Բոսնիացի սերբերի բանակի նախկին գեներալ Կրստիչը 25-ամյա բանտարկության պատիժը կկրի Լեհաստանում
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Բոսնիացի սերբերի բանակի Դրինյան զորակազմի նախկին հրամանատար Ռադիսլավ Կրստիչը պատիժը կկրի Լեհաստանում 25 տարվա ազատազրկման տեսքով, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Բոսնիացի սերբերի բանակի նախկին գեներալ Ռադիսլավ Կրստիչը Նախկին Հարավսլավիայի համար միջազգային քրեական տրիբունալի կողմից դատապարտվել Է 35 տարվա բանտարկության, սակայն Լեհաստանում նման պատիժ չկա: Դրա պատճառով դատարանն ստիպված Է եղել տրիբունալի դատավճիռը հարմարեցնել ներքին իրավունքին:
Հաշվի առնելով, որ Կրստիչը բանտարկության մեջ Է գտնվում1998 թվականից, Լեհաստանի բանտում նա կարող Է գտնվել 9 տարի: Դրանից հետո Միջազգային տրիբունալը պետք Է վճիռ կայացնի բոսնիացի գեներալի հետագա ճակատագրի մասին:
Բոսնիայում եւ Հերցեգովինայում հակամարտության ժամանակ Կրստիչը գլխավորել Է բոսնիացի սերբերի բանակի Դրինյան զորակազմը: Նա կալանավորվել Է 1998 թվականին: 2001 թվականին Միջազգային տրիբունալը նրան 46 տարվա բանտարկության Է դատապարտել մարդկության դեմ հանցագործությունների կատարման, պատերազմի օրենքների եւ սովորությունների խախտման, ինչպես նաեւ 1995 թվականի հուլիսին Սրեբրենիցայում տեղի ունեցած իրադարձությունների կապակցությամբ ցեղասպանության մեղադրանքներով, երբ այնտեղ սպանվեց 8 հազար մահմեդական: Դա ցեղասպանության համար առաջին դատավճիռն Էր, որը Հաագայի տրիբունալը կայացրել Է 1993 թվականին իր գործունեության սկզբից ի վեր:
2004 թվականին Միջազգային տրբունալի Վերաքննիչ պալատը նրա բանտարկության ժամկետը կրճատել Է մինչեւ 35 տարի՝ որոշելով, որ Կրստիչն ուղղակի մասնակցություն չի ունեցել ցեղասպանությանը, այլ «օգնել եւ նպաստել Է» այդ հանցագործությանը, հաղորդել Է ԻՏԱՌ-ՏԱՍՍ-ը:

Бывший генерал армии боснийских сербов Крстич будет отбывать 25-летний срок в Польше
Бывший командующий Дринского корпуса Армии боснийских сербов Радислав Крстич будет отбывать в Польше наказание в виде 25 лет лишения свободы. Такое решение принял варшавский суд, сообщает Арменпресс со ссылкой на Итар-Тасс.
Бывший генерал армии боснийских сербов Радислав Крстич был приговорен Международным уголовным трибуналом для бывшей Югославии (МТБЮ) к 35 годам тюремного заключения, однако в Польше нет такой формы наказания. Из-за этого суду пришлось приспособить приговор трибунала к внутреннему праву.
Учитывая, что Крстич находится в заключении с 1998 года, в польской тюрьме он сможет находиться 9 лет. После этого Международный трибунал должен будет принять решение о дальнейшей судьбе боснийского генерала.
Во время конфликта в Боснии и Герцеговине Крстич возглавлял Дринский корпус армии боснийских сербов. Он был арестован в 1998 году. В 2001 году МТБЮ осудил его на 46 лет заключения по обвинениям в совершении преступлений против человечности, нарушении законов и обычаев войны, а также в генодице в связи с событиями в Сребренице в июле 1995 года, когда там были убиты около 8 тыс мусульман. Это был первый приговор за геноцид, вынесенный Гаагским трибуналом с начала его деятельности в 1993 году.
В 2004 году Апелляционная палата МТБЮ сократила срок его заключения до 35 лет, постановив, что Крстич не принимал прямого участия в геноциде, а "помогал и способствовал" этому преступлению.