Բաքուն հերթական անգամ ապացուցեց, որ հայերի առնչությամբ Իլհամ Ալիեւը հոգեբանական բարդույթ ունի
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՊՀ անդամ երկրների զինված ուժերի գլխավոր շտաբների պետերի կոմիտեի 2014թ. նիստին մեկնող հայկական պատվիրակության ընդունելությունը չապահովելու Բաքվի վարքագիծը հերթական անգամ արտացոլում է Իլհամ Ալիեւի հոգեբանական բարդույթը եւ Ադրբեջանի իշխանություն ների հատուկ քաղաքական որոշումը, որ որեւէ հարթության վրա հարաբերություն չպետք է ունենալ Հայաստանի եւ հայերի հետ:«Արմենպրես»-ի հետ զրույցում «Կովկաս» ինստիտուտի փոխտնօրեն Սերգեյ Մինասյանի գնահատմամբ, Ադրբեջանը նման վերաբերմունքով ոչ միայն հաստատում է իր ապակառուցողական դիրքորոշումն ու գործելակերպը, այլեւ քաղաքական խնդիրներ է ստեղծում առաջին հերթին իր համար: «Միջազգային հարթակներում Ադրբեջանի ներկայացրած բոլոր այն փաստարկները, որ Լեռնային Ղարաբաղի ժողովուրդը պետք է ապրի Ադրբեջանի տիրապետության տակ, ադրբեջանցիների հետ` հերթական անգամ դառնում են ոչինչ, քանի որ նման գործընթացներով Ադրբեջանի մոտեցումները փաստում են, որ Արցախի ժողովուրդը չի կարող է մեկ հարկի տակ խաղաղ ապրել ադրբեջանցիների հետ: Հաշվի առնելով նմանատիպ միջոցառումների խափանումը, սաֆարովյան գաղափարախոսությունը, միջազգային հանրությունն էլ է հասկանում, որ Ադրբեջանի ապակառուցողական քաղաքականությունն ու դիրքորոշումը ոչ միայն խանգարում են բանակցային գործընթացին, այլեւ երկու ժողովուրդների միջեւ ուշ թե շուտ հարաբերությունների հաստատմանը»,- ասաց Մինասյանը` հավելելով, որ նման գործելակերպը հատկապես օրակարգային դարձավ Իլհամ Ալիեւի նախագահության օրոք: Իսկ Հեյդար Ալիեւի նախագահության օրոք, թեպետ պատերազմը նոր էր ավարտվել, նման խնդիրներ չկային:
Ադրբեջանի նման գործելակերպն ու դիրքորոշումը չեն զարմացնում «Եվրոպական ինտեգրացիա» հասարակական կազմակերպության ղեկավար Կարեն Բեքարյանին: «Առաջին կամ երկրորդը դեպքը չէ, երբ նման բան է տեղի ունենում: Ադրբեջանը ցանկացած առիթ օգտագործում է թշնամական կեցվածք ընդունելու համար: Բացի նրանից, որ նման վերաբերմունքը խորացնում է երկու երկրների եւ հասարակությունների միջեւ անդունդը, որեւէ նպաստ չի էլ բերում դրական զարգացումների համար»,- ասաց Բեքարյանը` հավելելով, որ անհրաժեշտ է հասկանալ, թե Բաքուն կազմակերպչական առումով ինչպիսի պարտավորություն ուներ ստանձնած, եւ խախտումների առնչությամբ ինչպիսի պատժամիջոց է սահմանվում:
Բեքարյանի գնահատմամբ, նման միջոցառումների խափանումն ու հարեւան պետության նկատմամբ բացահայտ թշնամական վերաբերմունքն իրենց հետքը թողնում են միջազգային հանրության վերաբերմունքի վրա եւ հետագայում դիվանագիտական խողովակներով ներկայացվում համանախագահներին: Սակայն այս առնչությամբ էլ հետքի եւ դրանից բխող հետագա արձագանքների առնչությամբ վիճակը բավական սահմանափակ է: «Միջնորդի համար նախ աննորմալ է, որ իրերն իրենց անունով չի կոչում, սակայն մյուս կողմից կոչելու դեպքում էլ վտանգվում է նրա միջնորդական առաքելությունը: Հենց այս հակասության վրա են խաղում Ադրբեջանի իշխանությունները»:
ԱՊՀ անդամ երկրների զինված ուժերի գլխավոր շտաբների պետերի կոմիտեի 2014թ. նիստին մեկնող հայկական պատվիրակության այցը Բաքու չեղյալ է հայտարարվել: Պատճառն այն էր, որ ադրբեջանական կողմը չէր ցուցաբերել պատրաստակամություն` ապահովելու հայկական կողմի ընդունելությունը:
ԱՊՀ անդամ երկրների զինված ուժերի գլխավոր շտաբերի պետերի կոմիտեի 2014թ. նիստի նպատակն էր քայլեր ձեռնարկել, որոնք պետք է ուղղված լինեին տարածաշրջանում վստահության ամրապնդմանը: ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը նախատեսել էր, որ հայկական զինված ուժերի պատվիրակությունը Բաքվում պետք է մասնակցի վերոնշյալ հանդիպմանը: Պատվիրակության երթուղին կազմելիս տարանցիկ գոտի է ընտրվել Մոսկվան, եւ պատվիրակության անդամները ապրիլի 7-ին ՌԴ մայրաքաղաքում էին: Թեպետ ԱՊՀ պաշտպանության նախարարների խորհրդի քարտուղարությունը, հրավերին զուգահեռ, պաշտոնական ծանուցում էր ուղարկել Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարությանը, սակայն հյուրընկալող կողմը որեւէ կերպ չի հաստատել եւ ցուցաբերել պատրաստակամություն ու հետաքրքրություն` ապահովելու հայկական պատվիրակության ընդունելությունը: Նման վերաբերմունքի հետեւանքով հայկական պատվիրակության այցը Բաքու չեղյալ է հայտարարվել:

