Աբխազիան կվերանայի Հայաստանի հետ կապող երկաթուղու բացման հարցը. քաղաքագետ
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Աբխազիան կվերանայի Վրաստանով դեպի Հայաստան տանող երկաթուղու բացման հնարավորությունը: Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը` վկայակոչելով ՌԴ-ում լույս տեսնող «Երկրամաս» պարբերականը, այսպիսի կարծիք է հայտնել քաղաքագետ, Alte Et Certe վերլուծական գործակալության ղեկավար Անդրեյ Եպիֆանցևը: «Խոսքը չի վերաբերում Աբխազիայի ղեկավարության մեջ անունների փոփոխությանը, այլ նրան, թե ինչ իրավիճակում կգտնվի երկիրը: Հիմնական պատճառը, որ Աբխազիան չէր ցանկանում Վրաստանի հետ բացել երկաթուղային հաղորդակցությունը, այն էր, որ Աբխազիային դա ուղղակի պետք չէր»,- ասել է նա:
Քաղաքագետը նշել է, որ Աբխազիան «հեքիաթային» իրավիճակում էր հայտնվել, երբ նրա համար ամեն ինչ արվում էր: Ըստ նրա` Աբխազիային ոչինչ անել պետք չէր, քանի որ բյուջեի փողերի 80-85 տոկոսը գալիս էին Ռուսաստանից, իսկ մնացած 15 տոկոսն աբխազներն աշխատում էին ռուս զբոսաշրջիկների շնորհիվ: «Ինչի՞ համար է նրանց պետք երկաթուղին, եթե Ռուսաստանն ամեն ինչի համար վճարում է: Աբխազիայի կառավարության հրաժարականի պատճառներից մեկն էլ Մոսկվայից ելող 4 միլիարդ ռուբլի սուբսիդիայի կրճատումն էր մինչև 1 միլիարդ ռուբլի, ինչին էլ գումարվել է զբոսաշրջային մշուշոտ հեռանկարը»,- ասել է քաղաքագետը:
Նա ընդգծել է, որ եթե նախկինում Ռուսաստանը շահագրգռված էր Աբխազիա զբոսաշրջիկներ ուղարկելու հարցում, ապա հիմա ՌԴ-ն իր զբոսաշրջիկներին ավելի շատ կուղղորդի Սոչի և Ղրիմ, իսկ թե ինչ կլինի Աբխազիայի հետ, մեծ հարց է: «Հարկավոր է փող աշխատել, և աբխազները դա հասկացան, և նրանց համար արդեն ձեռնտու չէր նախկին իշխանությունը, որն ապրում էր Ռուսաստանից եկող դոտացիաների հաշվին: Հիմա նրանք ստիպված կլինեն փոխել ներդրումային օրենսդրությունը, որպեսզի հնարավորություն ունենան ավելացնել ներդրումները: Իսկ երբ օտարեկրյա ներդրողների ուշադրության կենտրոնում հայտնվեն, նրանց երկաթուղային ճանապարհ է պետք գալու»,- ասել է Եպիֆանցևը` ընդգծելով, որ այդպիսով կարող է Վրաստանի միջոցով դեպի Հայաստան տանող երկաթուղու բացման հարցը վերանայելու անհրաժեշտություն առաջանալ, ինչին պետք է սպասել մոտակա ժամանակահատվածում:

Абхазия пересмотрит вопрос об открытии железной дороги через Грузию в Армению: политолог
Журнал LifeArmenia.com специально для ИЦ «Еркрамас» взял комментарий у главы аналитического агентства Alte Et Certe, политолога Андрея Епифанцева относительно возможного открытия железнодорожной ветки Сочи-Сухум-Тбилиси-Ереван.
Как сообщает Арменпресс,Андрей Епифанцев отметил:«Речь идет не о смене фамилий в руководстве Абхазии, а о ситуации, в которой будет находиться сама страна. Ведь основная причина, по которой Абхазия не хотела открывать железнодорожное сообщение с Грузией в том, что ей это, в принципе, было не нужно. Абхазия была поставлена в сказочное положение, когда за нее все что нужно делалось – не надо было зарабатывать себе на жизнь, потому что на 80-85% деньги в бюджет поступали из России, а остальные 15% абхазцы зарабатывали на российских туристах. Зачем им нужна была железная дорога, если Россия за все платит. И одна из причин почему правительство ушло в отставку – снижение дотаций из Москвы с 4 до 1 млрд руб. Добавились туманные перспективы туристического сезона. Если Россия раньше стремилась посылать туристов в Абхазию, то сейчас у нас есть два туристических кластера, из которых надо делать визитную карточку страны – обновленный Сочи и Крым. Поэтому Россия всеми силами готова направлять туристические потоки в Сочи и Крым, а что будет с Абхазией – большой вопрос. Надо зарабатывать деньги, абхазцы это поняли и их уже не устраивало прежнее руководство, которое работало по формуле – проедания российских дотаций. Сейчас им нужно будет менять инвестиционное законодательство, которое скорее отпугивает бизнес, нежели привлекает, открывать страну для инвестиций, и когда в экономике появятся иностранные вливания, то понадобится и железная дорога. Глобальные перемены в мире, а не сама смена власти в Сухуме, способствуют пересмотру вопроса по открытию железной дороги в Армению через Грузию. И ожидать этого следует скоро».