«Մանկական նոր ալիքի» այս տարվա հայաստանյան պատվիրակը հաղթելու մեծ ցանկություն ունի
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանը «Մանկական նոր ալիք-2014» մրցույթում այս տարի կներկայացնի 12-ամյա Դավիթ Վարդանյանը: Ղրիմում օգոստոսի 16-18-ն անցկացվելիք տոնին պատանին կմեկնի մարտական տրամադրությամբ և հաղթական դափնին Հայաստան բերելու ակնկալիքով:
«Արմենպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում Դավիթ Վարդանյանն ասաց, որ սկսել է երգել չորս տարեկանից` «Արևիկ» համույթում: «Նախորդ տարի ևս մասնակցել եմ «Մանկական նոր ալիք» մրցույթին, բայց չեմ անցել եզրափակիչ փուլը: Բացի այդ, մասնակցել եմ «Մանկական Եվրատեսիլ 2013»-ի հայաստանյան նախընտրական փուլին և գրավել երկրորդ տեղը: Այս տարի նույնպես չհանձնվեցի և փորձեցի մասնակցել «Նոր ալիք»-ին և, վերջապես, անցա եզրափակիչ: Շատ հպարտ եմ և շնորհակալ բոլորին` ինձ սիրելու և աջակցելու համար»,-նշեց Դավիթ Վարդանյանը:
Պատանի երգիչը Մոսկվայից Հայաստան է վերադարձել վառ տպավորություններով: «Այնտեղ շատ լավ էր, հատկապես սիրում էի երեկոները, երբ ընկերներով ուրախանում էինք»,-վերհիշում է Դավիթը:
Փոքրիկ երգիչը «Նոր ալիք»-ում հաղթելու մեծ ցանկություն ունի և հավատ: «Ցանկանում եմ գնալ և շատ լավ ելույթ ունենալ, որպեսզի բոլորին դուր գա: Ինչու ոչ` հաղթելու համար եմ գնում»,-փաստեց Դավիթ Վարդանյանը: Թե ինչ երգեր կկատարի երգիչը Ղրիմում` դեռևս հայտնի չէ, քանի որ իր կողմից մրցույթին ներկայացված երգերի ընտրությամբ զբաղվում է պրոֆեսիոնալ ժյուրին: Դավիթը սիրում է դասական երաժշտություն, երգիչներ Լուչիանո Պավարոտիին, Անդրեա Բոչելիին, նվագում է դաշնամուր: Տղային հոգեհարազատ է նաև էստրադային, փոփ, ջազային երաժշտությունը:
Այժմ պատանին սովորում է Ստեփան Ջրբաշյանի անվան երաժշտական դպրոցում, կոմպոզիցիա ուսանում Ստեփան Շաքարյանի մոտ: «Միշտ պետք է խոնարհվեմ նրա առջև: Նա այնքան է ցանկանում, որ ես մեծ կոմպոզիտոր դառնամ, այնպիսին, ինչպիսին ինքն է: Շատ բան ունեմ իրենից սովորելու»,-իր ուսուցչի մասին մեծ ոգևորությամբ է խոսում պատանի երգիչը:
Դավիթի մայրիկը` Արմինե Վարդանյանը վերհիշում է, որ իր տղան փոքր հասակից պնդում էր, որ գնալու է «Եվրատեսիլ» և հաղթելու է: Մայրիկը շատ է հուզվում, երբ իր երեխան մասնակցում է մրցույթների: «Ես ավելի շատ հուզվում եմ, երբ նա երգում է, մտածում եմ, որ ամեն ինչ իդեալական լինի, որովհետև նա կարող է դա»,-փաստեց նա:
«Մանկական նոր ալիք» մրցույթիից առաջ ծնողները Դավիթին հորդորում են լինել ուժեղ. «Դու ազգն ես ներկայացնում, պետք է հնարավորինս ամեն ինչ անես և լավ դրսևորես քեզ»:
«Հնարավոր է, որ երեխան հաղթի, որովհետև ժյուրիի անդամները ևս հավանում են նրան: Իր խորհուրդներով մեզ է օգնում նաև «Արցախի ձայներ» համույթի ղեկավար Լիրա Քոչարյանը»,-հավելեց Արմինե Վարդանյանը:
Դավիթն այս տարի էլ հավանաբար կփորձի մասնակցել հայաստանյան «Մանկական Եվրատեսիլ»-ի նախընտրական փուլին: Հույս ունի, որ այս անգամ գոնե կհաջողվի հաղթել, և ինքը Հայաստանը կներկայացնի նաև այդ մրցույթում:

Участник «Новой детской волны-2014» из Армении жаждет победы
Армению на конкурсе «Новая детская волна-2014» в этом году будет представлять 12-летний Давид Варданян, который настроен по-боевому и жаждет победы.
Как сказал в беседе с Арменпресс Давид Варданян, он с 4-х лет поет в ансамбле «Аревик». «В прошлом году я также участвовал в этом конкурсе, но не дошел до финального тура. Я участвовал в армянском отборочном этапе конкурса «Детское Евровидение-2013» и занял 2-е место. А в этом году мне, наконец, удалось пробиться в заключительный тур «Новой детской волны». Я очень рад, горд и признателен всем за их любовь и поддержку», - сказал юный конкурсант.
Давид очень хочет не просто выступить, а победить. «Я хочу поехать и прекрасно выступить, чтобы всем понравилось. И, почему нет, я еду, чтобы победить», - сказал Давид. Правда, пока неизвестно, какую песню представит Давид на этом конкурсе, поскольку отбором песен, представленных им на конкурс, занимается профессиональное жюри.
Давид не равнодушен и к классической музыке: любит слушать Лючано Паваротти, Андреа Бочелли, сам играет на фортепиано. Любит и эстраду, поп-музыку, джаз…
Давид учится в музыкальной школе имени Степана Джрбашяна, а композиции у Степана Шакаряна. «Я преклоняюсь перед ним. Он мечтает о том, чтобы я стал большим композитором, как и он. Мне есть чему поучиться у него», - говорит с любовью ученик о своем учителе.
Мама Давида Армине Варданян вспоминает, что ее сын все время говорил о том, что поедет на «Евровидение» и победит. «Я больше него волнуюсь, когда он поет, хочется, чтобы все было идеально, ведь он может это», - говорит она.
«Возможно, что он и победит, поскольку члены жюри также им довольны. А советами нам помогает руководитель ансамбля «Голоса Арцаха» Лира Кочарян», - продолжает мама Давида.
Давид и в этом году попытается участвовать в армянском отборочном туре «Детское Евровидение» и надеется на сей раз победить и получить право представлять Армению на этом конкурсе.