Նահագահին հավատարմագրերն է հանձնել Հայաստանում Նորվեգիայի նորանշանակ դեսպանը
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Նախագահ Սերժ Սարգսյանին այսօր իր հավատարմագրերն է հանձնել Հայաստանի Հանրապետությունում Նորվեգիայի Թագավորության նորանշանակ արտակարգ և լիազոր դեսպան Լեյդուլվ Ատլե Նամտվեդտը (նստավայրը՝ Մոսկվա): Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության եւ տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից, Նախագահը շնորհավորել և հաջողություններ է մաղթել պարոն Նամտվեդտին՝ Հայաստանում Նորվեգիայի արտակարգ և լիազոր դեսպանի առաքելությունը ստանձնելու կապակցությամբ: Սերժ Սարգսյանը հույս է հայտնել, որ այդ բարձր առաքելությունը դեսպանն ստանձնում է հաստատուն հանձնառությամբ՝ անելու հնարավորը երկկողմ միջպետական կապերի և փոխգործակցության զարգացման ու ամրապնդման համար:
Զրուցակիցները երկուստեք կարևորել են միջազգային կազմակերպությունների շրջանակներում արդյունավետ համագործակցությունը շարունակելու, ինչպես նաև միջխորհրդարանական մակարդակում երկկողմ հարաբերություններն ակտիվացնելու ուղղությամբ աշխատանքները: ՀՀ Նախագահը և Նորվեգիայի դեսպանը համակարծիք են եղել, որ անհրաժեշտություն կա համալրելու երկկողմ իրավական դաշտը, ինչը կարող է նոր հնարավորություններ ստեղծել տարբեր ոլորտներում ամուր գործընկերություն հաստատելու համար:
Նախագահը բարձր է գնահատել Նորվեգիայի կողմից Հայաստանին աջակցության և զարգացման ծրագրերը, այդ առումով առանձնացնելով հատկապես արդյունավետ փոխգործակցությունը էներգետիկայի և կադաստրի ոլորտներում:
Կողմերն անդրադարձել են նաև հումանիտար բնագավառում հայ-նորվեգական փոխհարաբերություններին: Հանրապետության Նախագահը և դեսպան Նամտվեդտը այդ համատեքստում մեծագույն հարգանքով են հիշել հայ ժողովրդի նորվեգացի մեծ բարեկամ՝ բևեռախույզ, գիտնական, ականավոր հումանիստ Ֆրիտյոֆ Նանսենին և միսիոներ Բոդիլ Կատարինա Բյորնին, ովքեր նույնպես նախորդ դարասկզբին հայ ժողովրդին մեծագույն աջակցություն են ցուցաբերել:

Новый посол Норвегии вручил свои верительные грамоты президенту Армении
Президенту Армении Сержу Саргсяну сегодня вручил свои верительные грамоты новый Чрезвычайный и Полномочный посол Норвегии Лейдулв Атле Намтведт (резиденция в Москве). Как сообщили Арменпресс в Управлении по связям с общественностью и СМИ аппарата президента Армении, Серж Саргсян поздравил посла с новым назначением и выразил надежду, что он в ходе своей дипломатической миссии в Армении сделает все возможное для дальнейшего развития и укрепления двусторонних межгосударственных связей и сотрудничества.
Стороны подчеркнули важность продолжения плодотворного сотрудничества в рамках международных организаций, а также активизации двусторонних отношений на межпарламентском уровне. Президент Армении и посол Норвегии были единодушны в том, что необходимо дополнить двустороннее правовое поле, то может создать новые возможности для установления крепкого партнерства в разных сферах.
Серж Саргсян высоко оценил программы содействия и развития Армении со стороны Норвегии, особо выделив эффективное сотрудничество в сфере энергетики и кадастра.
В ходе встречи речь шла также об армяно-норвежских связях в гуманитарной сфере. В этом контексте стороны с огромным уважением вспомнили большого друга армянского народа, великого норвежского ученого и гуманиста Фритьофа Нансена и миссионера Бодиль Катарину Берн, которые оказали неоценимую помощь и поддержку армянскому народу в начале прошлого века.