ԿԽՄԿ հայաստանյան գրասենյակը սպասում է պաշտոնական հայտի Կարեն Պետրոսյանի գործով զբաղվելու համար
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի հայաստանյան պատվիրակությունը ուսումնասիրում է օգոստոսի 7-ին Ադրբեջանի Աղբուլաղ գյուղում գերեվարված հայազգի Կարեն Պետրոսյանի գործի հետ կապված է մամուլում տեղ գտած հրապարակումներն ու խնդրի մանրամասները: «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում միջազգային կառույցի հայաստանյան պատվիրակության հաղորդակցման ծրագրի ղեկավար Զառա Ամատունին ասաց, որ կազմակերպությունը սպասում է հայտի Հայաստանի իշխանություններից, որպեսզի իր մանդատի շրջանակներում սկսի աշխատանքը: «Այդ աշխատանքն առաջին հերթին կազմակերպության Բաքվի գրասենյակի հետ կապի հաստատումն ու Պետրոսյանին այցելելու հնարավորություն ստանալն է: Առայժմ դեռ չենք ստացել հայտ Հայաստանի իշխանություններից որեւէ աշխատանք կատարելու ուղղությամբ եւ այս պահին ուսումնասիրում ենք մամուլում տեղ գտած հրապարակումները»,- ասաց Զառա Ամատունին:
Մինչ այդ, ադրբեջանական լրատվամիջոցները հերթական անգամ խախտել են Ժնեւյան կոնվենցիայի մի շարք կետեր, որոնք վերաբերում են գերի ընկած անձանց իրավունքներին: Կարեն Պետրոսյանի լուսանկարներն արդեն տարածվել են ադրբեջանական մի շարք լրատվամիջոցներով եւ նրան ներկայացնում են որպես դիվերսանտի:
Ավելի վաղ, Տավուշի սահմանամերձ Չինարիի գյուղապետ Սամվել Սաղոյանն «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում հաստատել էր, որ իրենց գյուղի բնակիչ 31-ամյա Կարեն Արտուշի Պետրոսյանը հատել է հայ-ադրբեջանական սահմանն ու գերի ընկել: Նրա գերեվարվելու մասին լուրերն ավելի վաղ տարածել էին ադրբեջանական լրատվամիջոցները` հայտնելով, որ հայ գերին հայտնաբերվել է Թովուզի շրջանի Աղբուլաղ գյուղի բնակչի կողմից: «Այդ տղան սեր ուներ խմիչքի հետ, դեռեւս հայտնի չեն սահմանը հատելու հանգամանքները, սակայն կասկածներ կան, որ նա խմած է եղել: Փորձում ենք պարզել` ինչպես է դա տեղի ունեցել»,-ասել էր Սաղոյանը:

Armenian Office of ICRC waiting for official application for engaging in Karen Petrosyan’s case
YEREVAN, AUGUST 7, ARMENPRESS. The Armenian delegation of the International Committeeof theRed Cross is studying the media publications and details in connection with the case of Karen Petrosyan, taken captive on August 7 in Aghbulagh village of Azerbaijan. In a conversation with “Armenpress”, the Program Manager for Communications of the ICRC Yerevan Office Zara Amatuni said that the organization is waiting for the application of the Armenian authorities to start the work within its mandate. “First of all, the work is connected with establishing contact with the Baku Office ofICRC and getting permission to visit Petrosyan. So far, the Armenian authorities have not addressed us to start any activity in this connection and at this point we are studying the publications spread by the media,” said Zara Amatuni.
Prior to that, the Azerbaijani media had once again violated a number of points of the Geneva Convention, concerning the rights of the captives. Karen Petrosyan’s photos have already been spread by several Azerbaijani media, presenting him as a saboteur.
Earlier it was reported that in a conversation with “Armenpress”, the Governor of the Chinari border village of Armenia’s Tavush Samvel Saghoyan confirmed that the resident of their village 31-year old Karen A. Petrosyan had crossed the Armenian-Azerbaijani border and was taken captive. The news saying that he was taken captive was previously spread in the Azerbaijani media, reporting that the Armenian hostage was discovered by the resident of Aghbulagh village of the Tovuz region. Among other things, the Governor of Chinari village Samvel Saghoyan noted: “The boy liked drinking. The circumstances of crossing the border are not clear yet. But there are suspicions that he was drunk. We are trying to clarify how it happened.”