Բաքվում ԱՄՆ դեսպանությունը քննադատել է ադրբեջանական իշխանություններին
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ադրբեջանում ԱՄՆ դեսպանությունը հանդես է եկել ադրբեջանի իշխանություններին խստորեն քննադատող հայտարարությամբ` կապված Ժողովրդավարության ուսումնասիրման և ընտրությունների մոնիտորինգի կենտրոնի ղեկավարների նկատմամբ դատարանի կայացրած ազատազրկման վճռի հետ: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին տեղեկացնում է ադրբեջանական Haqqin.az գործակալությունը:
«Այս ձերբակալությունները լուրջ հետընթաց են Ադրբեջանի ժողովրդավար զարգացման գործում: Լինելով Ադրբեջանի հիմնական գործընկերը` մենք հավատում ենք, որ երկրի ապագա կայունության ու զարգացման համար ամենակարևոր քայլը կլինի բաց հասարակության համար հնարավորությունների ստեղծումը»,- ասվում է Բաքվում ԱՄՆ դեսպանության հայտարարության մեջ:
Ծանր հանցագործությունները քննող Բաքվի դատարանը մայիսի 27-ին դատապարտել էր Ժողովրդավարության ուսումնասիրման և ընտրությունների մոնիտորինգի կենտրոնի ղեկավար Անար Մամեդլիին 5.5 տարվա, գործադիր տնօրեն Բաշիր Սուլեյմանլըին` 3.5 տարվա ազատազրկման: Վերջիններիս մեղադրանք էր ներկայացվել հարկերը վճարելուց խուսափելու, դրամական միջոցներ շորթելու, պաշտոնի չարաշահման մեջ:

YEREVAN, MAY 30, ARMENPRESS. The U.S. Embassy to Azerbaijan maid a statement strictly criticizing the government in connection with the court՛s imprisonment verdict for the heads of Democracy Study and Election Monitoring Center. As reports "Armenpress", this was informed by the Azerbaijani Haqqin. az agency.
"These arrests are a serious setback to the democratic development of Azerbaijan. Being the main partner of Azerbaijan, we believe that the most important step for the country's future stability and development, would be the creation of opportunities for an open society" - reads the statement of the U.S. Embassy in Baku.
Baku's Court for Grave Crimes, on May 27, sentenced the Head of Democracy Study and Election Monitoring Center Anar Mamedli to 5.5 years of imprisonment, the Executive Director Bashir Suleymanli - to 3.5 years of imprisonment. They were also charged with tax evasion, extortion of funds, abuse of position.