Էրդողանը փորձում է հավասարության նշան դնել զոհի և դահճի միջև` համեմատելով զոհի վերապրած ցավը դահճի չապրած ցավի հետ. Արամ Անանյան
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թուրքիայի վարչապետ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանն ապրիլի 23-ին առաջին անգամ հանդես է եկել ապրիլի 24-ի հետ կապված պաշտոնական հայտարարությամբ: Այս առիթով «Արմենպրես»-ը զրուցել է պատմական գիտությունների թեկնածու Արամ Անանյանի հետ:
- Պարոն Անանյան, առաջին անգամն է, որ Թուրքիայի վարչապետը ապրիլի 24-ի նախօրեին դիմում է հայ ժողովրդին: Որոշ միջազգային լրատվամիջոցներ էլ ասում են, թե Թուրքիայի վարչապետն առաջին անգամ ցավակցեց հայերին: Ինչպե՞ս կգնահատեիք Էրդողանի նման քայլը:
- Էրդողանն իր հայտարարությամբ փորձում է հավասարության նշան է դնել զոհի և դահճի միջև` համեմատելով զոհի վերապրած ցավը դահճի չապրած ցավի հետ: Թուրքիայի քաղաքական ու լրատվական իսթեբլիշմենթն ամեն ինչ անելու է տեղի ունեցածը որպես պատմական իրադարձություն ներկայացնելու համար: Իրականությունն այն է, որ գագաթնակետին է հասել Թուրքիայի վախը, որ Հայոց ցեղասպանության փաստը ճանաչվելու է:
Պատմությունը փաստում է, որ Թուրիքայի ցուցադրական-էպատաժային քայլերը միշտ նախորդում են անշրջելի գործընթացներին: Այսինքն` տեսնելով, որ Օսմանյան Թուրքիայում տեղի ունեցած հանցագործությունը դատապարտվելու է, թուրքական կողմը մատնվում է խուճապի, ու այս անգամ խուճապի դեմքը Էրդողանի այսօրվա հայտարարությունն է:
Գիտեք` եթե Թուրքիան իսկապես ազնիվ ու արդար լիներ իր մոտեցումներում, ոչինչ չէր խանգարի մեր հարևանին ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը, սակայն դրա փոխարեն Թուրքիան կրկին փորձում է մոլորեցնել միջազգային հանրությանը: Անկարան որևէ քայլ չի անում Օսմանյան Թուրքիայում նախապարտաստված ու իրականացված հանցագործության դատապարտման ուղղությամբ: Էրդողանի խոսքում այդ մասին որևէ բան չկա:
- Վերլուծելով Թուրքիայի վարչապետի հայտարարությունը` կարո՞ղ եք նախանշել թուրքական ժխտողականության նոր բնութագրիչները:
- Իրավացի եք` Թուրքիայի վարչապետի հայտարարությունը վկայում է, որ պաշտոնական Անկարան զարգացնում է ժխտողականության գործիքակազմը:
Թուրքիայի վարչապետը, ավելի շատ կարևորում է ոչ թե պատմական ճշմարտությունը, այլ Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչումից խուսափելը: Հայտարարության անգամ հպանցիկ ուսումնասիրությունը վկայում է, որ պաշտոնական Անկարան ոչ մի նոր բան չի ասում: Տեղի է ունենում թուրքական արտաքին քաղաքական դոկտրինի վերաշարադրանքը`միայն համաշխարհային հանրությանը և Հայոց ցեղասպանության ճանաչման հարցում շահագրգռիռ կողմերին մոլորության մեջ մտցնելու նպատակով: Հայտարարությունում օգտագործվող բառամթերքը նոր չէ, այն թուրքական ժխտողական թեզերի ամփոփ վերաշարադրանքն է: Էրդողանի վկայակոչած «ընդհանուր ցավը» թուրք քաղաքական վերնախավի ներկայացուցիչների գերակշիռ մեծամասնությունը ոչ զգում է, ոչ էլ երբևէ զգացել է: Բարոյական առումով, Էրդողանի հայտարարությունը շատ ավելի վտանգավոր է, քանի որ այն շահարկում է հայ և Օսմանյան կայսրության այլ քրիստոնյա ժողովուրդների պատմական հիշողությունը: Մնացյալի մասով՝ Էրդողանը վերաձևակերպում է թուրքական պատմագրության կողմից չարչրկված թեզերը` թե՛ պատմաբանների հանձնաժողովի, թե՛ իբր բաց արխիվների, թե իրադարձությունների ընկալման առումներով: Ամենից կարևորն այն է, որ հայտարարությունում չկա զղջում, չկա Թուրքիայի կողմից այդ գործողություններին ճշմարիտ գնահատական տալու փորձ:
- Էրդողանի հայտարարությունում նշվում է, իբր Թուրքիայում 1915-ի վերաբերյալ բազմակարծություն կա: Ո՞րն է Ձեր գնահատականը:
- Թուրքական ժխտողականությունն ունի մի մեթոդ. դա կիսաճշմարտությունների և ստի միախառնումն է: Էրդողանի հայտարարությամբ Թուրքիան որևէ հետքայլ չի անում տասնամյակներ շարունակ իր կողմից հնչեցրած դիրքորոշումից, այլ փորձում է մեր ցավի հաշվին լրացուցիչ քաղաքական դիվիդենտներ քաղել ապրիլի 24-ին ընդառաջ: Անձամբ ինձ համար որևէ տարբերություն չկա, թե այդ հայտարարությունը տեղադրված է թուրքական թերուս պատմաբանի, թե Թուրքիայի կառավարության կայքէջին` միակ տարբերությամբ, որ կառավարության կայքէջն երևի ավելի շատ ընթերցող ունի:
Թուրքիայում Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող մի խումբ մտավորականների ու պատմաբանների խիզախ մոտեցումները ո'չ Էրդողանի, ո'չ էլ նրա կառավարության ձեռբերումը չեն: Հիշենք միայն «Արդարություն ու զարգացում» կուսակցության միահեծան իշխանության տարիներին թուրքականությունը վիրավորելը քրեականացնող 301-րդ հոդվածով դատարան մտած գործերի թիվը, Հրանտ Դինքի սպանությունն ու այդ հանցագործության բացահայտման ժամանակ ի հայտ եկած սկանդալները: Սա միայն Հայոց ցեղասպանության և պատմական հիշողության մասով: Իսկ ինչպե՞ս պետք է բնութագրել երկրի ներսում ամիսներ առաջ ժողովրդավարական ընդվզման ճնշման և քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչներին լռեցնելու, սոցիալական մեդիայի գործիքները փակելու սպառնալիքները: Մի՞թե այսպիսին է փոփոխվող Թուրքիայի սարսափած դեմքը:

Эрдоган пытается поставить знак равенства между жертвой и палачом – Арам Ананян
Премьер-министр Турции Реджеп Тайип Эрдоган впервые выступил с официальным заявлением в связи с событиями 1915 года. В этой связи корр. Арменпресс побеседовала с кандидатом исторических наук Арамом Ананяном.
