Մաքսային միությանը Հայաստանի անդամակցության որեւէ խոչընդոտ գոյություն չունի. ՀՀ վարչապետ
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Գոյություն չունի որեւէ խոչընդոտ, որ կարող է հնարավորություն չտալ Հայաստանին անդամակցելու Մաքսային միությանը: Հայաստանի Հանրապետական կուսակցության «Հայաստան. Մաքսային Միություն. հնարավորություններ և մարտահրավերներ» խորագրով երկրորդ տնտեսական համաժողովի ժամանակ ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանն ասաց, որ նախորդ տարվա սեպտեմբերի 3-ից հետո իրականացվել է հսկայական աշխատանք եւ կողմերին մնացել է լուծելու մի քանի խնդիր: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, վարչապետը նշեց, որ դեռեւս չեն ավարտվել բանակցությունները Հայաստանի տնտեսության համար զգայուն համարվող 900 ապրանքատեսակների վերաբերյալ: Վարչապետի խոսքերով, մասնավոր հատվածի հետ հանդիպումների եւ քննարկումների ժամանակ է կազմվել ապրանքների, հումքի ծառայությունների ցանկը, որոնք կարող են զգայուն լինել Հայաստանի համար: Տիգրան Սարգսյանի փոխանցմամբ` ընթացող բանակցությունների նպատակն է նվազեցնել ռիսկերը:
Մաքսային միությանն անդամակցության համար շարունակվում են բանակցությունները իրավական դաշտի ձեւավորման շուրջ: Դաշտի ձեւավորումը կբերի պայմանագրի ստորագրման: «Ենթակառուցվածքների ձեւավորման շուրջ նույնպես ընթանում են աշխատանքներ, որպեսզի տնտեսական սուբյեկտներն առանց խոչընդոտների կարողանան իրացնել իրավունքները շուկայում»,- ասաց վարչապետը:
Հայաստանի Հանրապետական կուսակցության «Հայաստան. Մաքսային Միություն. հնարավորություններ և մարտահրավերներ» խորագրով երկրորդ տնտեսական համաժողովը մեկ հարկի տակ է մեկտեղել տնտեսական փորձագետների, քաղաքական տարբեր ուժերի ներկայացուցիչների, հյուրերի Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի կոլեգիալ մարմնից: Համաժողովին զեկույցներ են ներկայացրել ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը, ԵՏՀ կոլեգիայի անդամ Տատյանա Վալովայան, նախատեսվում են ՀՀ ԱԺ ֆինանսավարկային և բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Գագիկ Մինասյանի, ՀՀ ֆինանսների նախարար Դավիթ Սարգսյանի, ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարի առաջին տեղակալ Կարինե Մինասյանի, ՀՀ արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Շավարշ Քոչարյանի, պաշտոնատար այլ անձանց զեկույցները:
ՀՀԿ առաջին տնտեսական կոնֆերանսը կայացել է 2011 թ. հոկտեմբերի 30-ին: Կոնֆերանսի արդյունքներով բանաձեւ էր ընդունվել, որով կոնֆերանսի պատվիրակները դրական են գնահատում Հայաստանի Հանրապետության կառավարության 2008-2011 թվականների գործունեության արդյունքները:

Премьер-министр РА Тигран Саркисян: на пути вступления Армении в ТС нет никаких препятствий
Нет никаких преград, которые помешали бы Армении вступить в ТС. В ходе второго форума Республиканской партии Армении, проходящего под девизом «Армения. Таможенный союз. Возможности и вызовы», такое мнение высказал премьер-министр РА Тигран Саркисян. Премьер сказал, что после 3 сентября прошлого года проведена колоссальная работа, и сторонам осталось обсудить лишь некоторые вопросы.
Как передает Арменпресс, Тигран Саркисян отметил, что еще не окончены переговоры относительно 900 видов товаров, считающихся чувствительными для экономики Армении. По словам премьера, список таких товаров был определен во время встреч и обсуждений с частным сектором. Как сказал Саркисян, цель проходящих переговоров – снизить риски.
Продолжаются и обсуждения по формированию правового поля в связи с предстоящим членством, результатом чего станет подписание договора. «Обсуждается и создание соответствующих инфраструктур, чтобы субъекты экономики беспрепятственно осуществляли свои права на рынке», - сказал премьер.
В Ереване начала работу конференция Республиканской партии Армении, проходящая под девизом «Армения. Таможенный союз. Возможности и вызовы». Она собрала под одной крышей экспертов по экономике, представителей разных политических сил, гостей из коллегиального органа Евразийской экономической комиссии.
На форуме выступили премьер-министр РА Тигран Саркисян, член ЕЭК Татьяна Валовая, председатель постоянного комитета по финансово-кредитным и бюджетным вопросам НС РА ГагикМинасян, министр финансов РА Давид Саркисян, первый зам. министра экономики РА Карине Минасян, замминистра ИД РА Шаварш Кочарян и другие высокопоставленные лица.
Первый экономический форум РПП состоялся 30 октября 2011г. По итогам форума была принята резолюция, в которой делегаты дали положительную оценку результатам деятельности правительства Республики Армения в 2008-2011гг.