Официальный Баку в очередной раз подтвердил наличие у Ильхама Алиева психологического комплекса в отношении армян
Визит армянской делегации в Баку для участия в заседании Комитета начальников штабов ВС государств-участников Содружества Независимых Государств отменен, поскольку азербайджанская сторона не проявила готовность и заинтересованность обеспечить прием армянской делегации.
Позиция Баку в очередной раз отразила психологический комплекс Ильхама Алиева и политическое решение властей Азербайджана не иметь каких-либо отношений с Арменией и армянами. В беседе с корреспондентом Арменпресс замдиректора института «Кавказ» Сергей Минасян выразил мненне, что Азербайджан подобным отношением не только подтвердил свою деструктивную позицию и образ действий, но и создал политические проблемы - в первую очередь, для самого себя.
«Все те аргументы, которые неустанно представляет Азербайджан на международных площадках, относительно того, что народ Нагорного Карабаха должен жить под владычеством Азербайджан и с азербайджанцами, в очередной раз превращаются в ничто, поскольку позиция Азербайджана неопровержимо доказывает, что армяне не могут мирно жить «под одной крышей» с азербайджанцами. Учитывая факты срыва подобных мероприятий, международное сообщество понимает, что деструктивная политика и позиция Азербайджана мешают не только переговорному процессу, но и установлению рано или поздно нормальных отношений между двумя народами», - сказал Минасян, добавив, что подобный образ действий характерен для президентского правления Ильхама Алиева.
Подобная позиция Азербайджана не удивляет и руководителя общественной организации «Европейская интеграция» Карена Бекаряна. «Это уже не первый случай, когда Азербайджан использует любой повод, чтобы продемонстрировать свою враждебность. Кроме того, подобное отношение только углубляет пропасть между двумя странами и народами и не стимулирует позитивных сдвигов», - сказал Бекарян, добавив, что необходимо понять, какие обязательства в организационном плане накладывались на Баку и какие меры наказания предусмотрены за их невыполнение – необеспечение приема и участия армянской делегации в бакинском заседании.
По мнению Бекаряна, срыв подобного рода мероприятий и откровенная враждебность в отношении соседней страны скажутся и на отношении международного сообщества, и, в дальнейшем, по дипломатическим каналам будут представлены и сопредседателям, правда их реакция по этому поводу довольно ограничена их мандатом. «Для посредников, прежде всего, странно не называть вещи своими именами, вместе с тем, называя вещи своими именами, они ставят под угрозу свою посредническую миссию. Именно на этом противоречии и играют власти Азербайджана», - сказал Бекарян.
В соответствии с Планом работы Совета министров обороны государств участников СНГ на 2014 г., и с целью предпринять шаги по создание мер доверия в регионе, МО РА спланировало направление делегации ВС РА в г.Баку для участия в очередном заседании Комитета начальников штабов ВС государств-участников Содружества Независимых Государств.
Маршрут делегации к месту проведения мероприятия и обратно был предусмотрен транзитом через г.Москву, куда и прибыли представители ВС РА 7апреля с.г..
Несмотря на наличие приглашения со стороны секретаря СМО СНГ, а также официальное уведомление, направленное Министерству обороны Азербайджанской Республики, принимающая сторона не подтвердила свою готовность и заинтересованность в обеспечении приема армянской делегации. Вследствие чего вылет делегации из Москвы в Баку был отменен.