Հայաստանում կներդրվի կրծքագեղձի քաղցկեղի վիրահատության նոր տեսակ
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:Բազմաթիվ բժիշկ-ուռուցքաբաններ, պլաստիկ վիրաբույժներ և այլ մասնագետներ հունիսի 7-ին մասնակցեցին «Կրծքագեղձի մաստէկտոմիա և միաժամանակյա վերականգնում» թեմայով սիմպոզիումին: Միջոցառումն անկացվեց Հայ-ամերիկյան առողջության կենտրոնում: Սիմպոզիումի ընթացքում բազմաթիվ մասնագետներ հանդես եկան զեկույցներով և ելույթներով: Սիմպոզիումի համար ԱՄՆ-ից հատուկ Հայաստան ժամանած վիրաբույժ, պրոֆեսոր Արթուր Սալիբյանը ներկաներին փոխանցեց նորարարական գաղափարներ: Ներկայացվեցին նաև թեմայի վերաբերյալ տարատեսակ տեսանյութեր, ինչպես նաև քաղցկեղի վերացման նորարարարական վիրահատություն:
«Մեր կենտրոնն արդեն ունի 17 տարվա պատմություն, և այս տարիների ընթացքում մենք հասցրել ենք կրթել մեր հասարակությանը և սերմանել այն գաղափարը, որ անհրաժեշտ է դիմել բժշկին մինչև հիվանդանալը, քանի որ, մանավանդ, դարի չարիքը` քաղցկեղը, չունի բուժում, և դրա կանխարգելումը կարևոր է, ուստի, մենք պարտավոր ենք տարեկան մեկ անգամ անցնել հետազոտություն և ապահովել մեր երջանիկ և առողջ կյանքը: Այս գաղափարը մարդկանց մեջ սերմանելը երկար տարիներ է տևել»,- «Արմենպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում նշեց Հայ-ամերիկյան առողջության կենտրոնի տնօրեն Խաչանուշ Հակոբյանը:
Հակոբյանն ընդգծեց, որ մոտ 8 հազար կնոջ մոտ հայտնաբերվել է կրծքագեղձի քաղցկեղ: Ընդ որում` նրանցից շատերը դիմել են բժշկի նույնիսկ չկասկածելով, որ քաղցկեղ ունեն, սակայն չեն ունեցել խնդիրներ: «ԱՄՆ-ում շատ հայտնի բժիշկ Արթուր Սալիբյանի հետ համագործակցության սկիզբն ենք դնում այսօր: Մենք ցանկանում ենք, որ մեր հասարակությունը կարողանա օգտվել բժշկագիտության վերջին նվաաճումներից, որոնցից է, օրինակ, վիրահատության նոր տեսակը: Սա մի պլաստիկ վիրահատություն է, որը թույլ է տալիս հեռացնել կրծքագեղձի քաղցկեղն ամբողջությամբ` վաղ փուլում քաղցկեղի գոյությունը հաստատելուց հետո: Մենք անում ենք ախտորոշումը, բժիշկը հեռացնում է քաղցկեղը` պահպանելով ամփոփոխ մաշկը, տեղադրում է այնտեղ իմպլանտը և պլաստիկ կար է դնում: Կինը չի պատկերացնում անգամ, որ կրծքագեղձ չունի»,- նշեց Հակոբյանը:
Կենտրոնի տնօրենի խոսքով` վիրահատության նոր տեսակը նպաստում է, որ կինը նաև չունենա հոգեբանական խնդիրներ: «Ամբողջ աշխարհում է սա նորություն, և մեր հայրենակցի շնորհիվ մենք կարող ենք սկսել վիրահատության կիրառումը նաև Հայաստանում»,- եզրափակեց Խաչանուշ Հակոբյանը:
Հայ-ամերիկյան առողջության կենտրոնը հիմնադրվել է 1997 թվականին ամերիկահայ բարերար Ռիթա Պալեյանի և սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանի կողմից: Կենտրոնն ունի մասնաճյուղեր Երևանում և Գավառում:

В Армении будет внедрен новый вид операции рака молочной железы
Онкологи, пластические хирурги и другие специалисты 7 июня приняли участие в симпозиуме «Мастэктомия молочной железы и одновременное восстановление».
Симпозиум состоялся в Армяно-американском центре здоровья. Прибывший в Армению специально для доклада специалист из США Артур Салибян поделился с коллегами новыми идеями. Состоялся обмен различными точками зрения. Был представлен новый вид операции рака молочной железы.
«Нашему центру уже 17 лет, за это время нам удалось укрепить в обществе идею о необходимости обращаться к врачу до заболевания, поскольку запущенный рак не лечится. Так что профилактика этого заболевания века чрезвычайно важна. Мы обязаны проходить обследование раз в год. Эту идею нам пришлось укоренять в обществе много лет», - в беседе с Арменпресс сказал директор центра Хачатур Акопян.
Он сообщил, что рак груди диагностирован у 8 тысяч женщин, и многие из них даже подозревали об этом.
«Сегодня мы начинаем сотрудничать с известным в США врачом Артуром Салибяном. Мы хотим, чтобы наше общество могло пользоваться последними достижениями медицины. Это пластическая операция, которая позволяет полностью удалить опухоль на ранней стадии ее обнаружения. Мы диагностируем, хирург проводит операцию – сохранив кожу, внедрив имплант и сделав пластический шов. Женщина и не чувствует, что груди нет», - сказал Акопян.
По его словам, новая операция исключает и психологическую травму. «Это мировая новация, которая, благодаря нашему соотечественнику, сегодня доступна и в Армении», - сказал Акопян.
Армяно-американский центр здоровья основан в 1997г. американской благотворительницей Ритой Палеян и министром диаспоры Грануш Акопян. Филиалы центра открыты в Ереване и Гюмри.