Մաքսային միությանն անդամակցելը նպաստում է Լեռնային Ղարաբաղի խնդրի լուծմանը. ՀՀ Նախագահ
ԾԱՂԿԱՁՈՐ, 31 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:ՀՀ Նախագահ, Հայաստանի Հանրապետական կուսակցության (ՀՀԿ) նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր Ծաղկաձորում հանդիպում է ունեցել ՀՀԿ երիտասարդական կազմակերպության հերթական հաշվետու հավաքի մասնակիցների հետ:
Եռօրյա հավաքը մեկնարկել է ս.թ. մայիսի 30-ին: Նման հավաքներ ՀՀԿ ԵԿ-ն կազմակերպում է կուսակցության հերթական համագումարներից հետո, որոնց ընթացքում մանրամասն քննարկվում են այն ելույթները, թեզերն ու դրույթները, որոնք հնչել են համագումարում, նախանշվում են նաև առաջիկա անելիքները։ Հավաքի նպատակն է՝ ապահովել երիտասարդ հանրապետականների շփումն ավագ կուսակիցների, կուսակցության ղեկավար կազմի հետ, նաև ոլորտային պատասխանատուների հետ քննարկել կուսակցական աշխատանքին առնչվող խնդիրներ։ Ընդհանուր առմամբ, ծաղկաձորյան հավաքին մասնակցում է մոտ 260 երիտասարդ հանրապետական։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից,ՀՀԿ նախագահ Սերժ Սարգսյանը ներկա է գտնվել երիտասարդական կազմակերպության ձևավորած աշխատանքային խմբերի՝ առանձին սրահներում ընթացող թեմատիկ քննարկումներին, որոնք վերաբերել են ՀՀԿ 15-րդ համագումարում հնչած ուղերձներին, ՀՀԿ ԵԿ հետագա անելիքներին, Կառավարության ծրագրին ՀՀԿ ԵԿ հնարավոր օժանդակությանը, Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված ծրագրերում ՀՀԿ ԵԿ մասնակցությանը և Սահմանադրական բարեփոխումների հայեցակարգին:
ՀՀԿ նախագահն այնուհետև հանդիպում է ունեցել ՀՀԿ ԵԿ խորհրդի հետ, պատասխանել խորհրդի անդամներին հետաքրքրող հարցերին, որոնք վերաբերել են ինչպես կուսակցական թեմաներին, այնպես էլ մեր երկրի ներքին և արտաքին քաղաքականությանը:
Երիտասարդ հանրապետականներից մեկը Նախագահ Սերժ Սարգսյանից հետաքրքրվել է, թե ինչ կարծիք ունի նա Եվրասիական տնտեսական միությանը Հայաստանի միանալու գործընթացի վերաբերյալ՝ նկատի առնելով Աստանայում նախօրեին Եվրասիական տնտեսական բարձրագույն խորհրդի ընդլայնված կազմով նիստում Ղազախստանի Նախագահ Նուրսուլթան Նազարբաևի կողմից ընթերցված Ադրբեջանի Նախագահի նամակը՝ կապված միության անդամակցելու դեպքում Հայաստանի սահմանների և ԼՂՀ-ն ևս այդ սահմաններում ներառելու խնդրի հետ:
«Նախ պետք է ասեմ, որ որևէ խոչընդոտ չկա Հայաստանի Մաքսային միությանն անդամակցելու մասով: Եվ երբ մենք այնտեղ ասում ենք, որ 2-3 հարց կա, այդ 2-3 հարցը զուտ տեխնիկական նշանակության հարցեր են և վերաբերում են մեր առևտրային հարաբերություններին: Ինչ վերաբերում է Նազարբաևի հնչեցրածին. նախ այն գլխից սխալ է սահմանների մասին խոսելը: Ի՞նչ սահմանների մասին ենք խոսում: Ղարաբաղի խնդիրը Մաքսային միությունում չի լուծվում: Իսկ ո՞վ է ասել, որ մենք Ղարաբաղով ենք մտնելու Մաքսային միություն: Այդպիսի բան չի եղել և չի էլ կարող լինել, որովհետև Ղարաբաղը գոնե մեր օրենսդրությամբ, գոնե մեր պատկերացումներով Հայաստանի մաս չէ այսօր կազմում: Իսկ որ Մաքսային միությանն անդամակցելը նպաստում է Լեռնային Ղարաբաղի խնդրի լուծմանը սա միանշանակ է: Իհարկե, Նազարբաևի հնչեցրածը տհաճ էր, բայց դա որևէ վնաս չի կարող մեզ տալ»,-պատասխանել է Նախագահ Սերժ Սարգսյանը:

Членство Армении в Таможенном союзе способствует решению нагорно-карабахского конфликта – президент Армении
Президент Армении, лидер Республиканской партии Серж Саргсян 31 мая в Цахкадзоре провел встречу с участниками отчетного собрания Молодежной организации РПА.
Трехдневные сборы начались 30 мая. Подобные собрания Молодежная организация РПА проводит после очередных съездов партии. Обсуждаются озвученные на съезде выступления, тезисы и положения, намечаются предстоящие планы.
Как сообщили Арменпресс в Управлении по связям с общественностью и СМИ аппарата президента Армении, Серж Саргсян присутствовал на тематических обсуждениях, которые проводились в разных залах рабочими группами, сформированными Молодежной организацией. Обсуждения касались озвученных на 15-м съезде РПА посланий, дальнейшей деятельности Молодежной организации, программы правительства по возможному содействию Молодежной организации, участия организации в программах, посвященных 100-летней годовщине Геноцида армян, и концепции Конституционных реформ.
Далее лидер РПА провел встречу с Советом Молодежной организации, ответил на интересующие членов Совета вопросы, которые касались как деятельности партии, так и внутренней и внешней политики страны.
Один из молодых республиканцев поинтересовался мнением Саргсяна о вступлении Армении в Евразийский экономический союз, учитывая прочитанное накануне в Астане президентом Казахстана письмо президента Азербайджана в связи с границами Армении и Нагорно-Карабахской Республикой.
«Во-первых, должен сказать, что нет никаких препятствий по части вступления Армении в Таможенный союз. Когда мы говорим, что есть 2-3 вопроса, то это чисто технические вопросы и связаны с нашими торговыми отношениями.
Что касается озвученного Назарбаевым (президентом Казахстана – ред.) заявления. Во-первых, изначально неправильно говорить о границах. О каких границах мы говорим? Карабахский вопрос не решается в Таможенном союзе. А кто сказал, что мы входим в Таможенный союз вместе с Карабахом? Такого не было и не может быть, так как Нагорный Карабах, по крайней мере в нашем законодательстве, по крайней мере по нашим представлениям, сегодня не является частью Армении.
А то, что вступление в Таможенный союз способствует решению нагорно-карабахского конфликта, это однозначно. Конечно, то, что озвучил Назарбаев, было неприятно, но это не может нанести нам никакого вреда», - отметил президент Армении Серж Саргсян.