- Г-н Ананян, впервые премьер Турции накануне 24 апреля (Дня поминовения жертв Геноцида армян – ред.) обращается к армянскому народу. Некоторые международные СМИ говорят, что премьер Турции впервые принес соболезнования армянам. Как Вы оцените подобный шаг Эрдогана?
- Эрдоган своим заявлением пытается поставить знак равенства между жертвой и палачом, сравнивая боль, которую пережила жертва, с болью, которую не пережил палач. Политический и информационный истеблишмент Турции сделает все возможное для того, чтобы представить эти события как историческое событие. Действительность в том, что страх Турции перед тем, что факт Геноцида армян будет признан, достиг своего пика.
История свидетельствует, что показательно-эпатирующие шаги Турции всегда предваряют необратимые процессы. То есть, увидев, что совершенное в Османской империи преступление будет осуждено, турецкая сторона поддается панике, и на этот раз лицом этой паники стало сегодняшнее заявление Эрдогана.
Знаете, если бы Турция действительно была честной и справедливой в своих подходах, ничего не помешало бы нашему соседу признать Геноцид армян, однако, вместо этого, Турция снова пытается ввести в заблуждение международное сообщество. Анкара не делает никаких шагов по осуждению спланированного и совершенного в Османской Турции преступления. В речи Эрдогана ничего об этом не было.
- Анализируя заявление премьера Турции, можете представить новые параметры турецкой политики отрицания Геноцида армян?
- Вы правы: заявление премьера Турции свидетельствует о том, что официальная Анкара развивает механизмы отрицания Геноцида армян.
Премьер Турции придает больше важности не исторической справедливости, а избеганию от международного признания Геноцида армян. Даже поверхностное исследование заявления свидетельствует, что официальная Анкара не говорит ничего нового.
Происходит переложение внешнеполитической доктрины Турции, только с целью ввести в заблуждение мировое сообщество и заинтересованных в признании Геноцида армян сторон. Использованные в заявлении лексические единицы не новы, это новое изложение обобщенных тезисов турецкой политики отрицания.
Отмеченную Эрдоганом «общую боль» абсолютное большинство представителей турецкой политической этилы не чувствует и никогда не чувствовала. В моральном плане заявление Эрдогана намного опаснее, так как оно эксплуатируют историческую память армян и других христианских народов, проживающих Османской империи.
В остальном Эрдоган по-новому формулирует изжившие себя тезисы турецкой историографии, как в плане комиссии историков, якобы открытых архивов, так и в плане восприятия событий. Самым важным является то, что в заявлении нет раскаяния, нет попытки дать честную оценку этим действиям со стороны Турции.
- В заявлении Эрдогана отмечается, что в Турции есть плюралистический подход к событиям 1915 года. Что скажете об этом?
- В турецкой политике отрицания действует один метод: смешение полуправды с ложью. Заявлением Эрдогана Турция не делает никаких отступающих шагов от озвучиваемой этой страной в течение десятилетий позиции, а делается попытка за счет нашей боли накануне 24 апреля получить дополнительные политические дивиденды.
Лично для меня нет никакой разницы, это заявление опубликовано на сайте какого-либо полуграмотного турецкого историка или правительства Турции. Единственная разница, наверное, заключается в том, что сайт правительства посещает больше людей.
Смелые подходы группы интеллигенции и историков в Турции, которые признают Геноцид армян, не являются достижением ни Эрдогана, ни его правительства. Вспомним только количество судебных дел по статье 301 (оскорбление турецкой нации) во время правления партии «Справедливости и развития», убийство Гранта Динка и скандалы, которые возникли во время раскрытия этого преступления. Это только по части Геноцида армян и исторической памяти.
А как можно охарактеризовать подавление народного гнева внутри страны несколько месяцев назад, принуждение к молчанию гражданского общества, угрозы закрытия механизмов социального медиа? Неужели таково ужаснувшееся лицо изменяющейся Турции?