետությունը, Հնդկաստանը, Պակիստանը և Հյուսիսային Կորեան։ Բացի այդ, ենթադրվում է, որ Իսրայելը նույնպես տիրապետում է միջուկային զենքի, սակայն նա չի ընդունում դա։ Ենթադրվում է նաև, որ միջուկային զենք ստեղծելու փորձեր է անում Իրանի Իսլամական Հանրապետությունը։
Միջուկային զենքից հրաժարված երկրներ
1989թ. ՀԱՀ նորընտիր նախագահ Ֆրեդերիկ դե Կլերկի կոչով այդ երկիրը հրաժարվեց միջուկային զենքից` խուսափելու համար միջազգային հանրության կողմից սպառնացող մեկուսացումից և պատժամիջոցներից: 1992թ. երեք երկրներ` Ուկրաինան, Բելառուսը և Ղազախստանը, որոնք իրենց տարածքում ԽՍՀՄ-ից ժառանգություն մնացած միջուկային զենք ունեին, միացան Միջուկային զենքի չտարածման մասին պայմանագրին: Պայմանագրի ստորագրումից հետո նրանց տարածքում տեղակայված միջուկային զենքը փոխանցվեց ԽՍՀՄ իրավահաջորդ Ռուսաստանին։
Վերջին տարիներին փոփոխական հաջողությամբ բանակցություններ են վարվում նաև Հյուսիսային Կորեայի հետ` փորձելով համոզել հրաժարվել միջուկային զենքից։
Միջուկային անվտանգությամբ զբաղվող միջազգային կազմակերպություները
Դրանցից ամենահայտնին Ատոմային էներգիայի միջազգային գործակալությունն է (ԱԷՄԳ), որը հիմնադրվել է 1957 թվականին` ատոմային էներգիայի խաղաղ օգտագործման ոլորտում համագործակցության զարգացման համար, որպես ՄԱԿ-ի համակարգում գործող միջկառավարական կազմակերպություն և այսօր միավորում է ավելի քան 100 երկիր։ Կազմակերպության հիմնական գործառույթներից է անդամ երկրներում միջուկային ծրագրերի նկատմամբ վերահսկողությունը` դրանց խաղաղ ուղղվածության մեջ համոզվելու նպատակով:

В Ереване обсуждались совместные усилия Армении и Казахстана в сфере ядерного разоружения
В Ереване по инициативе посольства Казахстана в Армении и Организации «Европейская интеграция» 27 августа состоялся круглый стол-обсуждение на тему «Ядерное разоружение. Совместные усилия Армении и Казахстана на международной арене». Как сообщает Арменпресс, на обсуждении присутствовал Чрезвычайный и Полномочный посол Казахстана в РА Айимдос Бозжигитов, по словам которого, благодаря отказу от ядерного оружия его страна стала ответственным и надежным партнером на международной арене.
«Благодаря взвешенной и дальновидной политике правительства Казахстана, сегодня наша страна укрепила свои позиции на международной арене как ответственный и надежный партнер. Сегодня мы участвуем как в процессах решения региональных, так и многих международных вопросов. Первым нашим шагом, который был оценен международным сообществом, стал отказ от ядерного оружия, по численности 4-го в мире», - сказал посол, высоко оценив содействие Армении в борьбе с распространением ядерного оружия.
Напомнив, в 2009 году Генеральная Ассамблея ООН приняла резолюцию о провозглашении 29 августа Международным днем действий против ядерных испытаний. соавтором которой была Армения, посол еще раз подчеркнул, что Казахстан очень высоко оценивает помощь Армении.
До сего дня дважды в мире использовалось ядерное оружие и оба раза со стороны Соединенных Штатов - после второй мировой войны. Только несколько стран в мире обладают ядерным оружием или подозреваются в этом. Страны, имеющие ядерное оружие и подтверждающие это – США, Россия, Великобритания, Франция, Китай, Индия, Пакистан и Северная Корея.
Предполагается, что ядерным оружием располагает и Израиль, однако, он не признается в этом. Предполагается также, что попытки создать ядерное орудие предпринимаются и в Иране.
Страны, отказавшиеся от ядерного оружия
В 1989 году по призыву нового президента ЮАР Фредерик де Клерка эта страна освободилась от ядерного оружия, чтобы избежать изоляции и санкций со стороны международного сообщества.
В 1992 году Украина, Беларусь и Казахстан, которые имели на своей территории ядерное оружие, оставшееся им в наследие от СССР, присоединились к Договору о нераспространении ядерного оружия и после этого передали ядерное оружие правопреемнице СССР – России.
Международные организации, занимающиеся вопросами ядерной безопасности
Самым известным из них является МАГАТЭ, основанное в 1957 году для развития сотрудничества в сфере мирного использования атомной энергии.
В качестве межправительственной организации, действующей в системе ООН, она объединяет сегодня более 100 стран.