Ադրբեջանական բանակը կորցրել է հերթական զինվորին
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ադրբեջանական բանակի դիվերսիոն գործողությունների ժամանակ զոհված զինծառայողների թիվն օրեցօր ավելանում է:Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, APA լրատվական գործակալությունը հայտնում է ադրբեջանական բանակի հերթական զինվորի զոհվելու մասին: Նշվում է, որ միջադեպը տեղի է ունեցել ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտ զորքերի շփման գծում: Ադրբեջանական բանակի զինվոր Սահիլ Յաշար օղլու Թառլանլըն մահացել է հրազենային վերքից: Դեռեւս հայտնի չէ, թե նա ինչպիսի հանգամանքներում է վիրավորվել:
Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարության մամուլի ծառայությունը հաստատել է տվյալ փաստը: Փաստի առնչությամբ գլխավոր դատախազությունը քրեական գործ է հարուցել, կատարվում է հետաքննություն:
Ադրբեջանը հաճախ թաքցնում է առաջնագծում զինադադարը խախտելու կամ զինված ուժերի կողմից իրագործած դիվերսիոն գործողություններից հետո ունեցած իր կորուստները եւ, որպես կանոն, միջադեպերին հաջորդող օրերին ներկայացնում է որպես ոչ կանոնադրական հարաբերությունների, ինքնասպանության, անվտանգության կանոնների խախտման, անզգուշության, հիվանդության կամ ճանապարհատրանսպորտային պատահարի արդյունք:
Ադրբեջանական ԶԼՄ-ների հաղորդագրությունների համաձայն, միայն վերջին երկու օրվա ընթացքում ադրբեջանական բանակի կորուստը կազմել է 6 զինծառայող, որոնցից երկուսը ներկայացվել է որպես ոչ մարտական կորուստ, կոչումով մայոր մեկ սպա էլ մահացել է հիվանդությունից:

Азербайджанская армия потеряла еще одного солдата
Число военнослужащих, погибших в результате последних диверсионных действий со стороны противника, с каждым днем увеличивается. Как сообщает Арменпресс, информационное агентство APA сообщает о смерти еще одного солдата азербайджанской армии. Отмечается, что инцидент имел место на линии соприкосновения азербайджано-карабахских сил. Солдат азербайджанской армии Сахил Яашат оглу Тарланл скончался от огнестрельной раны. Пока неизвестно, при каких обстоятельствах он был ранен.
Министерство обороны Азербайджана подтвердило этот факт, а генеральная прокуратура возбудила дело, ведется следствие.
Азербайджан часто скрывает свои потери в результате нарушения режима прекращения огня или диверсионных действий со стороны своих ВС и, как правило, представляет эти жертвы в последующие за инцидентами дни как результат неуставных отношений, самоубийства, нарушения норм безопасности, неосторожности, болезни или ДТП.
Согласно сообщениям азербайджанских СМИ, только за последние два дня потери азербайджанской армии составили 6 военнослужащих, смерть двух из них представлена как не боевая потеря, один офицер в чине майора скончался от болезни.