ԵՐԵՎԱՆ 10 ՀՈՒՆԻՍԻ ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կամենեց-Պոդոլսկ քաղաքում հունիսի 27-28-ին Ուկրաինայի հայերի միությունն ու Հայ առաքելական եկեղեցու Ուկրաինայի թեմը կազմակերպել են մի շարք միջոցառումներ:
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը` վկայակոչելով analitika.at.ua կայքը , հունիսի 27-ին տեղի կունենա միության եռամսյակային համաժողով, որտեղ կքննարկվեն միության օրակարգային հարցերն ու կմշակվի միության 3-րդ եռամսյակի գործողությունների պլանը:
Հունիսի 28-ին սուրբ Ստեփանոս եկեղեցում տեղի կունենա մատուռի օծման արարողությունը: 1930-ականներին տարածքի բոլոր եկեղեցիներն ավերվել են: Սուրբ Ստեփանոսը հրաշքով է փրկվել եւ հանդիսանում է հայկական ճարտարապետության յուրահատուկ հուշարձան: Վերանորոգումից հետո մատուռը կրկին պատկանում է հայ համայնքին: Ինչպես հայտնել է Ուկրաինայի հայերի միության նախագահ Վիլեն Շատվորյանը, եկեղեցիների վերանորոգումն ու պահպանումը տեղի հայկական համայնքի կարեւորագույն առաքելություններից մեկն է, քանի որ, համաձայն հայկական ավանդույթի, եկեղեցին ոչ միայն հանդիսանում է հոգեւոր, այլեւ մշակութային եւ կրթական կենտրոն:

28 июня – намечается чин освящения часовни в башне-колокольне Св. Степаноса, Армянского собора Св. Николая (армянская церковь XV века, в г Каменце-Подольском).
Как известно, собор в 30-х годах прошлого века был взорван. Колокольня Св.Степаноса (Стефана) чудом уцелела и является уникальным памятником армянского зодчества.В этом году собор возвращается армянской религиозной общине.
Ранее сообщалось, что строительство церквей, идентификация, восстановление и сохранение, является одним из основных направлений деятельности армянской диаспоры Украины. По словам Главы Союза армян Украины Вилена Шатворяна, согласно армянским традициям, церковь является не только духовным центром, но и выполняет роль культурного центра.