Սադրիչ հայտարարությունները չեն օգնում հակամարտության խաղաղ լուծմանը. Ջոն Հեֆերնը` Ալիեւի թվիթերյան գրառման մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանում ԱՄՆ դեսպան Ջոն Հեֆերնը դրական եւ օգտակար է գնահատում Սոչիում օգոստոսի 10-ին կայացած եռակողմ հանդիպումն ու ձեռք բերված պայմանավորվածությունները: «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում դեսպանը հույս հայտնեց, որ մոտ ապագայում Հայաստանի եւ Ադրբեջանի նախագահները կրկին կհանդիպեն: «Օգտակար էր, որ երկու նախագահները վերահաստատեցին հակամարտությունը խաղաղ ճանապարհով լուծելու իրենց հանձնառությունը: Նախագահների` Վիեննայում կայացած հանդիպումից հետո շատ երկար ժամանակ էր անցել: Սոչիի հանդիպումը երկար սպասված հանդիպում էր և հուսով ենք, որ առաջիկայում նրանք կրկին կհանդիպեն: Հիմնական հարցերի ուղղությամբ առաջընթացի համար մեզ անհրաժեշտ է առավել ակտիվ բանակցային գործընթաց»,- ասաց Ջոն Հեֆֆերնը:
Պատասխանելով հարցին, որ հայկական Զինված ուժերը մեկ շաբաթվա ընթացքում հակառակորդի 20 դիվերսիոն հարձակում են կանխել, իսկ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւը թվիթերյան իր միկրոբլոգում հանդես էր գալիս ռազմատենչ հայտարարություններով, մասնավորապես գրելով, որ նոր պատերազմի մեկնարկը մոտ է, դեսպանը խորհուրդ տվեց չդիմել գործողությունների, որոնք կարող են սրել իրավիճակը:
«Սադրիչ հայտարարություններն ու շփման գծի երկայնքով կատարվող հարձակումները մեծացնում են լարվածությունը կողմերի միջև և չեն օգնում հակամարտությանը խաղաղ լուծում տալու մեր ընդհանուր նպատակին: Անհրաժեշտ է, որ երկու կողմում էլ խստիվ հարգեն հրադադարը և զերծ մնան այնպիսի գործողություններից, որոնք կարող են սրել իրավիճակը»,- ասաց դեսպանը:
Օգոստոսի 10-ին Սոչիում կայացել է եռակողմ հանդիպում` ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի, Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւի եւ ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի մասնակցությամբ: Հանդիպմանը կողմերը քննարկել էին ԼՂ հակամարտության կարգավորման հարցն ու շեշտել է, որ այն պետք է լուծվի բացառապես խաղաղ ճանապարհով: Ի պատասխան Իլհամ Ալիեւի հայտարարություններին, Նախագահ Սարգսյանը հիշեցրել էր, որ ՄԱԿ-ի ընդունած 4 բանաձեւերից մեկն էլ հրադադարի ռեժիմի պահպանումն է, որը հարեւան պետությունը խախտում է գրեթե ամեն օր:

Провокационные заявления не содействуют решению конфликта: Джон Хефферн о записи Алиева в Twitter
Посол США в Армении Джон Хефферн оценивает состоявшуюся 10 августа встречу в Сочи и достигнутые договоренности как позитивные и полезные. В беседе с Арменпресс посол выразил надежду, что в ближайшее время президенты Армении и Азербайджан снова встретятся. «Полезно, что оба президента подтвердили свою приверженность мирному решению конфликта. После встречи президентов в Вене прошло много времени. Сочинская встреча – давно ожидаемая, и мы надеемся, что в ближайшее время они встретятся вновь. Для достижения прогресса по основным вопросам нам необходим более активный переговорный процесс», - сказал Хефферн.
В ответ на реплику, что армянские ВС в течение одной недели пресекли 20 диверсионных попыток противника, а президент Азербайджан в своем микроблоге в Twitter выступает с воинственными заявлениями, в частности, о том, что близко начало новой войны, посол посоветовал не предпринимать действий, которые обострили бы ситуацию.
«Провокационные заявления и нападения вдоль линии соприкосновения сил увеличивают напряженность между сторонами и не содействуют нашей цели найти мирное решение конфликта. Необходимо, чтобы обе стороны строго соблюдали режим прекращения огня и воздерживались от таких действий, которые могут обострить ситуацию», - сказал посол США в РА.
10 августа состоялась трехсторонняя встреча с участием президента Армении Сержа Саргсяна, президента Азербайджана Ильхама Алиева и президента РФ Владимира Путина. Стороны обсудили вопрос урегулирования карабахского конфликта и подчеркнули, что он должен решаться исключительно мирным путем. В ответ на заявления Ильхама Алиева, президент Серж Саргсян напомнил, что одна из 4-х резолюций ООН касается сохранения режима прекращения огня, она нарушается соседним государством почти ежедневно.